unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sağlık Bakanlığı tarikat yuvası: Menzilcilerden sonra şimdi de Nakşiler...

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ döneminde Menzil tarikatının yapılanmasının ardından şimdi de Nakşibendi tarikatı gündeme geldi.

Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ döneminde, Sağlık Bakanlığı'nda Menzil tarikatı yapılanması ile ilgili iddialar ayyuka çıkarken şimdi de yeni bakan Fahrettin Koca ile birlikte Nakşibendi tarikatının bir diğer kolu olan İskenderpaşa cemaatinin bakanlıkta nüfuzu ele geçirdiği iddia ediliyor.

Odatv'de yer alan habere göre; Koca, Nakşibendi tarikatının İskenderpaşa kolunun bir üyesi ve bu gruba ait olduğu iddia edilen Medipol Üniversitesi ve Hastanesinin kurucu üyesi.

Koca aynı zamanda Erdoğan'ın aile hekimi de.

Akdağ döneminde, merkezi Adıyaman'da bulunan Menzil tarikatının bakanlık ve bağlı hastanelerde hayli nüfuzlu olduğu iddiaları uzun süre medyanın gündemini meşgul etti.

Koca'nın göreve getirilmesiyle, 'post'un Menzilcilerden İskenderpaşa cemaatine geçtiği yorumları yapıldı. 

Koca, 1965 Konya doğumlu ve 1988 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezun. Ana ihtisas alanı çocuk sağlığı ve hastalıkları olan Koca, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ünvanı aldı.

Nakşilerin İskenderpaşa kolunun lideri Mahmud Esad Coşan'ın oğlu ve grubun yeni lideri Nureddin Coşan ile, 2009 yılında Haksağ Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi yönetim kurulunda olan Koca, şimdiki adıyla Türkiye Sağlık, Eğitim ve Araştırma Vakfı’nı (TESA) kurdu.

Aynı yıllarda, ikili tarafından Medipol Hastanesi de kuruldu. Hastane, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından, "İstanbul’da Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Medipol Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur" ifadeleriyle kamuoyuna duyuruldu.

Haberde, İskenderpaşa cemaati ile ilgili şu detaylara yer verildi:

"Avustralya’da 2001 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Mahmud Esat Coşan’ın oğlu Nureddin Coşan’ın, İskenderpaşa cemaatinin kontrolündeki 12 şirketin yönetiminde olduğu biliniyor. Coşan, İskenderpaşa cemaatinin en büyük finansal kaynağı olarak bilinen Server Holding’de ve holding bünyesindeki şirketlerde yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapıyor.

Ticaret Sicili kayıtlarına göre Server Holding bünyesindeki bu şirketlerin faaliyetleri eğitim, sağlık, pazarlama ve medya alanlarında yoğunlaşıyor. Babasının ölümü sonrasında İskenderpaşa cemaatinin en güçlü ismi haline gelen Nureddin Coşan’ın yönetiminde söz sahibi olduğu şirketler şöyle: Server Holding A.Ş., Server İletişim Gazetecilik ve Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ümraniye Sağlık Tesisleri ve Ticaret A.Ş., Haksa Sağlık Hizmetleri A.Ş., Zinde Sağlık Hizmetleri A.Ş., Vefa Yayıncılık Tic. A.Ş., ASFA Eğitim Tesisleri A.Ş., Seha Neşriyat ve Ticaret A.Ş., Yıldız Danışmanlık TV Reklamcılık Prodüksiyon Sanayi Ticaret A.Ş., Sim Ağ İhtiyaç Maddeleri Pazarlama A.Ş., Süfür Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Vera İç ve Dış Ticaret A.Ş."Çok Okunanlar

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

İlgili Haberler

Politika

Yüksekdağ'ın duruşması ertelendi 

Politika

Eren Erdem'e bir ceza daha

Politika

Trump iadesini istemişti! ABD'li rahip Andrew Brunson'ın tahliye edildi mi?

Politika

CHP'li Sarıbal: Kurultay çağrısında adım geçmemektedir

Politika

CHP'den 'OHAL' raporu: Grev yasakları, iş cinayetleri...

Politika

Kritik sektörde kriz: Ford üretimi durdurdu

Politika

Tuncay Özkan: Yıldıramazsınız, sindiremezsiniz!

Politika

Savcı, Demirtaş için görüşünü açıkladı

Politika

Meclis'e sunulan torba yasa teklifindeki maddeler neler?

Politika

CHP'den bedelli askerlik açıklaması

Politika

Reina katliamında ölen çiftin ailesine tazminat şoku

Politika

İnce'yi hedef gösteren Danıştay üyesi hakkında soruşturma talebine ret