Çok Okunanlar

Danıştay'dan deprem yaratacak Kadir Topbaş kararı!

Türkiye bir büyük depreme daha hazır değil!

Menzilcilerden sonra şimdi de Nakşiler

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ döneminde Menzil tarikatının yapılanmasının ardından şimdi de Nakşibendi tarikatı gündeme geldi.

Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ döneminde, Sağlık Bakanlığı'nda Menzil tarikatı yapılanması ile ilgili iddialar ayyuka çıkarken şimdi de yeni bakan Fahrettin Koca ile birlikte Nakşibendi tarikatının bir diğer kolu olan İskenderpaşa cemaatinin bakanlıkta nüfuzu ele geçirdiği iddia ediliyor.

Odatv'de yer alan habere göre; Koca, Nakşibendi tarikatının İskenderpaşa kolunun bir üyesi ve bu gruba ait olduğu iddia edilen Medipol Üniversitesi ve Hastanesinin kurucu üyesi.

Koca aynı zamanda Erdoğan'ın aile hekimi de.

Akdağ döneminde, merkezi Adıyaman'da bulunan Menzil tarikatının bakanlık ve bağlı hastanelerde hayli nüfuzlu olduğu iddiaları uzun süre medyanın gündemini meşgul etti.

Koca'nın göreve getirilmesiyle, 'post'un Menzilcilerden İskenderpaşa cemaatine geçtiği yorumları yapıldı. 

Koca, 1965 Konya doğumlu ve 1988 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezun. Ana ihtisas alanı çocuk sağlığı ve hastalıkları olan Koca, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ünvanı aldı.

Nakşilerin İskenderpaşa kolunun lideri Mahmud Esad Coşan'ın oğlu ve grubun yeni lideri Nureddin Coşan ile, 2009 yılında Haksağ Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi yönetim kurulunda olan Koca, şimdiki adıyla Türkiye Sağlık, Eğitim ve Araştırma Vakfı’nı (TESA) kurdu.

Aynı yıllarda, ikili tarafından Medipol Hastanesi de kuruldu. Hastane, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından, "İstanbul’da Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Medipol Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur" ifadeleriyle kamuoyuna duyuruldu.

Haberde, İskenderpaşa cemaati ile ilgili şu detaylara yer verildi:

"Avustralya’da 2001 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Mahmud Esat Coşan’ın oğlu Nureddin Coşan’ın, İskenderpaşa cemaatinin kontrolündeki 12 şirketin yönetiminde olduğu biliniyor. Coşan, İskenderpaşa cemaatinin en büyük finansal kaynağı olarak bilinen Server Holding’de ve holding bünyesindeki şirketlerde yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapıyor.

Ticaret Sicili kayıtlarına göre Server Holding bünyesindeki bu şirketlerin faaliyetleri eğitim, sağlık, pazarlama ve medya alanlarında yoğunlaşıyor. Babasının ölümü sonrasında İskenderpaşa cemaatinin en güçlü ismi haline gelen Nureddin Coşan’ın yönetiminde söz sahibi olduğu şirketler şöyle: Server Holding A.Ş., Server İletişim Gazetecilik ve Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ümraniye Sağlık Tesisleri ve Ticaret A.Ş., Haksa Sağlık Hizmetleri A.Ş., Zinde Sağlık Hizmetleri A.Ş., Vefa Yayıncılık Tic. A.Ş., ASFA Eğitim Tesisleri A.Ş., Seha Neşriyat ve Ticaret A.Ş., Yıldız Danışmanlık TV Reklamcılık Prodüksiyon Sanayi Ticaret A.Ş., Sim Ağ İhtiyaç Maddeleri Pazarlama A.Ş., Süfür Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Vera İç ve Dış Ticaret A.Ş."

İlgili Haberler

Politika

Danıştay'dan deprem yaratacak Kadir Topbaş kararı!

Politika

Dilipak: Sıra 'Helal Disco'ya geldi, Ankara'da açılıyor

Politika

Merdan Yanardağ: Soylu'nun açıklaması kabul edilemez

Politika

AP Dış İlişkiler Komitesi: Türkiye ile müzakereler askıya alınsın!

Politika

Halkevlerinin kuruluşunun 87. yıl dönümü kutlandı

Politika

Sağlık Bakanı'nın üniversitesi Menzilcilerin örgütlenmesini anlatan kitabı önerdi

Politika

Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler ABD'ye gidiyor

Politika

30 yıl Adnan Oktar'ın yanında kaldı tüm bildiklerini anlattı: Genç kızlarla görüşen erkekler...

Politika

Mersin krizi çözüldü: Burhanettin Kocamaz DP'den aday oluyor

Politika

Karamollaoğlu 'taklacı bakan'ın arkasında durdu: 'Etkin pişmanlık kuralına uygun bir karar'

Politika

Süleyman Soylu, tacizci polise sahip çıktı!

Politika

Yıldırım itiraf etti: Yeşil alanımız ve depremde toplanma alanımız yetersiz