Tetikçi Cem Küçük''ün sır gibi saklanan kitabı ortaya çıktı

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, “FETÖ’nün karargahı olan GYV hangi gazetecilere maaş verdi?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Erkin yazısında şunları kaydetti:

“Fetullahçı Terör Örgütü’nün karargahı neresi sorusuna herkesin yanıtı hazırdır: Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV). Bugüne kadar örgütle ilgili şemalar hazırlandı, kıta imamından mahalle imamına kadar hatta bakkala, manava kadar örgütün bağlantıları ortaya konuldu. Buraya kadar güzel… Ancak… 14 Ekim 1993 yılında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen öncülüğünde kurulan GYV’yle ilgili bir iddianame hazırlanmadı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimin ardından binlerce operasyonda ismi geçen vakıfla ilgili 16 Ocak 2018’de hazırlanan bir fezleke var. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Gülen'in sözde onursal başkanı olduğu ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na yönelik yürütülen soruşturma sonucunda, 107 şüpheli hakkında fezleke hazırlandı. Hazırlanan fezleke, aralarında eski milliyet yazarı Mehmet Gündem, gazeteci yazarlar Behram Kılıç, Nuh Gönültaş, Metin Yıkar ile kamuoyunda ‘Kemal Gülen’ olarak tanınan Kevser Gülen'in de bulunduğu 107 şüpheli hakkında dava açılması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.Şüphelilerin bir kısmının ByLock kullanıcısı olduğu, bir kısmının örgütün çatı yönetimiyle irtibatlı olduğu belirtilen fezlekede, bir kısım şüphelilerin de örgütün talimatının ardından Bank Asya'ya para yatırdıklarının tespit edildiği belirtildi. Vakfın faaliyetlerine son verilmeden önce Abant Platformu, Diyalog Avrasya Platformu (DA Platform), Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP), Kadın Platformu, Medialog Platform ve Araştırma Merkezi gibi platformlar vasıtasıyla faaliyetlerini yürüttüğünün altı çizildi.”

“ABANT TOPLANTILARI’NA KATILMAK İÇİN ‘HEDİYE’ VERİLEN İSİMLER”

Sözcü yazarı Erkin yazısını şu ifadelerle sürdürdü:

“Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, örgütün stratejisi ve çıkarları doğrultusunda ülkeyi, kamuoyunu yönlendirmek amaçlı hareket ediyordu. GYV’nin finansal gelir ve giderlerinin tek tek tespit edildiği, vakfın hesaplarına 2011-2016 yılları arasında 5 milyon liraya yakın bir tutarın Kaynak Holding’e bağlı işletmelerden aktarıldığı belirlendi. Peki bu 5 milyon liranın ne kadarı gazetecilere, akademisyenlere gitti? Ya da daha geriye gidelim: 1993’ten bu yana faaliyet gösteren vakıf 26 yıldır kimleri fonladı? Hatırlayın: İçişleri eski Bakanı Sadettin Tantan döneminde (1999-2001) ve iki yıl önce ‘MİT’çi gazeteciler’ tartışması yaşanmış, muhafazakar kesimden milliyetçilere, sol cenahtan liberallere kadar tartışmalar yaşanmıştı. Bir istihbarat örgütü olan FETÖ’nün vakfıyla ilgili iddianame bu yüzden önemli ve para akışları gerçeğin bir kez daha ortaya çıkmasını sağlayacak! Bir de çağrı yapayım: TİMAŞ’ta çalışıp maaşını GYV üzerinden alan ya da Abant Toplantıları’na katılmak için ‘hediye’ verilen isimler gerçeği açıklamalı.”

“BERABER KİTAP YAZDIĞIN YASEMİN ÇONGAR YA DA MEHMET ALTAN’I YA DA EMRE USLU, TUNCAY OPÇİN’İ…”

Aytunç Erkin, yazısının “FETÖ’cü Fuller’in editörü yanıt ver, tehdit etme”bölümünde ise kripto FETÖ’cü Cem Küçük’e seslendi. Erkin şu ifadeleri kullandı:

“TGRT’nin ve Türkiye’nin iki vicdan yoksunu ismi dün yine SÖZCÜ’ye ve gazeteciliğe saldırdı. 15 Temmuz darbe girişimini destekleyen, Fetullah Gülen’e Yeşil Kart için referans olan Graham Fuller’in editörü açık açık beni tehdit etti. Aynı tutuklu Mehmet Baransu gibi aynı firari Ekrem Dumanlı gibi… Canlı yayında şunları söyledi: ‘İşler ilerlediği zaman iş daha da büyürse kimin kazanacağı kimin kaybedeceğini göreceğiz. Tarihin çöplüğüne attığım çok gazeteci var. İçeride çok adam var dışarıda çok adam var. Bir de bunları ekleriz onların yanına.’ Ha bir de dedi ki, ‘Yazılarını Soner Yalçın ağabeyi yazıyor’… Evet… Soner Yalçın ustamızdır, onurumuzdur. 2013’te şöyle demişti Yalçın: ‘Eskiden bilgiye ve zekaya önem verirdim, artık benim için önemli olan, ahlak ve vicdan. Siyasi görüşü ne olursa olsun, yeter ki vicdanlı olsun…’

Hücrelerini FETÖ taktikleri ve argümanlarının ele geçirdiği Fuller’in adamına diyorum ki: Köşen var, ekranın var… Yanına aldığın şahıs yetmiyorsa beraber kitap yazdığın Yasemin Çongar ya da Mehmet Altan’ı ya da Emre Uslu, Tuncay Opçin’i… (firariler ama bağlanabilirler canlı yayına) Al hepsini yayına ve köşene… Kumpaslarınızı ve Türkiye Gazetesi’nin CEO’su Cahit Paksoy’u anlat… Olur mu? Hatırlatayım: Paksoy’la ilgili iddianame önceki gün çıktı…”

İŞTE O KİTAP

Aytunç Erkin'in yazısında bahsettiği; Cem Küçük'ün yayına hazırladığı ve editörlüğünü yaptığı kitapta, Mehmet Altan, Etyen Mahçupyan, Avni Özgürel ve Yasemin Çongar'ın, Hrant Dink cinayetine ilişkin röportajları yer almıştı. 

YAZARLAR