Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Erdoğan el yükseltti: Suriye'de bütünlüklü işgal sinyali

Sur'da, Cizre'de gerçekleştirilen operasyonlar; Fırat Kalkanı ve devamında Zeytin Dalı harekatlarıyla bitmek bilmeyen savaşlar, Erdoğan'ın daimi seçim aracı oldu. Erdoğan, dün yaptığı konuşmada ise Suriye'nin tamamına gözünü diktiğini bir kez daha deklare etti.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriye politikasını açıklamasının ardından Erdoğan'ın seçim kampanyalarında dilinden düşürmediği Kandil operasyonu yerini yeniden Suriye'ye bıraktı. 

Yalnız Fırat Kalkanı ve devamında Zeytin Dalı harekatıyla süren operasyonlar Erdoğan'ın Suriye'den vazgeçmediğini bir kez daha ortaya koydu. 

Erdoğan bitmeyen havaalanına iniş yapmasının ardından yaptığı konuşmada Suriyeli sığınmacılara 'müjde' adı altında, seçimi kazanması halinde Suriye'nin tamamını temizleyeceğini söyledi.

Konuya ilişkin ilk açıklamasında "Bakın şu anda bizim güney bölgemizde, Fırat'ın batısı ve doğusu, iki operasyon ağımız var" diyen Erdoğan, Suriye'ye ilişkin ise İran ve Rusya'nın adını alamadan konuşamadı. 

Açıklamasına devam eden Erdoğan, ABD'yi işaret ederek ve Türkiye'nin kimseden izin almayacağını öne sürerek Suriye'de bütünlüklü işgalin sinyalini verdi. 

Erdoğan şunları söyledi:

"Biz öyle izne tabi değiliz, kararımızı kendimiz veririz. Seçimin hemen ardından sınırlarımıza yakın yerlerden başlayarak tüm Suriye topraklarını güvenli hale getirmeyi ve misafirlerimizin tamamının evlerine dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Ama bunun için önce 24 Haziran'ı sağ salim geçirmemiz gerekiyor."

Bütünlüklü bir işgal için "Suriye'nin istikrarı, Türkiye'nin güçlü olmasına bağlıdır" bahanesini öne süren Erdoğan, söz konusu durumu ise seçimlere şu şekilde bağladı:

"Aksi takdirde Suriye'yi paramparça edecekler. Bununla kalmayacak, sınırlarımız boyunca kuracakları terör devletiyle bizi de sürekli huzursuz edecekler. Allah'ın izni, milletimizin desteğiyle buna asla izin vermeyeceğiz. Son iki yılda yaptığımız hamlelerle bu fitne zincirini pek çok yerinden kırmayı başardık. Bundan sonra işimiz inşallah daha kolay. Yeter ki kendi içimizde bir kazaya meydan vermeyelim."

İlgili Haberler

Politika

Ankara'da gözaltına alınan üç SGDF'li tutuklandı

Politika

Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu'na ne söyleyeceği açıklandı

Politika

Demirtaş: Seçim bitti ketıl gitti denmesin

Politika

HDP'den CHP'ye İstanbul adayı önerisi...

Politika

Demirtaş'ın AİHM başvurusu 20 Kasım'da karara bağlanacak

Politika

MHP'de kesinleşen adaylar belli oldu! İşte listesi...

Politika

Gözaltıda skandal gerekçe: Suçu muhalif gazeteci Çelikkan'ın eşi olmak

Politika

Şişli Belediye Başkan Yardımcısının öldürülmesi davasında tahliye

Politika

Eski MİT'çi Basri Aktepe hakkında yakalama kararı

Politika

Akademisyenlerin gözaltına alınmasına bir tepki de TÜSİAD'dan

Politika

Akademisyenlere gözaltı... Suçlama: ‘Duran Adam'ı getirdiler

Politika

Avrupa Konseyi'nden ikinci 'Osman Kavala' operasyonuna tepki