Çok Okunanlar

'İşte içilmemesi gereken su markaları!'

FETÖ'nün kasası dinci-faşist Sami Karahan 'darbe' ile tehdit etti

Nevşin Mengü: 'Binali Yıldırım haklı'

Ankara'da ses getiren açıklama: ‘Evet, adayım'

AKP'den istifa eden 250 kişi CHP'ye katıldı

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındık taban fiyatının hükümet tarafından bir an önce belirlemesi gerektiğini belirterek, "Şu anda fındığın fiyatı maliyetinin altında. 13 yıl önce 5 dolar iken şu anda 2 dolar bile değil. O yüzden fındık taban fiyatının 15 lira olarak belirlenmesini bekliyoruz." dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Ordu'da yaşanan sel felaketinde bir kişinin hayatını kaybettiğini, Perşembe, Fatsa, Ünye, İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde ciddi zararlar meydana geldiğini hatırlattı. 

Bu felakette 16 kişinin yaralandığını, 253 iş yeri ve dükkanın zarar gördüğünü, 63 aracın kullanılmaz halde olduğunu, 153 konutun su basması ve diğer tahribatlardan kullanılmaz hale geldiğini ve 30'a yakın evin de heyelan nedeniyle boşaltıldığını anlatan Adıgüzel, ayrıca 13 köprünün de kullanılamaz durumda olduğuna işaret etti.

Adıgüzel, tarımda da ciddi zararın bulunduğunu dile getirdi. 

CHP'nin, 2 genel başkan yardımcısı, 1 grup başkanvekili ve 8 milletvekili ile sel felaketinin ardından sahada olduğunu anımsatan Adıgüzel, 12 Ağustos'ta da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bölgede incelemelerde bulunduğunu anımsattı. 

Sürekli yağış alan bölge için risk haritaları çıkartılarak bilimsel veriler ışığında kalıcı önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Adıgüzel, dere yataklarının acilen ıslah edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Cevizdere sel yatağına ilişkin hazırladığı bir görseli de paylaşan Adıgüzel, bu dere yatağına dökülen molozun, seli araziye taşıdığını ve köprülerin yıkılmasına neden olduğunu savundu.

Fındıkta hala taban fiyatın belirlenmediğini vurgulayan Adıgüzel, "Fındık fiyatını hükümetin bir an önce belirlemesi gerekir. Şu anda fındığın fiyatı maliyetinin altında. 13 yıl önce 5 dolar iken şu anda 2 dolar bile değil. O yüzden fındık taban fiyatının 15 lira olarak belirlenmesini bekliyoruz. Özellikle fiyat belirlenirken rekoltenin geçen yıla göre 100 bin ton daha az olduğunu, şimdi hem yanık hem külleme hem sel felaketi nedeniyle yüzde 30 daha az rekolte beklendiğinden, rekolteyi revize edip fiyatı da buna uygun vermek lazım." diye konuştu.

İlgili Haberler

Politika

ABD, Türkiye'ye seyahat uyarısını güncelledi: Gitmeyi yeniden düşünün!

Politika

Merdan Yanardağ: Sahte bir anti emperyalist söylemle karşı karşıyayız

Politika

Erdoğan: Menbiç'teki saldırı ABD'nin çekilme kararını etkileyebilir

Politika

AKP'yi eleştirdi, MHP partiden ihraç etti

Politika

Ekrem İmamoğlu ile Fenerbahçe Başkanı Ali Koç görüştü

Politika

Diriliş Ertuğrul'da ‘Bakanlar için ek sahneler çekilmiş'

Politika

Cumhurbaşkanlığı'na ölçüsüz ödenek: Bir yılda 3.5 milyar

Politika

Nevşin Mengü: 'Binali Yıldırım haklı'

Politika

Gülen'in 'bahçıvanı'na hapis cezası

Politika

‘Esnafın kalkınması Adana'nın kalkınmasıdır'

Politika

FETÖ Çatı Davası gerekçeli kararı: Nihai amaç teokratik totaliter rejim

Politika

Karamollaoğlu: Cumhurbaşkanı muhalefet partisi lideri gibi konuşuyor