unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Soma Davası’nda karar: Burada adaleti tabutun içine koydular!

Soma Maden faciası davasında bugün karar verildi. Soma maden faciasında yaşamını yitiren Uğur Çolak'ın annesi Gülsüm Çolak, 'Adaleti tabutun içine koydular, çocuklarımız gibi gömdüler' ifadeleriyle karara tepki göstererek, HSK'nın önüne yürüyeceklerini söyledi.

Soma Maden faciası davasında bugün karar verildi. Facianın yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin bağlı bulunduğu Soma Holding'in Başkanı Alp Gürkan'ın da aralarında bulunduğu 36 sanığını beraatini kararlaştıran mahkeme heyeti, 9 tutuksuz sanık hakkında ise adli kontrol kararı verdi. Verilen bu karara aileler ve avukatlatler tepki gösterirken mahkeme salonunda bayılanlar oldu. Verilan bu karra tepki gösteren aileler ve avukatlar basın açıklaması gerçekleştirdi.

Aileleri savunan avukatların, davayı izleyen özgür gazetecilerin içeri alınmadığını, davanın takipçilerinin yıldırıldığını vurgulanyan Özgür Özel, "O pahalı avukatlar hukukun değil ama kazanmanın gereği neyse onu yaptı. Gün geldi şikayetler geri çektirildi, ifadeler değiştirildi. Hukukun, savunmanın değil ama kazanmanın gereğini çok iyi bilen savunma avukatları, Türkiye'nin en pahalı avukatları Türkiye'nin en ağır bedel ödemiş olan iş cinayetinde bizim karşımızda durdular." ifadelerini kullandı.

Özel, faciada yaşamını yitiren 301 kişinin anasının, çocuğunun, eşinin adını bilen, herkesin ondan razı olduğu hakimin önce tehdit edildiğini, şantaj yapıldığını, sonra da terfiyle buradan uzaklaştırıldığını öne sürerek, hep canıyla bedel ödeyenleri suçlu bulmuş, şirketleri aklamış birilerinin buraya getirildiğini iddia etti.

'ONLARIN İŞBİRLİKÇİLERİNİ YARGILAMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR'

Kararın açıklanmasının 2 gün ertelendiğini, bunun üzerine oturma eylemi yapıldığını hatırlatan Özel, şöyle devam etti:

"Çok oturma eylemi gördük biz, oturma eylemi kararı aldık ve çok da oturduk. Ama ilk kez şöyle bir şey gördük, hani diyordu ya herkes, 'unutursak yüreğimiz kurusun' diye. O unutmamaya söz verdiğimiz 301 evladın analarının o karardan sonra dizinde derman kalmadı. Oldukları yere çöktüler de o yüzden oturma eylemi oldu burada. Eve gidecek halleri kalmadı. Biz bunun hesabını divana bırakmayız. Bunun hesabını görmek bu halkın boynun borcudur." 

Özel, yeni bir yürüşün örgütlendiğini ifade ederek, "Çünkü biz haklıyız, onlar zengin, biz haklıyız, onlar güçlü, biz haklıyız onların reisi var. Ama hepimizin bu davayı sonuna kadar sürdürmek ve bir şekilde katilleri ve onların iş birlikçilerini yargılamak boyunumuzun borcudur." diye konuştu.

'ADALETİ TABUTUN İÇİNE KOYDULAR'

Şehit madenci Uğur Çolak'ın annesi Gülsüm Çolak da adaleti bulamadıklarını kaydederek, "Burada adaleti tabutun içine koydular, çocuklarımız gibi gömdüler." dedi. Yürüyüş kararı aldıklarını dile getiren Çolak, "Bir anne olarak bütün ezilen anneleri toplayarak HSK'nin önüne gidiyorum. Bu kaç gün sürer bilmiyorum ama herkesi desteğe bekliyorum." ifadelerini kullandı.

'YARGI SÜRECİ BİTMEDİ'

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan da faciada yakınlarını kaybedenlerin acılarının bir nebze olsa da dinmesini umut ettiklerini ancak açıklanan kararla beklentilerinin boşa çıktığını söyledi. 

Mağdur ailelerle dava sürecini yakından takip ettiklerini belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Bugün bu sürece gelirken yaşanan olaylarda hukuka olan güvenimizi kaybetmemeye çalıştık ve ailelere hep bu noktada telkinlerde bulunduk. Mahkemenin savcıları ve mahkeme heyeti üyelerinin tamamı değişti. 'Bunlar hep olağan şeyler, tayinleri çıkmış olabilir ama bir gün gelecek adalet gerçekleşecek, sanıklar layık oldukları cezaları alacak.' dedik. Bugün ne yazık ki biz hukukçuların ve ailelerin beklemediği bir kararla karşı karşıya kaldık. Açıklanan karar, ailelerin vicdanını yaraladı. Mahkeme karar verdiğinde bu olayı sanki normal bir trafik kazasıymış gibi, taksirli bir suç olarak değerlendirmesi biz hukukçuları ve aileleri tatmin etmedi. Bu verilen cezalar ailelerin vicdanında yara açtı, acıları daha da büyüttü. Hepimizin de gördüğü gibi mahkeme heyetine salonda büyük tepki gösterildi. Bu tepki ailelerini vicdanında devam ediyor." 

Arslan, yargı sürecinin bitmediğini bu konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

'YASAL YOLLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fezyioğlu Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde açıklanan Soma davası kararlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Fezyioğlu, ortamın gergin olmasının nedeninin hükmün açıklanmasındaki gecikme olduğunu söyledi. 

"Sonucun adaletli olup olmadığı tartışmasına girmek istemiyorum" diyen Feyzioğlu istinaf temyiz gibi yasal yolları takip edeceklerini söyledi. 

Fezyioğlu, davayla ilgili hükmün açıklanmasının beklendiği sırada Haziran ayındaki yaz kararnamesinde duruşmayı takip eden hakimlerin tayinlerinin çıkmasının gerginliğe sebep olduğunu söyledi. 

Fezyioğlu “Şuana kadar okunan hükümlerde maden sahiplerinden Can Gürkan’a 15 yıl verildi. İddianame biliyorsunuz kasten adam öldürmektendi, yeni savcı tarafından verilen esas hakkında mütalaa ise taksirle adam öldürmek gibi hafifletildi” açıklamalarında bulundu.


 Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Politika

Yandaş gazeteden Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na transfer

Politika

FETÖ firarisi Emre Uslu'dan mesaj: OHAL kalktı diye ortaya çıkmayın

Politika

Muharrem İnce'den AKP Sözcüsü Ünal'a yanıt

Politika

Eski Cumhurbaşkanı Hatemi: İranlı reformistler, rejimin emniyet sübabıdır

Politika

'Bedelli askerlik' parasını ödemek için ilginç yol: İşte o ilanlar

Politika

'Yeni sistemin meyvelerini tatma konusunda sabırsızız'

Politika

Merdan Yanardağ: 'Rabbim beni affetsin' diyor, bu millet sizi affetmeyecek!

Politika

'Eren Erdem'e hapis cezası verildi'

Politika

CHP'den AKP'li Ünal'a sert tepki

Politika

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı görevinden istifa etti!

Politika

Anayasa Mahkemesi'nden üç siyasi parti hakkında 'kapatma' kararı

Politika

CHP'de imza hareketliliği sürüyor: Son durum ne?