darbeicindedarbegif.gif


Çok Okunanlar

Saray'a atanan Hülya Koçyiğit: Atatürk'e söz verdim

CHP'den Arda Turan'a çağrı

Atatürk'ü böyle sevdiremezsiniz: Ben O..çocuğuyum dedirttiler!

İyi Parti direksiyonu AKP tabanına kırdı: Meclis'te AKP'ye şartlı destek

Yeni havalimanına ulaşmak, uçmaktan daha pahalı

Merdan Yanardağ'dan kritik yeni 24 Haziran değerlendirmesi

Gazeteci Merdan Yanardağ, şaibeli 24 Haziran seçim sonuçlarının ardından yaşanan gelişmelere ilişkin "Erdoğan'ı kutlamak için neden o kadar acele edildi?" sorusunu sordu.

ABC Gazetesi ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, şaibeli 24 Haziran seçimlerine ilişkin bir dizi dikkat çeken soru sordu. 

Seçim gecesi yaşanan gelişmelere ilişkin "Muhalefet 24 Haziran seçimlerinde başarısız olmadı. CHP seçmeni, hem İyi Parti'ye hem de HDP'ye barajı aşırdı. AKP Meclis çoğunluğunu kaybetti" diyen Yanardağ, "Ancak durum böyle olmasına karşın, 24 Haziran gecesi yapılan açıklamaları halkın direniş refleksini kırdı.Hile ve seçim sahtekarlığı tartışması canlı tutulmalıydı" ifadelerini kullandı. 

Kesin olmayan sonuçların açıklanmasının ardından CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etmesine dikkat çeken Yanardağ, "Erdoğan'ı kutlamak için neden o kadar acele edildi? Gereği var mıydı?" diye sordu. 

"Sadece Urfa'da bile seçim iptal edilseydi, herşey farklı olurdu" değerlendirmesini yapan Yanardağ, seçim skandallarına ilişkin olark, "böyle bir tartışma yapılmalıydı, ama bu tartışma yapılmadı" dedi. 

HALKIN DİRENİŞ REFLEKSİ KIRILDI

Yanardağ'ın Twitter hesabından yayınladığı 24 Haziran seçimi ve sonucuna ilişkin seri mesajları şöyle:

"Şunun anlaşılması gerekiyor; muhalefet 24 Haziran seçimlerinde başarısız olmadı. CHP seçmeni, hem İyi Parti'ye hem de HDP'ye barajı aşırdı. AKP Meclis çoğunluğunu kaybetti. Gerçekte CHP'nin oy kaybı yok, İnce yüzde 31'e ulaştı. AKP-MHP-BBP ittifakı hileyle, oda 1 milyon 300 bin oyla seçim aldı."

"Sorun; adil ve demokratik olmayan bir seçim yapıldığı, hırsızlık (Urfa vb) açıkça tespit edildiği halde, AKP ve Erdoğan'a tartışmasız şekilde kolay bir zafer hediye edilmesidir. Bu halkın direniş refleksini kırdı. Hile ve seçim sahtekarlığı tartışması canlı tutulmalıydı"

"Erdoğan'ı kutlamak için neden o kadar acele edildi? Gereği var mıydı? Fark 10 milyon değil, 1 milyon 300 bin. İnce ittifak adayı değil, sadece CHP'nin adayıydı. İkinci turda Erdoğan'ın kazanacağı görüşü hiç bir temele dayanmıyor. Tam tersine "Cumhur İttifakı" çözülebilirdi."

"Siyasal durum yanlış okundu ve sonuçta Erdoğan'a Cumhuriyetin yıkılmasına yol açacak bir zafer hediye edildi. Öyle ki, İnce yenilgiyi kabul edene kadar Erdoğan balkon konuşmasını bile ertesi güne bırakmıştı. "Yenildik" denince apar topar Ankara'ya gidip konuştu."

"Ve sonuç olarak; İnce, yüzde 31 oyun sadece kendisine verildiğini, kendi kimliği ve yeteneği ile bu düzeyi yakaladığını sanıyor. Bu büyük bir yanılgıdır. İnce deneyimli bir siyasetçi, böyle bir kibirden uzak olmalıdır."

"Son bir not: AKP-MHP-BBP blokuna karşı direnen muhalefetin toplam oyu yaklaşık yüzde 48.. Yani yüzde 1,5 düzeyinde oy kayması bütün sonucu değiştirecekti. Hile tam burada yapıldı. Sadece Urfa'da bile seçim iptal edilseydi, herşey farklı olurdu. İşte bu tartışma yapılmadı."


 

İlgili Haberler

Politika

İddia: Suudiler Kaşıkçı'yı sorgu sırasında 'yanlışlıkla' öldürüldü

Politika

'Amerika'yı protesto eden' MHP'li vekil iPhone'u kırmamış, satmış!

Politika

CHP'li Aygun: TCDD yönetimi istifa etmeli

Politika

Anket: İşte partilerin oy oranı

Politika

Trump: Pompeo'yu Türkiye'ye gönderiyorum

Politika

Türkiye'nin kadına yönelik şiddetle mücadele karnesi açıklandı

Politika

Erdoğan-Bahçeli görüşmesinin tarihi belli oldu

Politika

Cemil Kaşıkçı soruşturması için Suudi yetkililer konsolosluğa geldi

Politika

CHP'li Yılmaz: Brunson karşılığında hiçbir şey alınmadı

Politika

HDP Eş Başkanı Temelli'den ittifak çağrısı

Politika

Trump: Yaptırımlar konusunda Türkiye ile anlaşma yapmadık

Politika

Erdoğan: FETÖ ile mücadelede biz de geç kaldık