Çok Okunanlar

Polis, taksiden indirdiği kadına tecavüz etti!

Korkut Boratav: AKP kemer sıkma politikasını ağırlaştıracak

Küçük Tetikçi'nin saklamaya çalıştığı '17-25 Aralık' sözleri...

FETÖ lideri Gülen bu cesareti nereden buluyor! ‘Cihâd-ı asgardan cihâd-ı ekbere dönüyoruz'

Rektör Bey binecek, devlet ödeyecek! '3000 motor, 333 beygir olmazsa binmem'

Valilere 'OHAL yetkisi' TBMM gündeminde: Haziran Direnişi hatırlatması

CHP’li Turan Aydoğan, OHAL'in kaldırılmasının ardından düzenlenen yeni tasarıda valilere geniş yetkiler sağlayan birinci maddenin teklif metninden çıkarılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğanvalilere geniş yetkiler sağlayan birinci maddenin tümden teklif metninden çıkarılmasını önerdi. 

Dönemin İstanbul Valisi’nin Haziran Direnişi sırasında aldığı ‘keyfi kararları’ anımsatan Aydoğan, “O Vali’nin şimdi mahkumiyet aldığını" belirtti. “Şimdi tek kişilik bir iradeye toplumsal olayları müdahale etme hakkı verdiğinizi hayal edin... Nasıl bir ortam olur” diye soran Aydoğan, teklifte valilere ilişkin yer alan ‘hayatı durduracak’, ‘hayatı kesintiye uğratacak’ ifadelerinin “muğlak olduğuna” da dikkat çekti. Aydoğan, uygulamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve anayasada yer alan “kişilerin serbest dolaşım hakkına” aykırı olduğuna da vurgu yaptı.

Komisyonda, HDP ve CHP’li milletvekilleri ile AKP’li milletvekilleri arasında “Bakanı şehre sokmayan vali” tartışması da yaşandı. HDP’li Ayşe Başaran ile CHP’li Mahmut Tanal, “Bir dönem şehirlere bakanları sokmayan bir Vali vardı” deyince, AKP’li Abdullah Güler, söz konusu durumun 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında, 8-9-10 Eylül tarihlerinde yaşandığını söyledi.

PARTİLİ VALİ GÖNDERMESİ

“Şırnak’ın Cizre ilçesinde Jandarma Özel Harekat ile Polis Özel Harekat’ın o tarihlerde bir operasyon yürüttüğünü” söyleyen Güler, “O zamanki yasa gereğince, 7 Haziran’dan sonra oluşturulan geçici hükümette iki bakan kontenjanı vardı. HDP’den Ali Haydar Konca ve Müslim Doğan. Partilerin talimatı doğrultusunda, Şırnak’ın Cizre ilçesine yakın bölge olan İdil’de toplandılar. Polis ve askerin yürüttüğü operasyonun içine girmeye çalıştılar. Vali ’keyfiyetten’ değil, can güvenliği için girişi engelledi” dedi.

Güler’in bu sözlerine HDP’li Başaran’dan tepki geldi. Her iki ismin o dönem bakan seçildiğini yeniden anımsatan Başaran, “Tabii kendi partilerinin talimatları doğrultusunda gidecekler” dedi.

Böylesine geniş yetkilerin kime verilirse verilsin denge ve denetim ile hukuk yoksa her zaman bu yetkilerin kötüye kullanılacağını belirten Başaran, “’Devletin içinde cemaatçi var’ söylemleriniz var. Biz bu söylemler karşısında o valilere nasıl güvenelim? Cemaatçi olmadıklarına nasıl güvenelim? Kayyum atadığınız belediye başkanları cemaatçi çıktı” diye konuştu.

KİM GÜVENCE VERECEK

CHP’li Tanal da “O dönem ‘Hendek Siyaseti’nin müşterek tarafları varsa, biri AKP’dir, diğeri ise HDP’dir. ’Hendek Siyaseti’ne o valiler neden izin verdi? İstanbul Valisi’nden söz edildi. Yarın, öbür gün bu kadar yetki verdiğiniz valinin terör örgütüyle iltisaklı olmamasının güvencesini kim verebilir bize?” görüşünü dile getirdi.

İlgili Haberler

Politika

ABD için çalıştırılan işçilere zulüm!

Politika

Karamollaoğlu: Takdir neyse ona razı oluruz, oturup ağlayacak halimiz yok

Politika

İstanbul Boğazı'nı geçerek Karadeniz'e giren ABD savaş gemisinin fotoğrafı yayınlandı

Politika

Akar'dan Menbiç açıklaması: Hazırlıklarımız tam, zamanı geldiğinde operasyon yapılacak

Politika

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında soruşturma başlatıldı

Politika

Başkan boş meydana konuştu

Politika

Ekrem İmamoğlu 'muhtarlık' projesini açıkladı

Politika

Kocaoğlu'ndan, MYK ve PM üyelerine mektup... Kocaoğlu ne yazdı?

Politika

Ekrem İmamoğlu'ndan Binali Yıldırım'a ilginç benzetme

Politika

Yükselmek için FETÖ ile işbirliği gerekiyor diyen AKP'li vekil, Sözcü'yü FETÖ'cü yaptı

Politika

Eski DYP'li aday AKP'yi karıştırdı, devreye Soylu girdi

Politika

AKP itiraz etti, yüzlerce seçmen liste dışı kaldı