Çok Okunanlar

Yıldırım istifa etmeden torpilini yaptı

Abdest alırken hayatının şokunu yaşadı!

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

Gezici'nin anketine göre Türkiye'nin en güvenilir isimleri

İKV Başkanı: Devletin piyasaya 100 milyar TL borcu var

Sezai Temelli: 'Devlet süt mü üretir' diyenler bugün göz boyamak için tanzim satışları yapıyor

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

HDP'nin grup toplantısı açlık grevinin 97'nci gününde olan Leyla Güven'in video mesajıyla başladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin olağan grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Leyla Güven mesajında şunları söyledi:

"Merhaba sevgili arkadaşlar. Hepinizi tek tek sevgiyle hasretle kucaklıyorum. Aslında tahliye olduktan sonra da kucaklaşamadık sizlerle. Hepinizi gerçekten çok özledim. Ama şimdi sizlerin de bildiği gibi çok önemli bir direniş içerisindeyiz. Direnişimiz her gün biraz daha ses getiriyor. Ve ülkenin duymazlıktan gelenlerini de aslında rahatsız ediyor. Bu anlamda dün sizin İstanbul'da gerçekleştirdiğiniz etkinlik çok anlamlıydı. Gerçekten birisini adamlıktan çıkardınız. Artık onun ‘ben şunu yaptırmayacağım’ deme şansı yok. Çünkü bütün tehditlere rağmen siz orada gereken direnişi sergilediniz. Hepinizi yürekten öpüyorum. Ben bu direnişin mutlaka başarı ile sonuçlanacağına olan inancımı koruyorum. Bu yolda kuşkusuz düşenler olabilir ama önemli olan bunun nihai hedefe ve başarıya ulaşmasıdır. Ben bu konuda sizlere ve halkımıza güveniyorum. Mutlaka başaracağız. Hepimizin bu konuda yürüteceğimiz çalışmalarda başarılı olacağımıza olan inançla sevgiyle selamlamak istiyorum. Mutlaka kazanacağız. Berxwadan Jiyan e hevalno."

Sezai Temelli'nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Demokrasinin, hukuğun tecride alınması bugün yaşadığımız sorunların temel sebebidir. Biz "Sayın Öcalan'a uygulanan tecrid bütün ülkeye yayılıyor" dediğimizde ses çıkarmayan siyasetçiler, bugün şikayet ediyor. Öcalan, Erdoğan'ın devleti ele geçirmek istediğini söyledi, gerçekleşti. Erdoğan'ın kendi koltuğu için tüm siyaseti tasfiye edeceği uyarısında bulundu, öyle de yaptı. Darbe mekaniğinin aktif olduğunu söyledi ve 15 Temmuz ile ardındaki gelişmeler yaşandı. Partimiz de Erdoğan ve Saray konusunda uyarılar yaptı ve hepsi birer birer gerçekleşti. Bu ateş sadece Kürtleri yakmaz, tüm ülkeyi yakar dedik, bugün tüm ülke yanıyor. Bugün tiyatroya bile sansür uygulanıyor. Moliere'in oyununun Kürtçe olarak oynanamayacağına dair valilik karar alıyor. Gördüğünüz gibi İmralı'ya uygulanan tecrid, tüm ülkeye yayılıyor. Tecrid bir insanlık suçudur ve sonlansın. Yasal haklar yerine getirilsin.

'DOMATESİN, BİBERİN FİYATINI MERMİYLE AÇIKLAR OLDU'

Erdoğan bugünlerde patlıcana taktı kafayı. Bir merminin kaç lira olduğunu halka soruyor. Koca İstanbul'da 50 noktadaki tanzim satışıyla, yandaş medya ile beraber büyük bir algı operasyonu yapıyor. Üreticiyi kendisi bitirmemiş gibi halciyi, esnafı düşman ilan ediyor. Siz bütçeyi yıllardır savaşa değil de halkın ihtiyaçlarına ayırsaydınız bunlar yaşanmayacaktı. Ziraat Bankası kredilerini çiftçinin yararına kullanma imkanı yaratsaydınız bu tarım terörü yaşanmayacaktı. Cemal Süreya'nın bir sözü var, "Kan var bütün kelimelerin ardında...". Evet bunların bütün kelimelerinin ardında kan var. Domatesin, biberin fiyatı bile asgari ücretle değil, kurşunun fiyatıyla açıklanıyor. Sayın Erdoğan, biz kurşunun, merminin fiyatını bilmiyoruz, bizim gözümüz savaşta değil, kimsenin toprağında canında değil. Biz hakça, adaletçe paylaşımdan yanayız.

'DEVLET ET ÜRETMEZ DİYENLER TANZİM SATIŞ YAPIYOR'

Memleketin en iyi fabrikalarını satıp, tarım arazilerini talan ettiler. Et-Balık kurumunu satarken "Devlet et mi üretir, süt mü üretir!" derken bugün göz boyamak için tanzim satışları yapıyor. Sivas'ta iş isteyen, iş güvenliği isteyen işçiyi hain ilan ediyor Erdoğan. Emekliliği gelmiş yaşa takılanlar haklarını istiyor. İşsizler, işsizilik fonundan doğan haklarını istiyor. Dün çıkmış, "Nitelikli iş gücü yok piyasada" diyor, halbuki veriler tam tersini söylüyor. AKP Genel Başkanı'nın, halkın sorunları ile bağlantısı kesilmiştir. Artık kısa çöpün uzun çöpten hakkını alma zamanı yaklaştı, 31 Mart'ta bunu gerçekleştireceğiz.

Bu yerel seçimler daha önceki yerel seçimlerden farklıdır. 1 Nisan itibariyle ya bu faşist blok yerle bir oacak ya daha da güçlenecek. Hiç kimse 31 Mart'ı sadece yerel seçim olarak görme yanılgısına düşmemelidir. Unutmayın ki faşizmi ancak cesur ve halkını seven insanlar durdurabilir, biz de öyle yapacağız.

İMAR BARIŞI VE KARTAL'DA YAŞANAN CAN KAYIPLARI

AKP'nin barış konusunda yaptığı tek hamle imar barışıdır. Beklediklerinin çok altında bir ekonomik getiriye ulaştılar ama beklemedikleri ir felakete yol açıyorlar. Kartal'da bina çöktü, yurttaşlarımız hayatını kaybetti. İmar barışı, belki de bunun gibi pek çok olay yaşanmasına sebep olacak. Bütün kentlerin beton cehennemine çevirdiler.Türkiye'de 10 tane termik santral ömtünü tamamlamış, kapatılması gerekiyor. Ömrünü tamamlamasa bile bu termik santraller doğaya zararlı. Bunların umurunda olan tek şey iktidarlarıdır.

Bütün bu yaşananlar ışığında AKP-MHP bloğunu durdurma zamanı gelmiştir. Gerçek barışın ülke ekonomisine getireceği büyük yararı biliyoruz. Öncelikli olarak iç barışın sağlanması acil bir ihtiyaçtır. Barışın maliyetsiz olduğunu, savaşın ise yıkım olduğunu tekrar ifade ediyoruz. Tüm kayyımları faşizmin çöplüğüne süpürüp atacağız. YSK hangi mühendisliği yaparsa yapsın, her yerde biz kazanacağız, mutlaka kazanacağız.

 

 

 

İlgili Haberler

Politika

Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı ile görüştü

Politika

İyi Parti'den Fethiye'de ‘ilk kadın belediye başkan adayı'

Politika

Erdoğan: İsteyen herkes bedelli yapabilecek

Politika

Karamollaoğlu: Oylarımızda patlama olacak, anketler bunu gösteriyor

Politika

DSP'nin Ankara adayı açıklandı

Politika

Kılıçdaroğlu: Birileri 15 Temmuz'u Allah'ın lütfu sayıp 20 Temmuz sivil darbesini yaptı

Politika

'Çocuklarımız dershaneye gitmeyecek, dershane çocuklarımızın ayağına gelecek'

Politika

HDP'nin Bağcılar adayı belli oldu

Politika

Özhaseki'den 'Kayseri'de senden önce kim vardı belediyede?' sorusuna yanıt: Selçuklular

Politika

Erdoğan bu sefer de 1974'te kurulan üniversiteyi ‘biz kurduk' dedi

Politika

Süheyl Batum görevini bıraktı

Politika

Mustafa Sarıgül'den öğrencilere 'e-dersane' sözü