Çok Okunanlar

Habertürk TV eski Genel Müdürü gözaltına alındı: Hakkımı helal etmiyorum

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

Bir zamanlar FETÖ güzellemesi yapıyordu... 'Gezicilerin başları kesilmelidir'

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Gazeteci Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar, TELE1 ekranlarında gündemi değerlendirdi. 

 

TELE1 ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ile gazeteci- yazar Prof. Dr. Emre Kongar'ın gündemi değerlendirdiği '18 Dakika' programında, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu'nun tahliyesi, AKP Sözcüsü Mahir Ünal'ın Kılıçdaroğlu'nu hedef alan sözleri ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'un 'tek kişilik hükümet' çıkışı ele alındı. 

HAMZAOĞLU'NUN TAHLİYESİ

Programın açılışını Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun serbest bırakıldığı duyurarak yapan Kongar, "Sevindirici bir haber var. Onur Hamzaoğlu serbest bırakıldı. Çok önemli bir insan. Başka bir özelliği daha var. Hamzaoğlu'nun 'Nusret Fişek Halk Sağlığı' ödülü var. Nusret Fişek, tıbbın sosyalizasyonunu gerçekleştirdi. Ben bizzat yaşadım. Doğu ve Güneydoğu'ya hekimler, hemşireler atadı. İşte o Nusret Fişek, Halk Sağlığı'nı kuran insandır Hacettepe'de. İşte Onur Hamzaoğlu o geleneğin devamı olarak, Körfez'deki sorunları etüt eden bir insandır. Aynı zamanda demokrattır" ifadelerini kullandı. 

Kongar'ın açılış konuşmasının ardından Hamzaoğlu'nun serbest bırakılmasına ilişkin değerlendirme yapan Yanardağ, "Onur Hamzaoğlu, sadece tıp profesörü değil, toplumsal sorunlarla ilgilenen ve derin fikirleri olan bir isim. Onur Hamzaoğlu, toplumsal, siyasal sorumluluktan kaçmayan bir aydın, bir entelektüel. Küçük hapishaneden çıkıp büyük hapishaneye geldi gerçi" şeklinde konuştu.

TARİHİN ÇÖPLÜĞÜ TARTIŞMASI

AKP Sözcüsü Mahir Ünal'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için 'Tarihin çöplüğündeki yerini aldı' ifadelerini gündeme getiren Yanardağ, "Tarihin çöplüğünde kimin yer alacağı bilineceği gibi, ona buna 'tarihin çöplüğünde yer alacaktır' diye erkenden çıkmasınlar . Tarih kimi çöplüğe götüreceğini çok iyi bilir. Ortaçağ'ı temsil eden güçlerin nasıl çöplüğe gittiğini tarihin kendisi anlatıyor" dedi. 

SABAH GAZETESİNİN MANŞETİ

Sabah gazetesinin Kılıçdaroğlu'nu ve CHP'yi 'Yalana da cezaya da doymuyor' manşetiyle hedef aldığını vurgulayan Yanardağ, "Man Adası'nda bir strelinlik şirketten bahsediyoruz. Böyle sözcüye böyle medya. İki devlet bankasından alınan krediyle, bizim paramızla alınan krediyle... Şu anda bu gazetenin sahipleri kim belli değil. 15 milyonluk bir partinin liderine 'Yalana da cezaya da doymuyor' diye çıkarsanız, kaybetmiş olursunuz. Bu Man Adası şirketi 1 strelin, 15 milyon dolara satılmadı mı? Türkiye'deki hissedarlar... Bunların her birinin hesabına para yattı. Bunun açıklanması lazım. 1 strelinlik şirket nasıl bu paralara satılır. Bu manşet gazetecilik açısından utanç verici bir şey. Eğer bunu mahalle kahvesinde söylerseniz kavga çıkar. Bunu medya üzerinden söylerseniz, sokağa şiddet olarak taşar" dedi.

Metiner'in darbe girişimine ilişkin çıkışını da yorumlayan Yanardağ, "Bu açıklama aslında, darbe içinde darbeyi açıklayan bir şey. Durmadan itiraflar arka arkaya geliyor" ifadelerini kullandı. 

HDP'li yöneticinin gözaltında kaybedilmesine ilişkin konuşan Yanardağ, Tansu Çiller ve Mehmet Ağar dönemini hatırlatarak "Bunların tümü polis uygulaması ile alınıp başka araca götürülen ve cansız bedenleri bulunan kişiler. Çiller'in, Ağar'ın olduğu kirli dönemi hatırlatan bir olay. Umarız böyle bir gelişme değildir" yorumunda bulundu.

ANAYASA'YA AYKIRI KARARNAMELER

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin Anayasa'ya aykırı olduğunu vurgulayan Kongar, "Yeni kararnamelerin Anayasa'ya aykırılığı söz konusu. Halkı şiddet ve korkuyla baskılıyorlar. '2014'ten 2018'e kadar devam eden fiili rejimin hukukileştirmesidir' diyorlar. Burada bir ilave yapmak lazım. 2014'ten 2018'e kadar YSK'nin mühürsüz oyları sayması bile bu seçim için... Anayasa'ya aykırı ne varsa hepsini kitaba uydurdular. Kaba hatlarıyla bu yanlış değil. Ama başka bir şey var: O günkü anayasaya aykırı olması değil, 16 Nisan'da değiştirdikleri anayasaya bile aykırı hükümler, kararnameler çıkarılıyor. Bunu KHK gibi bir özel duruma bağlayarak AYM'nin arkasından dolaşıyor. Böyle bir durum var. Korkutarak ve baskıyla, 'Biz ne yaparsak doğrudur, meşrudur'. Ama hala o kurumlar var, Anayasa yürürlükte, AYM var. Gönderdikleri kararname anayasaya aykırı. Hukuka uygunluk ayrı bir şeydir, haklara uygunluk ayrı bir şey. Yasaya uygunluk ayrı bir şeydir. 72 milletvekili hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava açılmış Nedir o? Muhalefet partisini baskı altına almaya çalışmak. Hangi karikatür, beraat almış karikatür. Demokrasi insanlığın 21. YY'daki meyvesidir. 

'TEK KİŞİLİK HÜKÜMET'

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'un 'tek kişilik hükümet' çıkışına ilişkin değerlendirmede bulunan Yanardağ şunları söyledi:

"Bu Mehmet Uçum, tarihsel TKP'liymiş ve 12 Eylül sırasında gözaltına alınmış. 'Yetmez ama evetçi'ymiş'. Hala kendisinin 'solcu ama muhafazakar bir solcu olduğunu' söylüyor. Tek adam rejiminde başdanışman uçum diyor ki; 'tek kişilik hükümettir'. Sayın Uçum'u kutluyorum, açık sözlü bir kere. Ama bunun demokrasi olduğunu zannediyor. Bu bir diktatörlüktür, bunu demokrasi diye yutturmaya çalışıyor. Şu hala kıymetli; eski solcu olmak çok kıymetli. Yetmez ama evetçiler bu rolü oynadı. Topluma bir rıza üretmeleri gerekli. Metiner'le olmuyor, Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var. Ben seküler bir hayatım var demiş"

Yanardağ'ın sözleri üzerine Kartal'daki gerici saldırıyı hatırlatan Kongar, "Demorasi insanlık tarihinin birikiminin meyvesidir. Öyle birkaç bıçak darbesiyle yıkılmaz" ifadelerini kullandı. 

 

 

 

 

İlgili Haberler

Politika

Fransa'da Noel pazarında silahlı saldırı

Politika

May'den Brexit açıklaması: Anlaşmasız ayrılık hazırlıklarını hızlandırdık

Politika

HDP'li Habip Eksik, Metsamor Nükleer Santrali sızıntısı için Meclis araştırması istedi

Politika

Meral Akşener: Mansur Yavaş İyi Parti'den aday olmak istemiyor

Politika

Tacize sessiz kalmayan liseliler Meclis gündeminde

Politika

Rusya ve Türkiye, Suriye'deki siyasi çözüm sürecini görüştü

Politika

Bakanlık Aleviliği yok saydı

Politika

AKP'li Çelik: Toplumsal taleple vandallığı ayırmak lazım

Politika

'Trabzon üssü kararı, Türkiye'nin ‘Karadeniz'in aktif gözlemcisi' olma politikasının bir sonucu '

Politika

Gazeteci Ece Sevim Öztürk tahliye edildi

Politika

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Yerlikaya'yı ziyaret etti: Yorum yağdı...

Politika

HDP Milletvekili Ahmet Şık: A Haber izlemekten, Akit okumaktan vazgeçin