Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

İngiliz Independent krizinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Türkiye-ABD krizine ilişkin önemli bir yazı kaleme aldı. 

Deneyimli muhabir, rahip Brunson krizinin Türkiye-ABD arasında yaşanan gerilimin görünen yüzü olduğunu aslında iki Trump ve Erdoğan arasındaki meselelerin daha detaylı olduğunu iddia etti. 

Robert Fisk, yazısında Erdoğan'ın darbe girişiminden bu yana 50 binden fazla yurttaşı hapse attığını kaydeden Fisk, Trump'ın bu ve benzeri olaylar için hep 'kısık sesle' uyarılarda bulunduğunu vurguladı. 

“Erdoğan’ın kafayı biraz üşüttüğüne inanan bizler için bile, Türk versiyonundan çok daha çatlak olan bir ABD başkanının NATO’nun ikinci büyük ordusunu zayıflatmaya çalışması şaşkınlık verici” diyen Fisk, “Hapse atılan ya da öldürülen masumları zerre kadar umursamayan Trump, bir anda Türkiye’yi iğdiş etmeye çalışıyor ve bunların hepsi Pastör Andrew Brunson ev hapsinde tutulduğu için yaşanıyor. Tek kelimesine bile inanmıyorum. Trump, Brunson’ın aylar süren tutukluluğu hakkında pek az ses çıkardı” ifadelerini kullandı. 

Fisk, Erdoğan'la Trump arasındaki asıl krizin Rusya'dan alınan S-400'ler ve Türkiye'nin YPG'ye karşı olan tavırlarının neden olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: 

“Fakat makul olalım. Tüm bunlar bir Piresbiteryen pastör nedeniyle mi yaşanıyor? Hayır. Erdoğan’ın asıl suçlarının listesi şöyle: Türkiye’ye, Rus yapımı S-40 füze sistemi alıyor. ABD’nin Kürt müttefiki YPG’ye desteğini kabullenmeyi reddediyor. İslamcı savaşçıların Türkiye sınırından çok sayıda silah, havan topu ve füze ile akmasına izin verdi. Ki, O dönem Erdoğan’ın eski dostu Beşar Esad’ı devirmeye çalışan ABD’nin bu hiçbir itirazı olmadı. Ardından, bir Rus savaş uçağını Kasım 2015’te düşürmesi -Moskova bunu hemen boykot etti- sonrasında Erdoğan Putin’e yanaştı. Bu şekilde, Ruslar ve İranlılar, Erdoğan’ Temmuz 2016’daki Gülen darbesi konusunda ilk uyaranlar oldu. Türk ordusunun iç radyo trafiğini dinliyorlardı ve İstanbul’un Sultanı’na haber verdiler.”

YAZARLAR