Kaşıkçı cinayetinde yeni iddia: Türkiye''nin elinde 15 dakikalık ikinci bir ses kaydı daha var

Kaşıkçı cinayetinde yeni iddia: Türkiye''nin elinde 15 dakikalık ikinci bir ses kaydı daha var

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin "Suudi Arabistan Kaşıkçı cinayetinde veliaht prens Muhammed bin Selman'ı aklamaya çalışıyor ama Türkiye'nin elinde 15 dakikalık ikinci bir ses kaydı daha var. İnfaz timinin Kaşıkçı gelmeden aralarında görev paylaşımı yaptığı belirtilen kaydın, cinayetin planlı olduğunun kanıtı olduğu belirtiliyor." iddiasında bulundu.

"TÜRKİYE'NİN ELİNDE İKİ SES KAYDI VAR"

İddia, Hürriyet gazetesinin iktidara yakınlığıyla tanınan köşe yazarı Abdülkadir Selvi’nin bugünkü yazısında yer aldı. Selvi, Suudi Arabistan yönetimi tarafından dün açıklanan ve beş kişinin idamı istenirken veliaht prens Muhammed bin Selman’ı suçsuz gösteren iddianamenin yetersiz olduğu yorumunu yaptı; “Oysa Suudi yönetimi şunu bilmiyor ki Türkiye’nin elinde sadece cinayet sırasında tespit edilen ses yok yok. Bir değil iki ses kaydından söz ediliyor. Birinci ses kaydının 7 dakika olduğu söyleniyordu. İkinci ses kaydının ise 15 dakika olduğu ve dikkatle dinlenildiğinde cinayetin önceden planlandığının net bir şekilde anlaşıldığı söyleniyor” ifadelerini kullandı.

15 DAKİKALIK KAYITTA NE VAR?

Yazısında Türkiye’nin elindeki delillerle Suudi Arabistan’ın hazırladığı iddianame arasında çelişkiler olduğunu belirten Selvi, 15 dakikalık ikinci ses kaydını da ayrıntılı olarak anlatıyor. Buna göre, Suudi Arabistan’dan gelen 15 kişilik infaz timi, Kaşıkçı’nın başkonsolosluk binasına girdiği 13.17’den önce binaya gelmişti. Ses kaydında, infaz timinin 13.17’den 15 dakika önce kendi aralarında infazın nasıl gerçekleştirileceğini konuştuğu duyuluyor. “İkinci ses kaydında önceden hazırlanan infaz planı gözden geçiriliyor, görevler hatırlatılıyor” ifadelerini kullanan Selvi, 15 kişilik ekibin infazdan sonraki uluslararası telefon trafiğinin de Türkiye’nin elinde olduğunu yazdı.

YAZARLAR