Çok Okunanlar

Polisten kadın eylemciye cinsel taciz

İşte Kılıçdaroğlu'nun anketinde CHP ve İyi Parti'nin oy oranı

Kılıçdaroğlu'ndan DSP açıklaması: Teklifimizi kabul etmediler

Akit TV yorumcusu, 'Fethullah Gülen gözaltına alındı' dedi... Cumhurbaşkanlığı sözcüsü açıklama yaptı

Cumhur İttifakı'nın 'Ermeni düşmanı' ortağından 'HDP' kararı

Merdan Yanardağ'dan kritik yeni 24 Haziran değerlendirmesi

Gazeteci Merdan Yanardağ, şaibeli 24 Haziran seçim sonuçlarının ardından yaşanan gelişmelere ilişkin "Erdoğan'ı kutlamak için neden o kadar acele edildi?" sorusunu sordu.

ABC Gazetesi ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, şaibeli 24 Haziran seçimlerine ilişkin bir dizi dikkat çeken soru sordu. 

Seçim gecesi yaşanan gelişmelere ilişkin "Muhalefet 24 Haziran seçimlerinde başarısız olmadı. CHP seçmeni, hem İyi Parti'ye hem de HDP'ye barajı aşırdı. AKP Meclis çoğunluğunu kaybetti" diyen Yanardağ, "Ancak durum böyle olmasına karşın, 24 Haziran gecesi yapılan açıklamaları halkın direniş refleksini kırdı.Hile ve seçim sahtekarlığı tartışması canlı tutulmalıydı" ifadelerini kullandı. 

Kesin olmayan sonuçların açıklanmasının ardından CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etmesine dikkat çeken Yanardağ, "Erdoğan'ı kutlamak için neden o kadar acele edildi? Gereği var mıydı?" diye sordu. 

"Sadece Urfa'da bile seçim iptal edilseydi, herşey farklı olurdu" değerlendirmesini yapan Yanardağ, seçim skandallarına ilişkin olark, "böyle bir tartışma yapılmalıydı, ama bu tartışma yapılmadı" dedi. 

HALKIN DİRENİŞ REFLEKSİ KIRILDI

Yanardağ'ın Twitter hesabından yayınladığı 24 Haziran seçimi ve sonucuna ilişkin seri mesajları şöyle:

"Şunun anlaşılması gerekiyor; muhalefet 24 Haziran seçimlerinde başarısız olmadı. CHP seçmeni, hem İyi Parti'ye hem de HDP'ye barajı aşırdı. AKP Meclis çoğunluğunu kaybetti. Gerçekte CHP'nin oy kaybı yok, İnce yüzde 31'e ulaştı. AKP-MHP-BBP ittifakı hileyle, oda 1 milyon 300 bin oyla seçim aldı."

"Sorun; adil ve demokratik olmayan bir seçim yapıldığı, hırsızlık (Urfa vb) açıkça tespit edildiği halde, AKP ve Erdoğan'a tartışmasız şekilde kolay bir zafer hediye edilmesidir. Bu halkın direniş refleksini kırdı. Hile ve seçim sahtekarlığı tartışması canlı tutulmalıydı"

"Erdoğan'ı kutlamak için neden o kadar acele edildi? Gereği var mıydı? Fark 10 milyon değil, 1 milyon 300 bin. İnce ittifak adayı değil, sadece CHP'nin adayıydı. İkinci turda Erdoğan'ın kazanacağı görüşü hiç bir temele dayanmıyor. Tam tersine "Cumhur İttifakı" çözülebilirdi."

"Siyasal durum yanlış okundu ve sonuçta Erdoğan'a Cumhuriyetin yıkılmasına yol açacak bir zafer hediye edildi. Öyle ki, İnce yenilgiyi kabul edene kadar Erdoğan balkon konuşmasını bile ertesi güne bırakmıştı. "Yenildik" denince apar topar Ankara'ya gidip konuştu."

"Ve sonuç olarak; İnce, yüzde 31 oyun sadece kendisine verildiğini, kendi kimliği ve yeteneği ile bu düzeyi yakaladığını sanıyor. Bu büyük bir yanılgıdır. İnce deneyimli bir siyasetçi, böyle bir kibirden uzak olmalıdır."

"Son bir not: AKP-MHP-BBP blokuna karşı direnen muhalefetin toplam oyu yaklaşık yüzde 48.. Yani yüzde 1,5 düzeyinde oy kayması bütün sonucu değiştirecekti. Hile tam burada yapıldı. Sadece Urfa'da bile seçim iptal edilseydi, herşey farklı olurdu. İşte bu tartışma yapılmadı."


 

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan bu sefer de 1974'te kurulan üniversiteyi ‘biz kurduk' dedi

Politika

Süheyl Batum görevini bıraktı

Politika

Mustafa Sarıgül'den öğrencilere 'e-dersane' sözü

Politika

'Müdire Hanım' davasında karar çıktı

Politika

Emre Kınay, eleştirilere böyle cevap verdi!

Politika

Erdoğan işçileri 'kadro verdik' diye azarlamıştı... KİT'lerde taşeronlara kadro yok!

Politika

İnce'den Erdoğan'a: Dünya lideri olacağım' derken manav olmuşsun

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan ittifak eleştirilerine yanıt: Bütün seçmenlerle ittifak yapıyoruz

Politika

İmamoğlu: 'Yürü be İstanbul' diye kampanya başlatacağız

Politika

MHP'den Cumhur İttifakı'na yeni parti ve isim önerisi

Politika

Camide kahvaltılı seçim toplantısı

Politika

İşte Kılıçdaroğlu'nun anketinde CHP ve İyi Parti'nin oy oranı