AKP''li yazarı isyan ettiren ''torpil'' şartı

AKP iktidarı boyunca vatandaşların en fazla eleştirdiği noktalardan biri de 'adam kayırma' oldu. 

AKP’ye sonsuz destek veren kimi yazarlar bile bu durumun dayanılmaz noktaya geldiğine dair eleştiriler dillendirmeye başladı.

Onlardan biri de Star Gazetesi yazarı Ömer Ekinci. AKP ilçe başkanlarından birinin, çocuğunu kayıt için götürdüğü okulda, müdürün AKP propagandasına maruz kalması karşısında duyduğu rahatsızlığı alıntılayarak yazısına giriş yapan Ekinci, eleştirisini şu satırlarla ifade etti:

“...çocuğumu okula göndermiş olsam, benimle aynı görüşte bir okul müdürünün bile çocuğuma kürsüden ya da birebir diyalogda siyasi fikrini empoze etmesini istemezdim. Diyorum ya, birebir aynı görüşte bile olsam…
Çünkü müdürün işi bu değil, çünkü belediyedeki şefin, müdürün işi bu değil.”

Ardından da tanıdık-tanımadık çok sayıda gençten, “Abi şu belediyede işe gireceğim, belediyedekiler ‘Git partiden tanıdık bul, işin çözülsün’ diyorlar” mesajı geldiğini yazan Ekinci, bir örneği köşesinde detaylı bir şekilde anlattı:

“En son bugün başıma geldi. Yıllar önce yanımda staj yapmış bir genç kız “Abi belediyeye alınmam için partiden referans gerekiyor, yardımcı olabilir misin?” diye mesaj attı.

Ben de “Referans olarak beni ekle, numaramı yaz, ararlarsa referans veririm” dedim.

Bir süre sonra tekrar aradı genç kızımız, 'Abi öyle olmuyormuş, senin araman lazımmış ki işim olsun.'

İstedikleri şu, arayayım belediyeyi, 'Ben Star Gazetesi yazarıyım' diyeyim. Beni tanıyorlarsa zaten sorun yok, tanımıyorlarsa da siyasi olarak hükümeti destekleyen bir gazetede yazdığım için etkim olur, sözümü dinlerler.

Çok uzun uzadıya anlatmadım ama tabi ki kabul etmedim.

Sebebini buradan açıklamış olayım, kusura bakma kardeşim ama benim sana CV’nde referans olmaktan başka faydam olmazdı. O parti teşkilatını ararsam, gazetedeki yazarlığımı kullanırsam bu bana verilen kaleme ihanet olurdu. Gazete yazarı belediyeden ricacı olmuş, talepte bulunmuş olurdu. “Yakınlarını belediyeye yerleştiriyor” durumuna düşerdim.

Ve zaten bu bozulmalar da böyle iyi niyetli hatalarla başlıyor.

Önce yakınım olmayan için ricacı oluyorum. Bakıyorum ki belediyede sözüm geçiyor, bu nefsime hoş gelmeye başlıyor, Bir telefonla iş halleden adam olduğuma inandırıyorum kendimi. Sonra bir akrabam geliyor ya da kardeşimin işe ihtiyacı oluyor, nefsim sesleniyor bana “Yahu sen bir telefonla belediyeye adam yerleştirebiliyorsun, öyleyse ne duruyorsun?

Belediyeler, yönlendirmeyin.

Parti teşkilatları, karışmayın.

Aksi takdirde partileri işini hallettirmek için oraya girenlerden, siyasi nüfuza sahip olup haksız kazanç elde etmeyi amaçlayanlardan temizleyemezsiniz.”

YAZARLAR