Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dün toplanan MYK'da yerel seçimleri tartıştıklarını bildiren Buldan, tüm baskı ve engellemelere rağmen yoğun bir tempo içinde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Buldan, "Topyekün saldırılara karşı topyekün mücadele içindeyiz. HDP'nin olduğu yerde mücadele, kararlılık, cesaret, umut var. HDP'nin demokratik siyasetteki kararlılığını asla ve asla hiçbir güç bozamayacak" diye konuştu. Partililere yönelik gözaltı ve tutuklamaları hatırlatan Buldan, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul'a ceza verilmesini de "Halk idaresine saldırı" olarak değerlendirdi. Buldan, "Bu cezalarla HDP'yi korkutamasınız, yıldıramazsınız" diye ekledi.  

YEREL SEÇİMLER: İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Böyle bir süreçte yerel seçimlere hazırlandıklarını kaydeden Buldan, hazırlıklarının önemli ölçüde tamamlandığını, 40 aşkın ilde fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını, yüzlerce STK, yöre derneği, yurttaş girişimi ve meslek birliği ile görüştüklerini ve seçim tavkimini oluşturduklarını ifade etti. Buldan, bölgede ittifak görüşmelerinin sürdüğünü, batıda da tabanda en geniş demokratik ittifak arayışının devam ettiğini söyledi.

Adayların halkın demokratik tercihlerine göre belirleneceğini ifade eden Buldan, aday adayı başvurularının 20 Kasım ile 5 Aralık tarihleri arasında alınacağı bilgisini verdi.

Buldan, şöyle devam etti:

"Faşizmin tırmandırıldığı bir süreçte yerel seçimler stratejik bir önem taşımaktadır. Gelecek onyıllarımızı belirleyecek bir niteliğe sahiptir. 31 Mart seçimleri yerelin ötesinde merkezi de belirleyecek bir seçim olacaktır. Yerel seçimler meşruiyeti zaten tartışmalı olan tek adam rejimini Saraya hapsedecektir. Yerellerde iktidarı AKP'nin faşist zihniyetine asla teslim etmeyeceğiz."

'GÜÇ BİRLİĞİ TARİHSEL SORUMLULUKTUR'

Türkiye'de mevcut gidişattan rahatsız olmayan kimse olmadığını ifade eden Buldan, "31 Mart bu iktidardan kurtulmak için tarihi bir fırsat yaratmaktadır. Tüm demokrasi güçlerinin güç birliği yapması tarihsel bir sorumluluktur. Halklar tabanda ittifak kurabiliyorsa demokrasiden yana tüm kesimler niye ortaklaşmasın, niye birlikte hareket etmesin? Partimizin ittiaklarını genişletme, toplumun tüm ezilen kesimlerini bir araya getirerek bir demokrasi cephesi oluşturma görevi devam etmektedir. Önümüzdeki yerel seçimlerde de bir araya gelme çabamız devam edecektir. Bizim ittifak anlayışımız tepede değil tabanda, kapalı değil şeffat olacaktır" diye konuştu.

'HALKIN KARŞI OLDUĞU HİÇBİR ŞEYE EVET DEMEYECEĞİZ'

HDP'nin belediyecilik anlayışının halkın doğrudan yönetimde son söz sahibi olması anlayışına dayandığını kaydeden Buldan, "Bizler halkımızın haberi olmadan tek bir adım bile atmamaktan yanayız" dedi, tüm süreçler hakkında halkı bilgilendireceklerini ve halkın karşı olduğu hiçbir şeye evet demeyeceklerini söyledi.

'RECEP BEY SAYIŞTAY'A DA KAYYUM ATAYACAK'

HDP Eş Genel Başkanı, "Bu seçimlerde en önemli hedefimiz gaspçı kayyum siyasetini geçersiz hale getirmektir" ifadesini kullandı. Kayyumla yönetilen belediyelerin Sayıştay raporlarına yansıdığını hatırlatan Buldan, "Muhtemelen Recep bey Sayıştay'ın başına da bir kayyım atayacak" dedi.

Buldan, raporlarda geçen kayyımların yolsuzluk ve usülsüzlüklerinden örnek verdikten sonra, şunları söyledi:

"Halka söz veriyoruz hiç merak etmeyin gaspçı kayyımları 31 Mart tarihinde yargılanmak üzere Ankara'ya göndereceğiz ve o koltuklara halkın iradesiyle seçilmiş belediye eş başkanları oturacak."

'AKP İLE SANDIKTA GÖRÜŞECEĞİZ'

HDP'nin AKP ile gizlice görüştüğü iddialarına yanıt veren Buldan, "Şunu net olarak vurgulamak isterim, görüşmüyoruz ama görüşeceğiz. 31 Mart tarihinde sandıklarda görüşeceğiz. Biz AKP ile müzakere değil mücadele ediyoruz" dedi.

'AKP SAĞLIĞA ZARARLIDIR'

Gaspçı zihniyetin zulmünü yaşayan bir diğer kesimin emekçiler olduğunu ifade eden Buldan, doktorların haklarının gasp edildiğini, sağlıkta kadrolaşmanın önünün açıldığını söyledi. Buldan, doktorların çalışma hakkının gasp edilmesinin zaten sorunlu olan sağlık sistemini daha da sorunlu hale getirdiğini kaydetti. Buldan, "AKP sağlığa zararlıdır. AKP sağlıkta rant peşindedir, millet can derdindeyken AKP şehir hastanelerine müşteri verme derdindedir" dedi.

'SARAYIN PENCERESİNDEN YOKSULLUK GÖRÜNMÜYOR'

Kötü ekomomik gidişata da değinen Buldan, AKP iktidarının istihdamın arttığı yönündeki söylemlerini eleştirdi. Buldan, "Darbeyi bahane ederek doktora, öğretmene, işçiye, emekçiye savaş açan bir iktidarla karşı karşıyayız. Saray'da istihdam artmış olabilir ama Saray'ın penceresinden dışarı baktığınız zaman bir halkın yoksulluğunu, sefaletini göremezsiniz. Ülkenin iflasa doğru gittiğini görmüyorlar" diye konuştu.

'İŞÇİLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Buldan, Flormar, Cargill, Tariş işçilerinin direnişini de selamlarken, "İşçilerin onurlu direnişini sahipleniyoruz. İşçilerin yanında olmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı. Buldan, demokrasi ve emek alanında yaşanan darbe sürecine karşı herkesi mücadeleye çağırdı.

 

YAZARLAR