''Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutuklanan 18 kişinin hapiste olmadığına dair rivayetler var''

''Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutuklanan 18 kişinin hapiste olmadığına dair rivayetler var''

Kaşıkçı’nın cesedinin bulunabilecek durumda olmadığına dikkat çeken AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay,  cinayete ilişkin Suudi Arabistan’da gözaltına alınan 18 kişi için de "18 kişinin cezaevinde olmadığı konusunda ciddi rivayetler var. Cezaevinde olsalar da şartlarının farklı olduğu kesin" iddiasında bulundu. Aktar, Cemal Kaşıkçı için cuma günü cenaze namazı kılınacağını da söyledi.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Cemal Kaşıkçı cinayetini ve yaşanan süreci değerlendirdi.

'15 KİŞİNİN KENDİ BAŞINA YAPTIĞINA BİZİ KİMSE İNANDIRAMAZ'

“Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye gelen infaz timinin tek başına karar vererek cinayeti işlemediğine” dikkati çeken Aktay, "15 kişinin kendi başına bu işi yaptığına kimse bizi inandıramaz. Konsolosluğa girip çıkan herkesin kimlik kontrolleri çok sıkı yapılıyor. Daha büyük bir yetki almadan bu kişiler içeri giremez. Bu adamların hiçbiri kendi başına iş yapamaz. Prense ait özel uçağa binecekler, kendi başlarına burada cinayet işleyecekler, gidecekler yanlışlıkla oldu diyecekler. Bunu mu düşünüyoruz?" dedi.

'BİR SÜRÜ KAYIP SUUD MUHALİF VAR'

Cemal Kaşıkçı cinayetini işleyen infaz timinin ilk işleri olmadığını ifade eden Aktay, "Ben varsayıyorum ki şimdiye kadar yakalanmamışlar. Şimdiye kadar kayıp olan bir sürü Suud muhalif var. Bunların akıbetini kimse bilmiyor" diye konuştu.

'MÜKEMMEL BİR PLAN YAPMIŞLAR'

"Kameraların önünde bu eylemi yaptıkları için bunlar aptal diyoruz ama bunlar o kadar da aptal değil. Mükemmel bir plan yapmışlar. Konsolosluğu dokunulmazlığı var, bu imkanı kullandılar" diyerek sözlerine devam eden Aktay, Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'in Kaşıkçı'nın konsolosluktan çıkmadığını haber vermesi sayesinde delillerin kaybedilemediğini ifade etti.

'VELİAHT PRENS BAŞ ZANLI GİBİ'

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın baş zanlı göründüğüne dikkati çeken Aktay, "Açıklama yapıyor olmaktan kaçındığı için Veliaht Prens şu anda baş zanlı gibi görünüyor. Dünyada kendisine başka türlü bir muamele yapılmaya başlandı. Kendisine reformcu imajı oluşturmak için milyar dolarlar harcıyordu. Şimdi hepsi boşa gitmiş oldu. Kimsenin ilişki kurmak istemediği biri haline geldi" dedi.

'CEZAEVİNDE DE OLSALAR ŞARTLARI FARKLI'

Suudi yönetiminin yargı sürecinde dünyayı ikna edecek şekilde davranmaması halinde bedel ödemeye devam edeceğini söyleyen Aktay, "18 kişinin cezaevinde olmadığı konusunda ciddi rivayetler var. Cezaevinde olsalar da şartlarının farklı olduğu kesin" diye konuştu.

'CESET BULUNABİLECEK DURUMDA DEĞİL'

Kaşıkçı'nın cesedinin bulunabilecek durumda olmadığına vurgu yapan Aktay, "Ceset bulunabilecek durumda olsaydı çoktan bulunurdu ama bulunabilecek durumda değil. Ortada büyük bir vahşet var, utanç verici bir durum söz konusu" yorumunda bulundu.

'CENAZE NAMAZI CUMA GÜNÜ KILINACAK'

Aktay, Kaşıkçı'nın ölümünden bu yana 40 günden fazla süre geçtiğini belirterek, "Kendisinin öldüğü kesin. 40'ı da çıktı. Namazını kılmak bizim için bir yükümlülük. Kaşıkçı'ya karşı bir görevimiz. Cenaze namazı Cuma günü kılınacak" dedi.

YAZARLAR