Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Türkiye AİHM'de bir günde dört dava kaybetti

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

İşte TÜSİAD'ın yeni başkanı: Simone Kaslowski

Hamm’da Cemevinde Hızır muhabbeti

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonuna (AABF) bağlı Almanyanın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletindeki en aktif derneklerden birisi olan Hamm Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi (HBV AKM) Cemevinin Perşembe muhabbetlerinde Cafer Kaplan ve İsmail Gülfırat dedeler tarafından dernek üyelerine Alevilik inancında Hızır‘ın yeri, önemi, kutsallığı anlatıldı.

Mehmet Tanlı / Almanya

AABF İnanç Kurulu eski başkanı ve Hamm Cemevinin kurucu üyesi olan Cafer Kaplan dede Hizır için “bizim kültürümüzde Hızır her zaman darda kalanın, zorda olanın umutu, kutarıcısıdır. Hızır‘ a cinsiyet yüklenmez her iyi, yardımsever insanda Hızır ruhu bulunur. Hızır haksızlığa uğrayanların, zulüm görenlerin, acılar çekenlerin, yaşayanların medet diledikleri, yardım istedikleri bir güç, kuvvet,
erendir‘‘ dedi...

Hızır, sadece Anadolu’da değil Balkanlarda, Ortadoğuda ve daha bir çok, coğrafyada aynı anlamda tanınan, bilinen bir ulu kavram, olgudur. Alevi inancına göre Hızır Peygamber ölümsüzlük suyunu (Ab-ı Hayatı) içmiş, aksakallı, nur yüzlübir varlık olarak bilinir. Alevi-Bektaşiler, ehl-i beyt, Hızır aşkı ve Allah rızası içinüç günlük oruç tutarlar ve arkasından da Cemevinde toplanarak tutulan oruçların ve kesilen kurbanların kabulü için Allaha dua ederler.

Hızır ve Hıdırellez önemli kültürel değerlerimizdir Cafer Kaplan dede ‚ Hıdırellez geleneğinede değinildi ve ‘‘ Hıdırellez sadece Anadolu'da yaşadığımız ve yaşattığımız bir şey değil.Hıdırellez bolluk bereket, bahar demektir ve çok geniş coğrafyada kutlanır. Belki önümüzdeki yıllarda biz de Hamm‘da bir Hıdırellez kutlamak istiyoruz. Sevgili Canlar üç günlük Hızır orucunun bitimi sonrası 16 Şubatta yani bu önümüzdeki Cumartesi günü Cemevimizde tutacağımız Hızır Cemimizi sizlere hatırlatmak istiyorum. Hepinizi bu Ceme bekliyoruz.‘‘ dedi

Yine Hızır muhabbetine Nefesleri ve Türkiyedeki Hızırla ilgili gençlik anılarıyla katkı sunan Derneğin Post dedesi İsmail Gülfırat dede‘ de ‚ ‚‘‘ Bugünde yine lokmalarımızı birlikte paylaştık. Gericiliğe savaşa işgale karşı direnen her canımızın, tüm onurlu insanların bir Hızıra ihtiyacı, ruhu vardır. Cümle Canlarımızın Hızır lokmaları kabul olsun. Bozatlı Hızır her daim yar ve yardımcımız olsun‘‘ dedi.

İlgili Haberler

Politika

Küçük ortak BBP'den '6 milyon korkusu...'

Politika

Bahçeli'den aday olamayan 'Burhanettin Kocamaz' açıklaması

Politika

Baykal'ın sağlığında yeni gelişme

Politika

FIFA'dan tarihi bir kural değişikliği geliyor!

Politika

'Elektrik faturalarından dağıtım bedeli kaldırılsın'

Politika

CHP'nin TBMM Başkan adayı belli oldu

Politika

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Ankara şebekesine Kızılırmak suyu verilmesine ilişkin açıklama

Politika

'Kuyrukları eleştirenler kuyruklarla tarihe geçti' | 18 Dakika

Politika

Çankaya'da 'Eşitlik Ayı' başlıyor...

Politika

MSB'den uzman erbaş ve sözleşmeli er alım açıklaması!

Politika

'Esnaf biterse ülke biter!'

Politika

Sıfır gümrük vergisiyle konserve domates ithal edilmesi hakkında soru önergesi