CHP''li Tanal: Yurtdışında Atatürk büstü hassasiyeti bekliyoruz

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yurtdışı temsilciliklerinde Atatürk büstü bulunup bulunmadığını sordu. Konuya ilişkin Çavuşoğlu’ndan hassasiyet beklediğini dile getiren Tanal, şunları söyledi:

“TİKA’nın yurt dışındaki birimlerine gittiğimiz zaman, örneğin Berlin Temsilciliğinde Atatürk büstünün olmadığını gördüm. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ulusun değeridir, bu ulusun kurucusudur, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi olmaz. İnsan Hakları Komisyonu ile gidilen Berlin ziyaretinde TİKA’da Atatürk büstünün olmaması beni üzdü. Yurtdışında ülkenin kurucu lideri olmayacak da nerede olacak?” Tanal’ın soru önergesi ise şöyle;

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün büstünün Ülkemizi temsil eden, yurt dışı kurum ve kuruluşlarda bulunmayışına ilişkin olarak;

1-    Yurtdışı temsilciliklerimizin hangilerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü bulunmaktadır? Hangilerinde bulunmamaktadır? Bulunmuyorsa neden?
2-    TİKA’nın yurt dışı birimlerinde, Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Atatürk’ün büstü var mıdır? Yoksa kurucu liderimiz Atatürk’ün büstü, yurtdışında ülkeyi temsil eden kurumlarımızda neden yoktur?
3-    Yurtdışında ülkemizin kurucu liderinin büstü olmayacak ise nerede olacak?
4-    Yurtdışında temsilciliklerimizde Atatürk büstünün bulunmaması asli bir eksiklik değil midir? Bu eksiklik ne zaman giderilecektir?

YAZARLAR