darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

3. havalimanı CEO'sundan itiraflar

Varlık Fonu'ndan atılan isim Berat Albayrak'a bunları yazmıştı

Nagehan Alçı hastaneye kaldırıldı

Sedanur'dan acı haber geldi!

'Cumhur İttifakı'nda çatlak: Sağlıklı zeminde ilerlemeyecek

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…

9 aydır Silivri'de tutuklu bulunan Osman Kavala, cezaevinde kaleme aldığı mektupta, 'Kendimi savunabilmek için adaletin yüzünü göreceğim günü bekliyorum'' dedi.

Aktivist Osman Kavala’nın 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, "Anayasayı ihlal" ve " Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından 1 Kasım’dan bu yana tutuklu.

Kavala dokuz aydır tam olarak neyle suçlandığını dahi bilmeden hapis edilmiş durumda.

Hakkında düzenlenecek iddianame 264 gündür hâlâ ortada yok. Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ve Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurularını yaptıklarını belirterek “Bunların sonuçlarını bekliyoruz. Tabii iddianameyi de bekliyoruz” demişti son olarak.

Kavala, tutuklu olduğu Silivri’den bir mektup göndererek son durumuna ve beklentisine dair mesajlarını iletti.

Silivri’de 9. ayını doldurduğunu belirten Kavala, “Gözaltına alındığımda endişeli değildim, halen de değilim. Ancak 9 aydır adaletin yüzünü görmemek yadırgatıcı” diyor.

Hakkındaki tahliye taleplerinin “Üstüne atılı suç” gerekçesi ile reddedilmesine atıf yapan Kavala, “Bu ifade dikkatimi çekiyor. Üzerime atılı suç, anayasal düzeni ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs. Yani, suçla beraber cezanın bir kısmı da peşinen şüphelinin üzerine atılmış oluyor ve suç, cezasıyla birlikte, aylarca atılanın üzerine yapışıp kalıyor. Kendimi savunabilmek için adaletin yüzünü göreceğim günü bekliyorum” ifadesini kullanıyor.

Agos’ta yer alan habere göre Osman Kavala’nın mektubunun tam metni şöyle:

''İddianamenin hazırlanması, mahkeme günü derken kısa zamanda birinci yıl dolacak. Gözaltına alındığımda endişeli değildim, halen de değilim. Ancak 9 aydır adaletin yüzünü görmemek yadırgatıcı.

Bugüne kadar yaptığımız tahliye talepleri benimle görüşülmeden, dosya üzerinden reddedildi. Ret yazılarında, “üstüme atılı suçun” niteliğinin tutuklamayı gerektirdiği, yasada bu suç için öngörülen ceza süresine göre tutukluluğun uzamasının ölçülü olduğu ifade ediliyor.

 “Üstüne atılı suç” ifadesi dikkatimi çekiyor. Genellikle zarar verici bir şey başkasının üzerine atılır. Dayak atmak, çamur atmak gibi... Bir de, hazırlık istemeyen, çabuk ve zahmetsiz yapılan edimler için atmak fiili kullanılır. El atılır, göz atılır mesela...

Üzerime atılı suç, anayasal düzeni ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs. Bu suç birisinin üzerine atıldığında tutuklama da beraberinde geliyor ve tutukluluk uzasa da alınacak cezadan kısa olduğu sürece ölçülü olduğu düşünülüyor. Yani, suçla beraber cezanın bir kısmı da peşinen şüphelinin üzerine atılmış oluyor ve suç, cezasıyla birlikte, aylarca atılanın üzerine yapışıp kalıyor. Kendimi savunabilmek için adaletin yüzünü göreceğim günü bekliyorum.''

Osman Kavala

19 Ağustos 2018
Silivri

İlgili Haberler

Politika

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bırakın siyaseti, parayı konuşun

Politika

'Cumhur İttifakı'nda çatlak: Sağlıklı zeminde ilerlemeyecek

Politika

Muharrem İnce rapor iddiasını yalanladı

Politika

MHP af teklifini açıkladı

Politika

ABD'den yeni Brunson mesajı!

Politika

Erdoğan'dan Kızıl Elma mesajı

Politika

Varlık Fonu'ndan atılan isim Berat Albayrak'a bunları yazmıştı

Politika

3. havalimanı CEO'sundan itiraflar

Politika

CHP, Çorlu'daki faciada annesini kaybeden Taha için harekete geçti

Politika

Bahçeli: Türkiye yeni bir göçün üstesinden gelemez

Politika

Vali, uzun süre ulaşamadığı yetkiliyi azarladı

Politika

Yandaş yazar Saray'a atandı