unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Erdoğan el yükseltti: Suriye'de bütünlüklü işgal sinyali

Sur'da, Cizre'de gerçekleştirilen operasyonlar; Fırat Kalkanı ve devamında Zeytin Dalı harekatlarıyla bitmek bilmeyen savaşlar, Erdoğan'ın daimi seçim aracı oldu. Erdoğan, dün yaptığı konuşmada ise Suriye'nin tamamına gözünü diktiğini bir kez daha deklare etti.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriye politikasını açıklamasının ardından Erdoğan'ın seçim kampanyalarında dilinden düşürmediği Kandil operasyonu yerini yeniden Suriye'ye bıraktı. 

Yalnız Fırat Kalkanı ve devamında Zeytin Dalı harekatıyla süren operasyonlar Erdoğan'ın Suriye'den vazgeçmediğini bir kez daha ortaya koydu. 

Erdoğan bitmeyen havaalanına iniş yapmasının ardından yaptığı konuşmada Suriyeli sığınmacılara 'müjde' adı altında, seçimi kazanması halinde Suriye'nin tamamını temizleyeceğini söyledi.

Konuya ilişkin ilk açıklamasında "Bakın şu anda bizim güney bölgemizde, Fırat'ın batısı ve doğusu, iki operasyon ağımız var" diyen Erdoğan, Suriye'ye ilişkin ise İran ve Rusya'nın adını alamadan konuşamadı. 

Açıklamasına devam eden Erdoğan, ABD'yi işaret ederek ve Türkiye'nin kimseden izin almayacağını öne sürerek Suriye'de bütünlüklü işgalin sinyalini verdi. 

Erdoğan şunları söyledi:

"Biz öyle izne tabi değiliz, kararımızı kendimiz veririz. Seçimin hemen ardından sınırlarımıza yakın yerlerden başlayarak tüm Suriye topraklarını güvenli hale getirmeyi ve misafirlerimizin tamamının evlerine dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Ama bunun için önce 24 Haziran'ı sağ salim geçirmemiz gerekiyor."

Bütünlüklü bir işgal için "Suriye'nin istikrarı, Türkiye'nin güçlü olmasına bağlıdır" bahanesini öne süren Erdoğan, söz konusu durumu ise seçimlere şu şekilde bağladı:

"Aksi takdirde Suriye'yi paramparça edecekler. Bununla kalmayacak, sınırlarımız boyunca kuracakları terör devletiyle bizi de sürekli huzursuz edecekler. Allah'ın izni, milletimizin desteğiyle buna asla izin vermeyeceğiz. Son iki yılda yaptığımız hamlelerle bu fitne zincirini pek çok yerinden kırmayı başardık. Bundan sonra işimiz inşallah daha kolay. Yeter ki kendi içimizde bir kazaya meydan vermeyelim."Çok Okunanlar

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

İlgili Haberler

Politika

Yüksekdağ'ın duruşması ertelendi 

Politika

Eren Erdem'e bir ceza daha

Politika

Trump iadesini istemişti! ABD'li rahip Andrew Brunson'ın tahliye edildi mi?

Politika

CHP'li Sarıbal: Kurultay çağrısında adım geçmemektedir

Politika

CHP'den 'OHAL' raporu: Grev yasakları, iş cinayetleri...

Politika

Kritik sektörde kriz: Ford üretimi durdurdu

Politika

Tuncay Özkan: Yıldıramazsınız, sindiremezsiniz!

Politika

Savcı, Demirtaş için görüşünü açıkladı

Politika

Meclis'e sunulan torba yasa teklifindeki maddeler neler?

Politika

CHP'den bedelli askerlik açıklaması

Politika

Reina katliamında ölen çiftin ailesine tazminat şoku

Politika

İnce'yi hedef gösteren Danıştay üyesi hakkında soruşturma talebine ret