Af açıklaması: ''Suç devlete karşı işleniyorsa af olabilir''

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında MHP'nin Af teklifine ilişkin, "Suç devlete karşı işleniyorsa af olabilir, şahıslara karşı af yetkisi devlette değildir" dedi.

Erdoğan af teklifine ilişkin şöyle devam etti:

"Bir ailede bir kişinin eşi öldürülmüş kardeşi öldürülmüş, devlet olarak biz bunu affedebilir miyiz? O yetki o aileye aittir. Parasal suçlar, hırsızlık bunları affedebilir miyiz? Meclis'e gönderildiğine göre arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yaparlar. Atılabilecek adımlar üzerinde durulur. TV'de konuşulanlara bakıldığı zaman bunlar kişileri de ilgilendiren bir konu. Şahıslara karşı af yetkisi devlette değildi" 

Erdoğan, MHP ile olan ittifak görüşmeleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. İttifak görüşmelerine ilişkin görüşmelerin başlayacağını belirterek, "Ak Parti olarak bizim tüm hedefimiz tüm belediyelerde seçime girmek üzere çalışmalarımızı yapıyoruz. İttifakın ülkenin geleceği açısından önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

3. Havalimanı'nın açılışında bir erteleme olmadığını kaydeden Erdoğan, 29 Ekim'de açılışın yapılacağını söyledi.

MHP İLE İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ

Erdoğan, MHP ile olan ittifak görüşmeleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "İstanbul'da aday göstermeyeceğiz" açıklamasının hatırlatılması üzerine "AK Parti olarak bizim şu anda bütün hedefimiz tüm belediyelerde seçime girmek üzere hazırlığımızı sürdürmektir, ona göre hazır olmaktır ve şu anda biz Cumhur İttifakı noktasındaki hassasiyetimiz neyse bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyeti tabii ki koruruz, böyle bir dayanışma içinde olmayı arzu ederiz. İttifakın ülkenin geleceği açısından önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. 

YENİ HAVALİMANI'NIN AÇILIŞI

3. Havalimanı'nın açılışıyla ilgili de bir erteleme olmadığını kaydeden Erdoğan, 29 Ekim'de açılışın yapılacağını söyledi.

TRUMP İLE GÖRÜŞME

Erdoğan, "ABD ziyaretinde Donald Trump ile bir görüşme gerçekleştirecek mi siniz?" sorusuna, "ABD tarafından bir talep gelirse değerlendiririz. Şu anda herhangi bir şey söz konusu değil." cevabını verdi.

ALMANYA'YA TEŞEKKÜR

BM'nin ardından Almanya'yı ziyaret edeceğini söyleyen Erdoğan, "Ziyaretim devlet ziyareti niteliğinde olacaktır. Bu yurt dışına yapacağımız ilk devlet ziyaretini teşkil edecektir. Sayın Angela Merkel ile de bir araya geleceğiz. Almanya ziyaretim sırasında öncelikli hedefimiz son birkaç yılda yaşananların geride bırakılması olacaktır. Atabileceğimiz adımlar olacaktır. Bu arada malum, Hazine ve Maliye Bakanımız, Ticaret Bakanımız Almanya ziyareti ile de ön görüşmeler başlatılmıştı. Sayın Merkel'in ırkçılığa karşı net tavrını takdirle karşılıyoruz. Terörizmle mücadelede işbirliğimizi geliştirmeye hazır olduğumuzu bildireceğim.


 

YAZARLAR