Mevlüt Çavuşoğlu: ABD''nin İran yaptırımlarına karşıyız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD, PKK’nın üç elebaşı için para ödülü koydu. Bunlar olumlu ancak geç ve yetersiz adımlar. FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasının elebaşlarına yönelik soruşturmalar kapsamında 452 şahsa ilişkin iade dosyaları hazırlandı. Bunlar şahısların bulunduğu 83 ülkeye gönderildi." dedi.

Münbiç konusundaki iş birliğine değinen Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Münbiç yol haritası kapsamında ABD’yle müşterek devriyeler icra ediyoruz. Bu yol haritasının nihai hedefi PYD/ YPG terör örgütünün Münbiç’ten tamamen çıkarılması ve bölgenin kontrolünün gerçek sahiplerine iade edilmesidir. Musul ve Basra Başkonsolosluklarmızı yeniden faaliyete geçireceğiz."

"İRAN YAPTIRIMLARINA KARŞIYIZ"

ABD'nin İran yaptırımları ile ilgili açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "İran bizim önemli bir komşumuz. ABD yaptırımlarını doğru bulmuyoruz. Yaptırımlara karşıyız. Yaptırımların gerek İran halkı, gerek ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimiz üzerindeki muhtemel olumsuz etkisini en aza indirmek için ABD başta olmak üzere tüm taraflarla yakın işbirliği içindeyiz. ABD’nin tek taraflı kararları tüm dünya sistemini olumsuz etkilemeye başladı" dedi.

YAZARLAR