Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Menzilcilerden sonra şimdi de Nakşiler

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ döneminde Menzil tarikatının yapılanmasının ardından şimdi de Nakşibendi tarikatı gündeme geldi.

Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ döneminde, Sağlık Bakanlığı'nda Menzil tarikatı yapılanması ile ilgili iddialar ayyuka çıkarken şimdi de yeni bakan Fahrettin Koca ile birlikte Nakşibendi tarikatının bir diğer kolu olan İskenderpaşa cemaatinin bakanlıkta nüfuzu ele geçirdiği iddia ediliyor.

Odatv'de yer alan habere göre; Koca, Nakşibendi tarikatının İskenderpaşa kolunun bir üyesi ve bu gruba ait olduğu iddia edilen Medipol Üniversitesi ve Hastanesinin kurucu üyesi.

Koca aynı zamanda Erdoğan'ın aile hekimi de.

Akdağ döneminde, merkezi Adıyaman'da bulunan Menzil tarikatının bakanlık ve bağlı hastanelerde hayli nüfuzlu olduğu iddiaları uzun süre medyanın gündemini meşgul etti.

Koca'nın göreve getirilmesiyle, 'post'un Menzilcilerden İskenderpaşa cemaatine geçtiği yorumları yapıldı. 

Koca, 1965 Konya doğumlu ve 1988 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezun. Ana ihtisas alanı çocuk sağlığı ve hastalıkları olan Koca, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ünvanı aldı.

Nakşilerin İskenderpaşa kolunun lideri Mahmud Esad Coşan'ın oğlu ve grubun yeni lideri Nureddin Coşan ile, 2009 yılında Haksağ Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi yönetim kurulunda olan Koca, şimdiki adıyla Türkiye Sağlık, Eğitim ve Araştırma Vakfı’nı (TESA) kurdu.

Aynı yıllarda, ikili tarafından Medipol Hastanesi de kuruldu. Hastane, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından, "İstanbul’da Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Medipol Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur" ifadeleriyle kamuoyuna duyuruldu.

Haberde, İskenderpaşa cemaati ile ilgili şu detaylara yer verildi:

"Avustralya’da 2001 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Mahmud Esat Coşan’ın oğlu Nureddin Coşan’ın, İskenderpaşa cemaatinin kontrolündeki 12 şirketin yönetiminde olduğu biliniyor. Coşan, İskenderpaşa cemaatinin en büyük finansal kaynağı olarak bilinen Server Holding’de ve holding bünyesindeki şirketlerde yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapıyor.

Ticaret Sicili kayıtlarına göre Server Holding bünyesindeki bu şirketlerin faaliyetleri eğitim, sağlık, pazarlama ve medya alanlarında yoğunlaşıyor. Babasının ölümü sonrasında İskenderpaşa cemaatinin en güçlü ismi haline gelen Nureddin Coşan’ın yönetiminde söz sahibi olduğu şirketler şöyle: Server Holding A.Ş., Server İletişim Gazetecilik ve Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ümraniye Sağlık Tesisleri ve Ticaret A.Ş., Haksa Sağlık Hizmetleri A.Ş., Zinde Sağlık Hizmetleri A.Ş., Vefa Yayıncılık Tic. A.Ş., ASFA Eğitim Tesisleri A.Ş., Seha Neşriyat ve Ticaret A.Ş., Yıldız Danışmanlık TV Reklamcılık Prodüksiyon Sanayi Ticaret A.Ş., Sim Ağ İhtiyaç Maddeleri Pazarlama A.Ş., Süfür Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Vera İç ve Dış Ticaret A.Ş."

İlgili Haberler

Politika

AKP'nin Antalya adayı belli oldu

Politika

Gökçek, Özhaseki'ye desteğine karşılık bakın ne istiyor?

Politika

'Erdoğan AİHM'e başvurunca oluyor da, Demirtaş başvurunca mı bağlamıyor?'

Politika

'Asgari ücretlilerden vergi alınmasın' teklifini AKP ve MHP reddetti

Politika

AKP, Mersin ve Adana'yı MHP'ye bırakabilir

Politika

'Adayımız CHP'li olmalı, Mansur Yavaş üyemiz değil'

Politika

İşte Kılıçdaroğlu'nun ittifak modeli

Politika

AB ve Türkiye reform çabalarını görüşecek

Politika

'Avrupa ordusu kurmaya çalışmıyoruz'

Politika

Selahattin Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

Politika

İhraç edilen Öztürk Yılmaz'dan ilk açıklama: Millet affetmez

Politika

HDP'li Ahmet Şık: Elinizde kalanın adına devlet değil çete denir