Kılıçdaroğlu: Erdoğan''a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Kılıçdaroğlu: Erdoğan''a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Merdan YANARDAĞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün Ankara’da bir grup gazeteciye verdiği akşam yemeğinde ekonomik kriz, Erdoğan yönetimi ve Muharrem İnce’ye ilişkin çarpıcı açıklama ve değerlendirmeler yaptı. 

Bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile genel yayın yönetmenlerinin katıldığı yemekte, çeşitli konularda görüşlerini paylaşan ve soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu; “Türkiye’de dikta rejimi var, başındaki de bir diktatördür” diyerek, bugüne kadar kullandığı en net ve sert ifadeyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yüklendi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin derin bir ekonomik kriz yaşadığını, bunun sorumlusunun da AKP iktidarı olduğunu belirterek, “Ben hiçbir zaman bu kriz siyasidir, ABD’nin siyasal operasyonundan kaynaklanıyor demedim. Erdoğan yönetimine bu anlamda herhangi bir destek vermedik, bu yönde bir açıklamam da yok. Bu haberler yanlış” dedi. Kılıçdaroğlu; “Sıkışınca aynı gemideyiz diyor. Aynı gemideyiz belki ama kaptan her konuda tek başına karar veriyor, gemiyi felakete sürüklüyor” ifadelerini kullandı. 

CHP lideri, “Biz iktidara yargı bağımsızlığını kuralım, yeniden hukukun üstünlüğü ilkesini hayata geçirelim, yeniden demokrasiye dönelim, bu konularda adım atacaksanız destek veririz dedik, başka konularda değil” dedi.

‘KRİZ PATLAYACAĞI İÇİN SEÇİMİ ERKENE ALDILAR’

İncek’te Çankaya Belediyesi'ne ait Ahlatlıbel Tesisleri'nde verilen yemekte CHP lideri, krizin patlayacağının önceden bilindiğini, ekonomi bürokrasisinin bunu gördüğünü, siyasi iktidarın görmemesinin imkansız olduğunu da belirterek:

“Rahip Andrew Brunson sorunu bahanedir, krizin gerçek nedeni değildir. Brunson serbest bırakılsa bile döviz fiyatları fazla düşmeyecek. Erdoğan, kendi kötü yönetimini, suçunu gizlemeye çalışıyor. Krizin patlayacağı biliniyordu, o nedenle seçimler erkene alındı. Erken seçim kararının alınmasının nedeni, beklenen kriz nedeniyle halkın tepkisinin AKP ve Erdoğan’a yönelmesini önlemekti” diye konuştu. 

‘KRİZDEN YARARLANIP, VURGUN YAPANLAR OLDU’

Krizden kazananlar olduğunu belirten CHP lideri, krize ilişkin 13 maddelik bir yol haritası açıkladığını, bu metinde demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanması vurgusunu yaptığını da belirterek şöyle devam etti;

“Erdoğan bu krizden kimlerin kazandığını, 24 Haziran seçimlerinden hemen sonra kimlerin dolara yatırım yaptığını, dolara endeksli kamu ihalelerinin hangi şirketlere verildiğini açıklamalıdır. Dolara endeksli köprü ve tünel geçişlerinden para alanlar kazandı. Son iki ay içinde, kim ne kadar döviz aldı, sattı? Rantiyeler bu milletin sırtından ne kadar vurgun yaptı? Açıklayın da bu millet dostunu, düşmanını ve dolar baronlarını görsün. Ama açıklayamazlar! Çünkü onların, yani Erdoğan iktidarının da bu vurgunda payı var. Türkiye’de açıkça vurgun yapıldı. İktidara yakın olanlar ve yandaş iş adamları, rantiyeler kazandı. İşçiler, sanayiciler, çiftçiler, memurlar, esnaf ise kaybetti; yoksullaştı.”

TÜRKİYE YÖNETİLEMİYOR, BÜROKRASİ DAĞILIYOR

CHP lideri şunları söyleyerek devam etti:

“Türkiye yönetilemiyor, devlet, bürokrasi dağılıyor. Nitelikli, güçlü ve kişilikli bir bürokratik yapı kalmadı. Önemli sorunlardan biri de budur. Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğü yoktur. Her şeye hakim bir tek adam vardır. Yargı bağımsızlığı yoktur. Açıkça söylüyorum; Türkiye’de açık bir dikta rejimi, başında da bir diktatör vardır.” 

Yemekte bulunan Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da ekonomik krizin yapısal nedenlerinin bulunduğunu belirterek, “Kötü yönetimin ve dışa bağımlılığın bir sonucudur. Köklü bir reform gereklidir. Öyle ki, 16 Nisan 2017 referandumunun öncesine gidilmesi bile dünyada reform sayılacaktır. Tek kişi yönetimi var, hukuk ve demokrasi yok” dedi.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY TARTIŞMASI

Bir soru üzerine, Muharrem İnce ekibinin CHP’yi olağanüstü kurultaya götürme girişimini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Kurultay talebini dikkatle izledim. Yeterli imza gelirse kurultaya gideceğimizi ilan ettim. Ama yeterli imza toplanmadı. Belgeler gazetecilere açıktı. İsteyen genel merkezimize gelir inceler. Bu tartışma artık bizim için kapanmıştır” dedi. Tüzük kurultayı konusunda -daha az imza gerektiği hatırlatmasıyla- gelen bir soru üzerine ise, “Evet, böyle bir kurultay toplanabilir, bizce sorun yok. Ama, ülkenin yerel seçimlere gittiği bir aşamada CHP’nin iç sorunlarına gömülmesini doğru bulmuyorum, bu durum partiye zarar veriyor” diye değerlendirme yaptı.

‘ERKEN YEREL SEÇİM OLMAZ; İSTANBUL, ANKARA’YI ALACAĞIZ’

Yerel seçimlerde İstanbul, Ankara, Balıkesir, Adana, Mersin, Niğde ve Antalya gibi illeri alacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Biz 24 Haziran seçimlerinde başarısız olmadık, bizden iki partiye, HDP ve İyi Parti’ye oy geçişleri oldu. Ortaya daha demokratik bir Meclis çıktı. Milli irade daha iyi temsil ediliyor. Bunu biz sağladık. Meclis’e daha çok parti girdi” dedi. 

Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin erkene alınamayacağını da belirterek, böyle bir teklif gelirse destek vermeyeceklerini, iktidar partilerinin de Meclis’te çoğunluğu bulunmadığı için bu konuda düzenleme yapılamayacağını söyledi.

MUHARREM İNCE SORUSUNA YANIT

Muharrem İnce’yi İstanbul gibi bir yerden belediye başkanlığına aday göstermeyi düşünüp düşünmediklerine ilişkin bir soruya ise CHP lideri şu yanıtı verdi:

“Muharrem bey CHP’li, partimizin üyesi. Yerel seçimlerde de beraber çalışacağız. Elbette aday olabilir. Siyasette küslük olmaz. Her şeyin hesabını veririz sonra da işimize bakarız. Ancak, İnce’nin beklentisi nedir, bunu bilmiyorum. O nedenle erken bir değerlendirme yapmak istemem, doğru olmaz.”

ENİS BERBEROĞLU REHİN TUTULUYOR

CHP Genel Başkanı yemekte son olarak tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu’nun içinde bulunduğu durumu, “Özellikle belirtmek istiyorum” diyerek gündeme getirdi. Berberoğlu’nun yeniden milletvekili seçilerek ikinci kez dokunulmazlık kazandığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bu nedenle Berberoğlu hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni bir karar vermeden tutuklanamaz ya da tutukluluğu devam edemez” dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Ortada yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkesi yok. Yargı bir kişiye, saraya bağlı hale gelmiş durumda. Enis Berberoğlu hukuksuz şekilde rehin olarak tutuluyor. Anayasanın açık hükmüne rağmen mahkeme, yasama dokunulmazlığını kabul etmiyor. Kendisini yasama organının, yani Meclis’in üstünde görüyor. Olmaz böyle şey. Bu bir dikta rejimidir. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

 

YAZARLAR