Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

Türkiye AİHM'de bir günde dört dava kaybetti

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

İşte CHP'den beklenen belge!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın Cumartesi günü yaptığı açıklamada gündeme getirdiği belge CHP Grup Başkanvekili Engin Altay tarafından açıklandı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Pazartesi Kartal'da çöken binayla ilgili çok önemli bir açıklama yapacaklarını duyurmuştu. 

Beklenen açıklama CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'dan geldi. Altay yaptığı açıklamada çöken binaya ait Emlak Vergisi Bildirimi belgesini gösterdi. 

Belgede binanın Hikmet Yeşilyurt'a ait olduğu görülüyor. 

Hükümete yakın medya organları binanın CHP'li Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt'a ait olduğunu ileri sürmüştü. 

'YENİ ACILAR YAŞANMAMASI İÇİN UYARILARDA BULUNUYORUZ'

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,  TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Kartal’da bina çökmesi sonucu yaşamını yitiren yurttaşlara başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Altay, “Gelişmiş ülkelerde insanlar tesadüfen ölür Türkiye'de tesadüfen yaşıyoruz. Bu tür olaylardan sonra oy devşirme peşinde olmadık. Yeni acılar yaşanmaması için uyarılarda bulunuyoruz. Bu büyük bir acıdır. Kaza desen kaza değil, doğal afet desen afet değil. Bir ihmal, görev kusuru, umursamazlık. Sorumlularının hesap vermesi gerekir” diye konuştu.

Yeşilyurt apartmanının 1992 yılında yapıldığını, 1994’te dönemin belediye başkanı Mehmet Sekmen’in ek üç kat izni verdiğini kaydeden Altay, Bu binaya 98’de kaçak olarak üç kat ilave edilmesine göz yumulmasıyla, faciaya uzanan süreç başlamıştır. Sorun 98’de Kartal Belediyesi’nin bu binadan emlak vergisi bildirimi ile başlıyor. Göz göre göre gelen facianın zemini böyle hazırlanmış oluyor” diye konuştu.

'FACİALARA YOL AÇACAK MEKANİZMA ERDOĞAN’IN BU SÖZÜYLE BAŞLIYOR'

Altay, şunları söyledi:

“Bu tarz binaların Türkiye’de, İstanbul’da çok olduğunu biliyoruz. Erdoğan, Van depreminden sonra ‘kaçak binaları yıkacağız’ demişti. Aynı Erdoğan, 94’te belediye başkanı olduğunda ‘Ben de kaçak binada oturuyorum. Ne yapalım İstanbul’un yüzde 70 kaçak’ demişti. Sorun burada başlıyor. Facialara yol açacak mekanizma Erdoğan’ın bu sözüyle başlıyor. 2003’te İstanbul Deprem Master Planı hazırlanıyor. Birinci başlık yapı inceleme ve güçlendirme’. Riskli binaların yıkılması ve orta riskli binaların güçlendirilmesi gerekiyordu. 16 yıl ne yapıldı? İmar Barışı kapsamında yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmeliğin 9b maddesi ile devlet sorumluluğu üstünden atıyor. Olabilecek bir sürü facianın sorumluluğu da vatandaşa yönetmelik marifetiyle yükleniyor. Orta yerde devlet yok isteyen istediğini yapsın ben sorumlu değilim demektir. Bu kabul edilemez bu cinayet, katliama davettir. Milletin hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Sorumluluktan ‘Mevcut belediye başkanı olay yerine gitmedi’ edebiyatı ile sıyrılmaya kalkışmak, Kartal halkının acılarıyla alay etmektir. Belediye Başkanı olay yerine gitmiş üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmiştir. Bu facianın sorumlularının hesap vermesini bekliyoruz, takipçisi olacağız.”

İşte o belge:

İlgili Haberler

Politika

Torunundan Binali Yıldırım'ı altüst eden soru

Politika

Küçük ortak BBP'den '6 milyon korkusu...'

Politika

Bahçeli'den aday olamayan 'Burhanettin Kocamaz' açıklaması

Politika

Baykal'ın sağlığında yeni gelişme

Politika

FIFA'dan tarihi bir kural değişikliği geliyor!

Politika

'Elektrik faturalarından dağıtım bedeli kaldırılsın'

Politika

CHP'nin TBMM Başkan adayı belli oldu

Politika

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Ankara şebekesine Kızılırmak suyu verilmesine ilişkin açıklama

Politika

'Kuyrukları eleştirenler kuyruklarla tarihe geçti' | 18 Dakika

Politika

Çankaya'da 'Eşitlik Ayı' başlıyor...

Politika

MSB'den uzman erbaş ve sözleşmeli er alım açıklaması!

Politika

'Esnaf biterse ülke biter!'