Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

TBMM'yi karıştıran sağlık teklifinde 'geri adım attılar'

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındık taban fiyatının hükümet tarafından bir an önce belirlemesi gerektiğini belirterek, "Şu anda fındığın fiyatı maliyetinin altında. 13 yıl önce 5 dolar iken şu anda 2 dolar bile değil. O yüzden fındık taban fiyatının 15 lira olarak belirlenmesini bekliyoruz." dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Ordu'da yaşanan sel felaketinde bir kişinin hayatını kaybettiğini, Perşembe, Fatsa, Ünye, İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde ciddi zararlar meydana geldiğini hatırlattı. 

Bu felakette 16 kişinin yaralandığını, 253 iş yeri ve dükkanın zarar gördüğünü, 63 aracın kullanılmaz halde olduğunu, 153 konutun su basması ve diğer tahribatlardan kullanılmaz hale geldiğini ve 30'a yakın evin de heyelan nedeniyle boşaltıldığını anlatan Adıgüzel, ayrıca 13 köprünün de kullanılamaz durumda olduğuna işaret etti.

Adıgüzel, tarımda da ciddi zararın bulunduğunu dile getirdi. 

CHP'nin, 2 genel başkan yardımcısı, 1 grup başkanvekili ve 8 milletvekili ile sel felaketinin ardından sahada olduğunu anımsatan Adıgüzel, 12 Ağustos'ta da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bölgede incelemelerde bulunduğunu anımsattı. 

Sürekli yağış alan bölge için risk haritaları çıkartılarak bilimsel veriler ışığında kalıcı önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Adıgüzel, dere yataklarının acilen ıslah edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Cevizdere sel yatağına ilişkin hazırladığı bir görseli de paylaşan Adıgüzel, bu dere yatağına dökülen molozun, seli araziye taşıdığını ve köprülerin yıkılmasına neden olduğunu savundu.

Fındıkta hala taban fiyatın belirlenmediğini vurgulayan Adıgüzel, "Fındık fiyatını hükümetin bir an önce belirlemesi gerekir. Şu anda fındığın fiyatı maliyetinin altında. 13 yıl önce 5 dolar iken şu anda 2 dolar bile değil. O yüzden fındık taban fiyatının 15 lira olarak belirlenmesini bekliyoruz. Özellikle fiyat belirlenirken rekoltenin geçen yıla göre 100 bin ton daha az olduğunu, şimdi hem yanık hem külleme hem sel felaketi nedeniyle yüzde 30 daha az rekolte beklendiğinden, rekolteyi revize edip fiyatı da buna uygun vermek lazım." diye konuştu.

İlgili Haberler

Politika

KHK'lı doktorların çalışmasını kısıtlayan madde değiştirildi

Politika

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Politika

'Anadolu'da gençler çok yalnız ve umutsuz'

Politika

Edirne'de Atatürk'e hakaret ettiği için tutuklanan Şahin, serbest bırakıldı

Politika

CHP'li Torun'dan Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız

Politika

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Politika

Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Politika

CHP, Ankara ve Eskişehir adaylarını belirliyor

Politika

AKP Erbaş'a sahip çıktı: Hasta ziyaretinin siyaseti olmaz

Politika

HDP'den Kılıçdaroğlu-Türk görüşmesine ilişkin açıklama

Politika

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?