TBMM Başkanı Yıldırım: Parti ayrımı gözetmeksizin elimizden geleni yapmaya hazırız

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ABD ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik krize ilişkin açıklamalarda bulunuyor. 

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

Olumsuz kampanyanın arkasında olan yönetimleri ve çevreleri, hukuk devleti ilkelerine, Türk yargısına ve uluslararası hukuka saygı duymaya bir kez daha davet ediyorum. Bir takım asimetrik hamlelerle hasmane söylemlerle Türkiye’yi hizaya getirmeye çalışmak, dayatma yapmak sevdasından bir an önce vazgeçmeleri çözüm için yegane yoldur.

Türkiye aziz milletinden aldığı güçle, her türlü zorluğun üstesinden geçmişte geldiği gibi bu kez de bu krizden bu sorundan başarıyla çıkmasını bilecektir. Amerikan yönetimi bir takım söylemlerle, yaptırımlarla, başkanın sorumsuz tweetleriyle istediğini yaptırmaya çalışmak yerine yasalarımıza saygı çerçevesinde çözüm aramalıdır. Hala çözüm fırsatı olduğunu, çözüm için konuya suhuletle yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu yaşananlar açıkça gösteriyor ki Türkiye'ye yapılanlar yarın başkasına yapılabilir. 

Dünyanın doğusundan batısına bütün dost ve müttefikler, NATO müttefikleri, bu keyfilik bu aymazlık karşısında sesini daha da yükseltmelidir. 

Paralementer demokrasi, parlamenter diplomasi büyük ülkelerin etkin kullandığı önemli bir dış politka aracı haline gelmiştir. 

Tüm siyasi partiler ve tüm partilerimizin gereken desteği vereceğinzden eminiz. 

Zor bir dönemden geçiyoruz. Farklı yerlerde farklı terör örgütleriyle yoğun bir mücadele içerisindeyiz. 

YAZARLAR