Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

Türkiye AİHM'de bir günde dört dava kaybetti

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Ekrem İmamoğlu’ndan Binali Yıldırım’a ilginç benzetme

Kadıköy’de katıldığı bir etkinlikte gençlerin sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ı “şarj azalınca uyarı veren kırmızı ışığa” kendisini ise “şarja takınca yanan yeşil ışığa” benzetti.

Seçim çalışmalarına devam eden Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy’de düzenlenen etkinlikte üniversiteli gençlerle buluştu. Etkinliğe CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da katıldı. İstanbul’a ilişkin projelerini açıklayan İmamoğlu, sonrasında gençlerin sorularını yanıtladı.

'350 BİN GENÇ NE OKUYOR NE ÇALIŞIYOR'

İstanbul’da oldukça yoğun bir genç nüfus olduğunu vurgulayan Ekrem İmamoğlu, “18-25 yaş arası gençlerin 350 bini ne okuyor ne çalışıyor. Bu gençlerin ne geleceğe dair bir hayali ne de yapacağı işe dair bir fikri var. Bu gençleri kazanmamız gerekiyor” dedi. Bu bağlamda Saraçhane’deki belediye binasının makam odası, meclis üyelerinin çalışma yerleri dışındaki alanın önemli bir kısmını kütüphane yapacakları açıkladı. Halkla ve özellikle gençlerle iç içe olacağını aktaran İmamoğlu, içinde beş milyondan fazla kitabın yer alacağı ve Türkiye’nin ikinci büyük kütüphanesi olması hedeflenen proje için “İstanbul’u nasıl yöneteceğimize ilişkin vizyonumuzun simgesel bir göstergesi olacak” dedi.

'SURİYELİLER KENDİ HALİNE BIRAKILDI'

Ekrem İmamoğlu gençlere ilişkin sayısal veriler paylaşırken bir katılımcı “Bu rakamlara Suriyeliler dâhil mi” diye sordu. Konuşmasına devam eden İmamoğlu sonrasında, İstanbul’un belirli bölgelerinde ciddi bir Suriyeli nüfus yoğunlaşması olduğunu ve iktidarın Suriyelilerin geleceğine dair bir planının olmadığını vurguladı. Suriyeli sığınmacıların sadece aç mı değil mi olduklarıyla ilgilenildiğini söyleyen İmamoğlu, geri kalan her şeyin kendi haline bırakıldığına işaret etti. “Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönmesi mi, yoksa burada entegrasyonları mı sağlanacak?” diye sordu. Bu durumun hem Türkiye’nin hem de Suriyelerin sığınmacıların geleceğinde belirsizliğe yol açtığını öne sürdü.

'25 YILDIR AYNI ZİHNİYET'

Seçim çalışmaları kapsamında Bağcılar, Güngören ve Sultanbeyli’yi ziyaret ettiğine değinen İmamoğlu; bu semtlerin hemen hemen aynı olduğunu ve 25 yıldır aynı zihniyet tarafından yönetildiğini belirtti. Kişi başına düşen yeşil alanda sınırın 12 m² olduğunu hatırlatan İmamoğlu, bu semtlerdeki değerin 1 m² bile olmadığını söyledi. Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kadıköy, Beşiktaş gibi semtlere yönelik çok tartışılan kaymak tabaka tabirini eleştirirken, “keşke siz de tüm semtleri bu seviyeye çekmeye çalışsanız” diye seslendi.

MEHRUZE TEYZE OLAYI

Sultanbeyli’deki seçim çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği ziyaretlerde Mehruze Teyze ile yaşadığı diyalog, son günlerin en çok konuşulan konusu oldu. Bu konuya ilişkin de açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Karşı siyasi figürler bunu bir malzeme haline getirmek istedi, sanki kötü bir durummuş gibi göstermeye çalıştı. Bir kere ben onlardan öndeyim. Daha partimi bilmeden Mehruze Teyze’nin oyunu aldım, sonrasında duasını aldım, sonrasında kete sözü aldım. Daha ne olsun?” dedi. Sözlerine devam eden Ekrem İmamoğlu, “halktan kopmuş iktidar, benim sayemde halkı hatırladı, halkın arasında olmayı hatırladı” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehruze Teyze’yi telefonla aramış ve ziyaret edeceği belirtmişti. İmamoğlu da “Çağırırlarsa ben de giderim” sözlerini yineledi.

'BİNALİ YILDIRIM, ŞARJ AZALINCA UYARIN VEREN KIRMIZI IŞIK'

Konuşmasının ardından gençlerini sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “Binali Yıldırım seçmene oldukça sempatik gelen birisi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya ilginç bir benzetme ile cevap verdi. İmamoğlu, “Telefonunuz yanınızda mı? Şarjı var mı? Telefonlarda şarj azaldıkça kırmızı bir uyarı ışığı yanar. Binali Yıldırım o ışıktır. Telefonunuzu şarja taktığınızda bir yeşil ışık yanmaya başlar. Ben de o yeşil ışığım” dedi

 

İlgili Haberler

Politika

Torunundan Binali Yıldırım'ı altüst eden soru

Politika

Küçük ortak BBP'den '6 milyon korkusu...'

Politika

Bahçeli'den aday olamayan 'Burhanettin Kocamaz' açıklaması

Politika

Baykal'ın sağlığında yeni gelişme

Politika

FIFA'dan tarihi bir kural değişikliği geliyor!

Politika

'Elektrik faturalarından dağıtım bedeli kaldırılsın'

Politika

CHP'nin TBMM Başkan adayı belli oldu

Politika

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Ankara şebekesine Kızılırmak suyu verilmesine ilişkin açıklama

Politika

'Kuyrukları eleştirenler kuyruklarla tarihe geçti' | 18 Dakika

Politika

Çankaya'da 'Eşitlik Ayı' başlıyor...

Politika

MSB'den uzman erbaş ve sözleşmeli er alım açıklaması!

Politika

'Esnaf biterse ülke biter!'