Çok Okunanlar

3 bin kişi ile AKP'den istifa etti… Mevcut başkan CHP'nin adayı oldu

'Kabataş yalancısı' yandaş gazeteci isyan etti: Sizin gibi düşünmeyen başörtülülere...

Yılmaz Özdil'den 'kitap fiyatı' açıklaması: Atatürk için çaba harcayınca 'istismar' öyle mi?

Bitmemiş devlet hastanesine milyonlar ödenmiş! 'Arkasında Menzilciler var...'

Türkücü Güler Işık: Dinimizde kadın sesi günah olduğu için şarkı söylemeyi bıraktım

TürkAkım Projesi Töreni’nde ortak açıklama

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni”nde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni”nde açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

TürkAkım Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız tarihi nitelikte bir projedir. TürkAkım ikili ilişkiler ve bölge jeopolitiği açısından tarihi bir projedir. İnşallah 2019 yılında yapılacak testlerin ardından faaliyete geçecektir. Buradan gelecek gazın en az yarısını Avrupa’ya göndermeyi planlıyoruz.

ÖNEMLİ RAKAM

Sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımızı düşünüyorum. Burada önemli olan enerji projelerinin ekonomik olarak hayata geçirilebilir olmasıdır. Devletin kendi vatandaşlarına hizmet vermelerinin önüne geçecek baskıların hiç kimseye faydası olmayacaktır. Bizim için Rusya güvenilir bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisidir. Türkiye Rusya’dan 1987 yılından bu yana toplam 387 milyar metreküplük doğal gaz alımı gerçekleştirdi. Bu çok önemli bir rakam.

Değerli misafirler Rusya ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor. Birbirlerini tamamlayan ekonomiler olmaktan faydalanarak ikili ticaretimizi genişletiyoruz: Hedefimiz 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmaktır. Karşılıklı yatırımlar Akkuyu hariç 10’ar milyar doların üzerindedir. 2019 yılını karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak kutlayacağız.

RUSYA DEVLET BAŞKANI AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamalarda bulundu. Putİn açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

Bazı konularda mutlulukla ayrıntılara gireceğim. 100 milyar dolarlık bir ticaret hacminden bahsetti. Çin ile bu rakama ulaştık. Türkiye ile de bunu yapmamız mümkün. Bugün çok önemli bir törene katılıyoruz. Bu proje Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğini gösteriyor. Bu projeye adını Sayın Erdoğan verdi. İki sene içerisinde projenin en zor kısmı tamamlandı. Çok büyük bir emek ve çalışma gerçekleştirdik.

En ileri ve çevre dostu teknolojiyi kullanıyoruz. Projenin tamamı 2019 yılında tamamlanacaktır. Rusya doğal gaz sevkiyatı bakımından güvenilir bir tedarikçidir. Yeni boru hattı da Karadeniz bölgesi ve Türkiye genelinde ekonominin gelişmesi açısından önemli bir proje olacaktır. Emeği geçen uzmanlara, mühendislere, çalışanlara şükranlarımı sunmak istiyorum. Sayın Erdoğan’a gösterdiği cesaret ve siyasi irade için teşekkür etmek istiyorum.

İlgili Haberler

Politika

AKP'li belediye başkanının ortalığı karıştıran 'el pençe divan pozu'

Politika

Emre Kongar, 'Fazıl Say haklı' dedi, şimdi yapması gerekeni söyledi

Politika

e-Devletin ölümsüzleri seçmen listesinde yer alıyor mu?

Politika

Ekrem İmamoğlu: Sürpriz ilçeler alacağız ve ulaşım sorununu çözeceğiz

Politika

Meral Akşener'den İzmir adayları açıklaması

Politika

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş'tan Soylu'ya yanıt!

Politika

Uyarıları dikkate alınsaydı 15 Temmuz yaşanmazdı!

Politika

AKP'li belediye hakkında skandal iddia: Önce tarikata üye olacaksın!

Politika

AKP'den 9 kişi daha istifa etti!

Politika

Kocaoğlu ile Zeybekci arasında dikkat çeken samimi sohbet

Politika

Gülen, ABD'den gönderilirse hangi ülkeye gidecek?

Politika

Fatih Portakal'dan Mehmet Özhaseki yorumu: Muhalefete ihtiyacı yok!