Çok Okunanlar

Yıldırım istifa etmeden torpilini yaptı

Abdest alırken hayatının şokunu yaşadı!

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

Gezici'nin anketine göre Türkiye'nin en güvenilir isimleri

İKV Başkanı: Devletin piyasaya 100 milyar TL borcu var

Çin'den flaş tepki: Mesnetsiz ithamlar çok yanlış, resmi girişimde bulunduk

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit'in hapishanede öldüğünü iddia etmesini ‘çok yanlış ve sorumsuzca’ olarak niteledi ve Çin'in Türkiye nezdinde resmi girişimde bulunduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit'in hapishanede öldüğünü iddia ettiğini hatırlatarak "Abdurrehim Heyit, hayatta olduğu gibi çok da sağlıklı, internette dün ona ait bir video izledim" dedi.

Sözcü Hua, "Türkiye'nin 'hayattaki kişilerden ölmüş diye bahseden' saçma yalanlara dayanarak mesnetsiz ithamlarla Çin'i suçlaması çok yanlış ve aşırı sorumsuzca. Buna kararlılıkla karşı çıkıyoruz" ifadesini kullandı.

Sincan’da yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların inanç özgürlüğüne sahip olduklarına da işaret eden Hua, yasalara göre her etnik grubun kendi anadilini kullanma hakkı bulunduğunu söyledi.

CRI Türkçe’nin haberine göre “Türkiye'nin de çok etnik yapılı bir ülke olduğunu ve terör tehdidiyle karşı karşıya bulunduğunu” belirten Çinli sözcü, “terörle mücadele konusunda çifte standart uygulanmasının herkes için zararlı olacağını” kaydetti.

Sözcü Hua Çunying, açıklamasında "Bir gerçek, bin iddiadan güçlüdür. Önyargılı ve kötüniyetli olmayan herkes, yalanlar üreterek kötü niyetli suçlamalar yapmak yerine, Çin'deki 56 etnik grubun birlik, dostluk ve uyum içinde bir arada yaşadığını görmekten sevinç duymalıdır" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in Sincan Özerk Bölgesi’nde Abdürrehim Heyit’in cezaevinde öldüğünü iddia ederek “Çin makamlarını, Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz” ifadesini kullanmıştı. Çin medyası öldüğü iddia edilen Heyit’in hayatta olduğuna dair bir video yayımlamıştı.

İlgili Haberler

Politika

Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı ile görüştü

Politika

İyi Parti'den Fethiye'de ‘ilk kadın belediye başkan adayı'

Politika

Erdoğan: İsteyen herkes bedelli yapabilecek

Politika

Karamollaoğlu: Oylarımızda patlama olacak, anketler bunu gösteriyor

Politika

DSP'nin Ankara adayı açıklandı

Politika

Kılıçdaroğlu: Birileri 15 Temmuz'u Allah'ın lütfu sayıp 20 Temmuz sivil darbesini yaptı

Politika

'Çocuklarımız dershaneye gitmeyecek, dershane çocuklarımızın ayağına gelecek'

Politika

HDP'nin Bağcılar adayı belli oldu

Politika

Özhaseki'den 'Kayseri'de senden önce kim vardı belediyede?' sorusuna yanıt: Selçuklular

Politika

Erdoğan bu sefer de 1974'te kurulan üniversiteyi ‘biz kurduk' dedi

Politika

Süheyl Batum görevini bıraktı

Politika

Mustafa Sarıgül'den öğrencilere 'e-dersane' sözü