Çok Okunanlar

Mersin krizi çözüldü: Burhanettin Kocamaz DP'den aday oluyor

Akşener'in 'ihanet' dediği Mersin skandalına isim verdi...

Bahçeli'den aday olamayan 'Burhanettin Kocamaz' açıklaması

Danıştay'dan deprem yaratacak Kadir Topbaş kararı!

Taciz eden polis değil, röportaj yapan gazeteci gözaltına alındı

ABD YGP'ye yine silah verdi!

ABD, YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) 250 TIR dolusu silah gönderdi.

ABD, Deyr ez Zor kentinin Doğusunda yer alan Suriye Irak sınırındaki Hejin operasyonu kapsamında, YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) 250 TIR dolusu silah gönderdi. DSG Sözcüsü Kino Gabriel, ABD’nin silah desteğinde bulunduğunu söyledi.

Sputnik’ten Hikmet Durgun’un haberine göre, ABD, Deyr ez Zor kentinin Doğusunda yer alan Suriye Irak sınırındaki Hejin kentinin IŞİD'den alınması operasyonu kapsamında PKK’nın Suriye kolu YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne ağır silahlar ile zırhlı araçlar gönderdi. 3 bine yakın IŞİD militanının saklandığı söylenen Hejin kenti, Suriye'de IŞİD'in elinde kalan son bölge olması bakımından büyük önem taşıyor.

Sputnik'e konuşan DSG Sözcüsü Kino Gabriel, ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadele kapsamında kendilerine silah desteğinde bulunduğunu söyledi.

“DAHA ÇOK SİLAHA İHTİYACIMIZ VAR”

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan, YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'nden başka bir yetkili de ABD'nin Hejin operasyonu nedeniyle dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek, şöyle konuştu: "ABD, Hejin operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. 250 TIR'la silah ve zırhlı araçlar gönderdi. Bize gönderilen silahlar içerisinde otomatik makineli tüfekler, havan topları ve diğer hafif silahlar var. Silahlar ve zırhlı Hummer araçlar Kuzey Irak'tan kara yoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu. Oradan da Deyr er Zor kentinin doğusunda IŞİD'den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı. Hejin operasyonu için daha çok silahlara ihtiyacımız var. Çünkü Hejin bölgesi IŞİD'in elindeki son bölge ve bundan kaynaklı olarak IŞİD çok direnecek. Bizim de IŞİD terörünü bitirmemiz için daha çok ağır silahlara ve zırhlı araçlara ihtiyacımız var."

ABD, şimdiye kadar PKK’nın Suriye kolu YPG’nin omurgasını oluşturduğu DSG’ye 4700 TIR ağır silah ve zırhlı araç gönderdi. Ankara ise, DSG'ye silah verilmesine sert bir şekilde eleştirmesine karşın, ABD’nin PKK’ya olan desteği devam ediyor.

İlgili Haberler

Politika

Bakan Soylu'dan 'taciz' tehdidi!

Politika

İstanbul'da 5 yıldızlı otele yıkım kararı

Politika

Mersin'de 5 katlı bina çöktü

Politika

AP Dış İlişkiler Komitesi: Türkiye ile müzakereler askıya alınsın!

Politika

AKP seçmeni ilk kez CHP'ye oy verecek!

Politika

Fatih Altaylı'dan tanzime karşı ‘kalıcı çözüm' önerisi

Politika

Mersin krizi çözüldü: Burhanettin Kocamaz DP'den aday oluyor

Politika

Bahçeli'den aday olamayan 'Burhanettin Kocamaz' açıklaması

Politika

Abdullah Gül'ün kuracağı parti hazırlanıyor

Politika

Faruk Eren: Kim Orhan Erinç'in, Musa Kart'ın Kemalistliğini sorgulayabilir...

Politika

Akşener'in 'ihanet' dediği Mersin skandalına isim verdi...

Politika

AKP'li belediye başkan yardımcısı, AKP il binasını bastı