Çok Okunanlar

3 bin kişi ile AKP'den istifa etti… Mevcut başkan CHP'nin adayı oldu

'Kabataş yalancısı' yandaş gazeteci isyan etti: Sizin gibi düşünmeyen başörtülülere...

Yılmaz Özdil'den 'kitap fiyatı' açıklaması: Atatürk için çaba harcayınca 'istismar' öyle mi?

Bitmemiş devlet hastanesine milyonlar ödenmiş! 'Arkasında Menzilciler var...'

Türkücü Güler Işık: Dinimizde kadın sesi günah olduğu için şarkı söylemeyi bıraktım

‘Poşet’ten rant ve yağma çıktı

Kamuoyuna “Ücretli poşet dönemi başlıyor” şeklinde yansıyan torba yasa teklifinden doğa talanına yol açabilecek düzenlemeler çıktı. Avukat Horuş “Bu kadar büyük kirlilik poşet sığmaz. Düzenleme geri dönüşü olmayan tahribata yol açacak” diye konuştu

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM’ye sunuldu. Düzenleme yasalaşırsa Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alınmayan projelere, isim değiştirerek “ÇED olumlu raporu” başlığıyla verilecek. AKP’li milletvekillerinin imzasıyla sunulan Torba Kanun Teklifi, kamuoyunda “plastik poşetlerin ücretli olması” şeklinde algılandı. Ancak teklifte doğa talanına yol açacak düzenlemeler de yer aldı.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre teklif ile “ÇED gerekli değildir” raporu bundan sonra “ÇED olumlu” raporu şeklinde hazırlanacak. AKP’li milletvekilleri, düzenleme gerekçesi olarak, “Kamuoyunda oluşan algıyı düzeltmeyi” gösterdi. Ancak düzenlemenin, “ÇED gerekli değildir” kararına yapılan itirazların ardından yargı kararı ile hazırlanan ÇED raporlarının önünü kesme amaçlı olduğu öğrenildi.

Tasarıda, Karayolları Trafik Kanunu’nda da değişikliğe gidiliyor. Teklif yasalaşırsa bundan böyle yaban hayatı koruma alanlarında önceden izin verilmeyen yapılar, köprüler, yollar inşa edilebilecek. 

Deniz ve göllere santral

Kıyı Kanunu’nda da “deniz sularını kirletecek” düzenlemeler içeriyor. Buna göre, deniz sularını milyonlarca ton atıkla doldurabilecek projelere onay verilebilecek. Deniz ve göllerin üzerine de enerji üretim santralları yapılabilecek.

Torba teklifi değerlendiren avukat Mehmet Horuş, “Bu kadar büyük kirlilik poşete sığmaz” dedi. Düzenlemenin geri dönüşü olmayan tahribatlara neden olacağını ifade eden Horuş, “ÇED raporu alınmayan projelere ilişkin bir algı oluşturuluyor. İsim değişikliği yaparak sanki ÇED için gerekli incelemeler yapılmış gibi bir izlenim yaratılması amaçlanıyor. Türkiye’de mevcut ÇED raporları zaten çok kötü hazırlanıyordu. Şimdi bir de böyle bir kavram kargaşası ile ÇED süreci iyice çürütülüyor. Kamuoyu yanıltılıyor” ifadelerini kullandı.

Yaban hayatı koruma alanlarına inşa edilecek yapılara ilişkin düzenlemeye ilişkin de Horuş, “Bu alanlara çivi bile çakılmaması gerekirken şimdi yol geçirmeyi planlıyorlar. Bu düzenleme, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na da açıkça aykırı” dedi.

Kıyı Kanunu’nda yapılması planlanan düzenlemeyi de eleştiren Horuş, “Kıyılarımızı ve denizlerimizi enerji sektörünün kullanımına açacaklar. Türkiye’de enerji üretiminde ciddi bir arz fazlalığı varken sularımızın bu sektörün kirliliğine teslim edilmesi kabul edilemez. Kıyı Kanunu’nda düzenleme yapılması yetmez. Uluslararası anlaşmalara da aykırı” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Politika

AKP'li belediye başkanının ortalığı karıştıran 'el pençe divan pozu'

Politika

Emre Kongar, 'Fazıl Say haklı' dedi, şimdi yapması gerekeni söyledi

Politika

e-Devletin ölümsüzleri seçmen listesinde yer alıyor mu?

Politika

Ekrem İmamoğlu: Sürpriz ilçeler alacağız ve ulaşım sorununu çözeceğiz

Politika

Meral Akşener'den İzmir adayları açıklaması

Politika

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş'tan Soylu'ya yanıt!

Politika

Uyarıları dikkate alınsaydı 15 Temmuz yaşanmazdı!

Politika

AKP'li belediye hakkında skandal iddia: Önce tarikata üye olacaksın!

Politika

AKP'den 9 kişi daha istifa etti!

Politika

Kocaoğlu ile Zeybekci arasında dikkat çeken samimi sohbet

Politika

Gülen, ABD'den gönderilirse hangi ülkeye gidecek?

Politika

Fatih Portakal'dan Mehmet Özhaseki yorumu: Muhalefete ihtiyacı yok!