unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “Parlamentoda 300’ün altında kalırsak koalisyona gidebiliriz” sözlerini değerlendirdi. Uslu'ya göre Erdoğan 'MHP ile bağlı değilim' mesajı verdi. MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat'a göre de Erdoğan, muhalefetten yedek alan arayışında.

16 Nisan referandumu öncesi 'Koalisyon dönemi bitiyor' diyerek çalışmalarını yürüten AK Parti'nin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen gün katıldığı bir programda koalisyona yeşil ışık yakması dikkat çekti.

Cumhuriyet'ten Erdem Gül'ün haberine göre, geçmişte AKP için anket çalışmaları yapan kamuoyu araştırma şirketleri Erdoğan'ın bu çıkışını değerlendirdi.

'ÇIKARACAĞI YASAYA GÖRE İTTİFAK ARAYACAK'
ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu, konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan’ın parlamentoda çoğunluğu elde edemezlerse koalisyona gidebileceği açıklaması, seçim sonrası geçeceğimiz sistemle çok yakından alakalı. Ben de zaten kalıcı ittifaklar döneminin seçimle birlikte sona ereceğini düşünüyorum. Buradaki kasıt, bence bir kabine koalisyonu değil, yasalar konusunda yapılacak uzlaşılar ve ittifaklardır. Erdoğan, bu açıklamasıyla Meclis’te seçim sonrası sadece MHP ile bağlı olmadığı mesajını verdi. Meclis’ten sadece MHP ile birlikte değil, duruma göre farklı partilerle uzlaşıp, ittifak yaparak yasa çıkarabileceğini ortaya koydu. Erdoğan, kalıcı ittifaklar yerine Meclis’te dinamik ittifaklar modelini tercih edecek. Çıkaracağı yasaya göre CHP ile de, İYİ Parti ile de, HDP ile de uzlaşılar ve ittifaklar arayacak.

"KAYBETMENİN DE SÖZ KONUSU OLACAĞINI GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE GÖRÜYOR"
MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat da şöyle konuştu:

"Erdoğan’ın koalisyon açıklamasının öncelikli hedefi AKP ve MHP’deki çatlak seslere yönelik. Her iki partiden kaçacak oylara mesaj gönderiyor. Her iki partiden uzaklaşan seçmenleri, koalisyon mesajıyla durdurmak istiyor. Cumhur ittifakının total seçmeninin oyunu almak istiyor. Çünkü seçime çok kısa bir süre kaldı. 3 günlük bir süre var. koalisyon mesajını bu kadar kısa süre kalması bu açıdan da önemli. Son anda kaçacak seçmeni durdurmayı hedefliyor. Çünkü ikinci tur ihtimalini ve parlamentoda çoğunluğu kaybetmenin de söz konusu olabileceğini güçlü bir şekilde görüyor. 

'MUHALEFETTEN YEDEK ALAN ARAYIŞI İÇİNDE'
Koalisyonla ikinci olarak muhalefet partilerine mesaj veriyor. Meclis’te çoğunluğu kaybetmesi durumunda muhalefet partilerinden bazılarıyla ittifak arayışlarına girebileceğinin sinyallerini açık ediyor. Muhalefetten yedek alan arayışında. MHP ile ittifakı bozup bozmayacağını, hem MHP ile ittifak içindeyken başka bir partiyi daha yanına almak isteyip istemeyeceğini, bu partinin hangisi olacağını 24 Haziran’da alınacak sonuçlar gösterecektir. Çünkü seçimlere çok kısa süre kala referanduma benzeyen şekilde kafa kafaya bir durum var. Seçim sonuçlarını ve parlamentodaki sayısal dağılımı HDP’nin barajı aşıp aşmaması belirleyecek. Şu anda HDP kıl payı da olsa barajın üstünde. Bu, muhalefetin Meclis’te avantaj sağlayabileceği anlamına gelir. İkinci tur da mümkün. Erdoğan da tüm bu gerçeklerden hareket ederek bu çıkışları yapıyor."

 

 

 

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Politika

Kılıçdaroğlu: Feriştahınız gelse geri adım atmayacağım!

Politika

CHP'de değişim!

Politika

Sonun sonu üzerine...

Politika

CHP'li Tuncay Özkan'dan kurultay açıklaması

Politika

CHP'de kurultay imzalarında son durum açıklandı

Politika

Tayyipname

Politika

Gaziosmanpaşa'da sahte içki operasyonu

Politika

Muharrem İnce'den gençlere çağrı

Politika

Suruç Katliamı anmasına yasak

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'Tayyipler Alemi' paylaşımı

Politika

CHP ve MHP'den bedelli açıklaması

Politika

Apolet tartışmasıyla gündeme gelen Metin Temel'in eşi nereye atandı?