AKP’li vekil: ''Trenin önüne atlayıp ölüyor bunlar''

CHP’li Özel, Meclis’teki basın toplantısı düzenledi. Özgür Özel, “Bütçe gündemiyle açılan Meclis’te, Türkiye’nin merak ettiği sorulara cevap verecek hiç kimsenin olmadığını” iddia etti.

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve AKP Milletvekili Ahmet Arslan ile eski Demiryolları Genel Müdürü, AKP milletvekili Süleyman Karaman’ın Meclis’te “kafa kafaya vererek” konuştuklarını ve konuştukları anlaşılmasın diye de elleriyle ağızlarını kapattıklarına dikkat çeken Özgür Özel, “Bir başka sorumlu varsa, baş sorumlu varsa o da bu Meclis’in Başkanı Binali Yıldırım” dedi.

'TRAKTÖRLE ÖNÜNE ATLAYIP ÖLÜYOR BUNLAR'
Özgür Özel, Arslan’ın daha sonra yaptığı konuşmada, iktidarları boyunca tren kazasında hayatını kaybeden bin 500’ün üzerinde vatandaş için, “Rakam çok gibi görünüyor. Aslında tren gidiyor, hemzemin geçit var, traktörle önüne atlayıp ölüyor bunlar” dediğini öne sürdü.

Böyle bir ifadenin, tren kazalarında hayatını kaybeden binlerce kişinin ailesine yapılan büyük bir saygısızlık olduğunu vurgulayan Özel, “Eğer siz bir traktörü trenin önüne atlayabilecek şekilde hemzemin geçit inşa ediyorsanız ve burada sorumluluğu ölen gariban vatandaşa yüklüyorsanız, size söyleyecek bir şey yok.” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özel, iktidarın, baskın bir erken seçim için, Ankara’da son tren kazasının yaşandığı hattın yapım işini biteceği tarihten öne çektiğini vurguladı.

'MAKİNİSTİN CEP TELEFONUYLA HALLETMEYE ÇALIŞIYORLAR'
Hatta sinyalizasyon olmadığını belirten Özel, “Hatta trenlerin çarpışması nasıl önleniyor? Şöyle önleniyor; Trenin birisi gelirken makinist ‘ben şu hattan geliyorum’ diyerek arıyor, başkası makası değiştiriyor, karşıdan gelen trene ‘sen biraz bekle, öbür treni bu hata alacağım sonra devam edersin.’ diyor. Makinistin, marşandizin, makasçının cep telefonuyla halletmeye çalışıyorlar. Vatandaşın hayatına verilen değer bu” diye konuştu.

Uzmanların, Kayaş-Ankara-Sincan hattında yaşanan bu trajedinin benzerlerinin, yerel seçimden önce işletmeye alınmaya çalışılan Gebze-Halkalı hattında da yaşanabileceğine dikkat çektiklerini belirten Özel, sinyalizasyon kurulmadan bu hattın işletmeye alınmaması gerektiğini bildirdi.

Özgür Özel, AKP’nin, bu meselenin siyasete alet edilmemesi gerektiğini söylediğini anlatarak, “Bu hattın bu şekilde devreye alınmış olması siyasetin işlediği önemli bir cinayettir, siyasi bir cinayetle karşı karşıyayız.” ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Demiryolları Genel Müdürü ve diğer sorumluların istifasını ve yürütmenin hesap vermesini beklediklerini dile getirdi.

YAZARLAR