Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

CHP'li İbrahim Kaboğlu, TELE1'de konuştu

CHP İstanbul milletvekili adayı anayasa hukukçusu ve Akademisyen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, TELE1 televizyonunda 24 Haziran seçimlerine 2 gün kala önemli değerlendirmelerde bulundu.

ABC Haber Merkezi

24 Haziran baskın seçimlerinde son dönemece girerken Millet İttifakı, mecliste çoğunluğu alması halinde parlamenter sisteme geçeceğini söylüyor.

CHP İstanbul milletvekili adayı anayasa hukukçusu ve Akademisyen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, TELE1 televizyonunda konuştu. 

CHP'li Kaboğlu, milletvekili adayı olmasının altında yatan nedenleri şöyle anlattı: "Gerçekten 16 nisan 2017'de oylanan anayasa değişikliği tarihimizde ilk kez Meclisi değersizleştirme amacını güden bir değişiklik oldu. Benim adaylığım ile Meclisin değersizleştirilmesi açısında doğrudan bir ilişki var. Türkiye'de anayasal düzenin ortadan kalkması, anayasasızlaştırma, hukukun güvenirliğinin ortadan kalkması adaylık sürecimi getirdi."

'BENİM UZMANLIĞIMA SİYASAL AKTÖR AYAĞI EKLENMESİ GEREKİYORDU'

Sivil Toplum Kuruluşları'nda, uluslararası alanda çok sayıda çalıştığını ifade eden Prof. Dr. İbrahim Kabaoğlu, "Benim uzmanlığıma artık siyasal aktör ayağı eklenmesi gerekiyordu. Bu hukuksuz duruma bir tür Meclis yoluyla müdahale edebileyim istedim. Eğer siyasal çoğunluğu elde edersek anayasallaşma sürecini
hemen başlatmamız gerekiyor. Bunu bir görev atfettim. Her ne kadar Kanun Hükmünde Kararname ile tamamen hukuka, ahlaka aykırı bir şekilde meslekten çıkarılmam yer alsa da uluslar ve uluslararası çalışmamı aksatmadım. Siyaseti de bir görev atfettim.

'YILDIRIM SEÇİM'

Bu seçimde halkın neyi oylayacağı sorusunu yanıtlayan Kaboğlu, "Bu seçim kararı baskın ve anayasaya aykırı bir yöntemle alındı. Bu seçim kararının alınmasının altında 16 Nisan referandumu yatıyor. Burada yatan husus, parlamentoda çoğunluğa sahip olan bir partinin ne olursa olsun gücünü sürdürmek istiyor olması.
7 Haziran'daki gibi çoğunluğu kaybetmek istemediği için bir baskın seçim, bir yıldırım seçim yoluna gitti." dedi.

'TÜRKİYE TOPLUMUNUN  GELECEĞİ OYLANACAK'

Anayasal değişikliğe neden itiraz ettiklerini anlatan CHP İstanbul milletvekili adayı Akademisyen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, "Birincisi OHAL koşullarında yapılmaz. İkincisi bu yaptığınız değişikliğin anayasayla ilgisi yok. Dolayısıyla 'güçlendirilmiş Meclis' ifadesi söylemi bize esasen Ağustos 2014'ten yana sürdürülen anayasal kirlilik; bir algı operasyonunun parçası olduğunu gösteriyor. Halk neyi oylayacak, halk resmen Millet Meclisi üyelerini seçecek cumhurbaşkanı seçecek ama esasen Türkiye toplumunun geleceğini oylayacak" şeklinde konuştu.

'HUKUK UMUDU, ANAYASA UMUDU'

Kaboğlu, "Millet İttifakı ve HDP'ye oy verecek olanlar hukuk umudunu, anayasa umudunu oylayacaklar. Bu partiler sadece kendi seçmenleri için değil, bütün Türkiye Cumhuriyeti  yurttaşları için 16 Nisan metninin sürdürülemez olduğunu söyleyerek yeni anayasayı oylayacaklar" dedi.

Mecliste çoğunluğun muhalefetin eline geçmesi durumunda ilk yapılması gereken işleri anlatan CHP İstanbul milletvekili adayı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, "Çoğunluğu almamız durumunda ilk iş OHAL kaldırılacak. Türkiye parlamenter sisteme geri dönecektir ve anayasa değişikliği yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

OHAL kaldırıldıktan sonra AKP'li vekillerin önemli bir kısmının bir anayasal geçiş düzenine evet diyeceklerini belirten Kaboğlu, "Önümüzdeki yıllarda Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında demokratik, yurtta barış, dünyada barış hedefi doğrultusunda; eşit yurttaşlık ve laiklik vurgulu bir anayasa için çalışacağız" diye ekledi.
 

 

 

İlgili Haberler

Politika

Belediye başkanına silahlı saldırı

Politika

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

Politika

Kritik görüşme sonrası açıklama: Bu toplantı geleceğe umutla bakmamızı sağladı

Politika

Yeliz Koray | Hıyanet

Politika

İHD'den Leyla Güven çağrısı

Politika

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Politika

Türkiye, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin AİHM'de savunma yaptı

Politika

İyi Partili vekilin ağabeyi AKP'den aday adayı oldu

Politika

Büyükerşen'e saldıranların aldığı ceza belli oldu

Politika

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: AKP'nin oda ve borsa başkanları teklifini doğru bulmuyoruz

Politika

Atatürk heykeline çıkıp ‘Babam' diyen şahsa linç girişimi

Politika

Akşener protestocularına bir dava bir takipsizlik: Tehdit var, suç yokmuş