Çok Okunanlar

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Cumhuriyet Halk Partisi, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarının eğilim yoklamasıyla belirlenmesine sıcak bakmıyor.

CHP’de aday belirleme yöntemi olarak Merkez Yürütme Kurulu’na (MYK) eğilim yoklaması yapma yetkisi verilirken, parti kulislerinde İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir adaylarının eğilim yoklaması yöntemiyle belirlenmesine sıcak bakılmıyor.

Eğilim yoklaması talebi bir süredir parti örgütleri tarafından dillendirilirken, CHP’nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin de dün eğilim yoklaması yapılması durumunda İstanbul’da aday olmaya yeşil ışık yakması hangi seçim bölgelerinde parti üyelerinin önüne sandık konulacağı sorusunu gündeme getirdi. Edinilen bilgiye göre, CHP içinde eğilim yoklamasının hangi seçim bölgelerinde yapılacağı konusunda bir çerçeve oluşurken; büyükşehir belediyeleri içerisinde en çok merak edilen İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir adaylarının eğilim yoklaması yöntemiyle belirlenmesine sıcak bakılmıyor. Parti içinde her üç kentin kozmopolit yapısı nedeniyle üyelerin belirleyeceği adayın yerel seçimlerde her kesime hitap edemeyeceği görüşü dile getiriliyor.

ÜÇ BÜYÜK KENTTE BELİRLEYİCİ MERKEZ

İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir adaylarının belirlenmesinde tüm kesimlerden alınacak görüşler, anket çalışmaları ve örgüt eğilimlerinden hareketle genel merkezin belirleyici olacağı ifade ediliyor. Üç büyük kentte eğilim yoklaması yönteminin ağırlıklı olarak belediye meclis üye adaylıklarının belirlenmesi kullanılacağı dile getiriliyor. Öte yandan İstanbul, Ankara ve İzmir’de ilçe belediye adaylarının belirlenmesi için de parti üyelerinin önüne sandık konulabileceği ifade ediliyor.

İlgili Haberler

Politika

Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı ile görüştü

Politika

İyi Parti'den Fethiye'de ‘ilk kadın belediye başkan adayı'

Politika

Erdoğan: İsteyen herkes bedelli yapabilecek

Politika

Karamollaoğlu: Oylarımızda patlama olacak, anketler bunu gösteriyor

Politika

DSP'nin Ankara adayı açıklandı

Politika

Kılıçdaroğlu: Birileri 15 Temmuz'u Allah'ın lütfu sayıp 20 Temmuz sivil darbesini yaptı

Politika

'Çocuklarımız dershaneye gitmeyecek, dershane çocuklarımızın ayağına gelecek'

Politika

HDP'nin Bağcılar adayı belli oldu

Politika

Özhaseki'den 'Kayseri'de senden önce kim vardı belediyede?' sorusuna yanıt: Selçuklular

Politika

Erdoğan bu sefer de 1974'te kurulan üniversiteyi ‘biz kurduk' dedi

Politika

Süheyl Batum görevini bıraktı

Politika

Mustafa Sarıgül'den öğrencilere 'e-dersane' sözü