darbeicindedarbegif.gif


Çok Okunanlar

New York Times, 'Kaşıkçı Olayı'nda sorumlu tutulacak ismi yazdı

Danıştay'ın kararı ortalığı karıştırdı... 'Öğrenci Andı'na karşı basın açıklaması

'Cem Uzan AKP'nin adayı olacak' iddiasına açıklama

Haydar Baş'a 90 milyonluk şantaj: Parayı öde davayı çekelim

Bütçeden 'zam' çıktı

ABD YGP'ye yine silah verdi!

ABD, YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) 250 TIR dolusu silah gönderdi.

ABD, Deyr ez Zor kentinin Doğusunda yer alan Suriye Irak sınırındaki Hejin operasyonu kapsamında, YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) 250 TIR dolusu silah gönderdi. DSG Sözcüsü Kino Gabriel, ABD’nin silah desteğinde bulunduğunu söyledi.

Sputnik’ten Hikmet Durgun’un haberine göre, ABD, Deyr ez Zor kentinin Doğusunda yer alan Suriye Irak sınırındaki Hejin kentinin IŞİD'den alınması operasyonu kapsamında PKK’nın Suriye kolu YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne ağır silahlar ile zırhlı araçlar gönderdi. 3 bine yakın IŞİD militanının saklandığı söylenen Hejin kenti, Suriye'de IŞİD'in elinde kalan son bölge olması bakımından büyük önem taşıyor.

Sputnik'e konuşan DSG Sözcüsü Kino Gabriel, ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadele kapsamında kendilerine silah desteğinde bulunduğunu söyledi.

“DAHA ÇOK SİLAHA İHTİYACIMIZ VAR”

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan, YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'nden başka bir yetkili de ABD'nin Hejin operasyonu nedeniyle dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek, şöyle konuştu: "ABD, Hejin operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. 250 TIR'la silah ve zırhlı araçlar gönderdi. Bize gönderilen silahlar içerisinde otomatik makineli tüfekler, havan topları ve diğer hafif silahlar var. Silahlar ve zırhlı Hummer araçlar Kuzey Irak'tan kara yoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu. Oradan da Deyr er Zor kentinin doğusunda IŞİD'den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı. Hejin operasyonu için daha çok silahlara ihtiyacımız var. Çünkü Hejin bölgesi IŞİD'in elindeki son bölge ve bundan kaynaklı olarak IŞİD çok direnecek. Bizim de IŞİD terörünü bitirmemiz için daha çok ağır silahlara ve zırhlı araçlara ihtiyacımız var."

ABD, şimdiye kadar PKK’nın Suriye kolu YPG’nin omurgasını oluşturduğu DSG’ye 4700 TIR ağır silah ve zırhlı araç gönderdi. Ankara ise, DSG'ye silah verilmesine sert bir şekilde eleştirmesine karşın, ABD’nin PKK’ya olan desteği devam ediyor.

İlgili Haberler

Politika

AKP'den Kaşıkçı açıklaması: Bütün delilleri ile açıklanacak yakında

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan seçime dair çarpıcı açıklamalar

Politika

Belgeleriyle: Silopi'deki araziler AKP'lilere yok pahasına verildi

Politika

Haydar Baş'a 90 milyonluk şantaj: Parayı öde davayı çekelim

Politika

'Cem Uzan AKP'nin adayı olacak' iddiasına açıklama

Politika

CHP'li Hayri İnönü başvurusunu yaptı

Politika

CHP'den istifa eden ismin adaylık başvurusu kabul edilmedi!

Politika

BAE'den Kaşıkçı olayıyla ilgili açıklama

Politika

Sarıgül: Bugün yeni bir başlangıç yapıyoruz

Politika

Polisten HDP'li Günay'a: Benim vekilim değilsin

Politika

Bahçeli Erdoğan'a ne demişti: Evinin önünde 'Andımız'ı okutmazsam namerdim

Politika

HDP eski milletvekili Levent Tüzel'e hapis cezası