darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Valilere 'OHAL yetkisi' TBMM gündeminde: Haziran Direnişi hatırlatması

CHP’li Turan Aydoğan, OHAL'in kaldırılmasının ardından düzenlenen yeni tasarıda valilere geniş yetkiler sağlayan birinci maddenin teklif metninden çıkarılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğanvalilere geniş yetkiler sağlayan birinci maddenin tümden teklif metninden çıkarılmasını önerdi. 

Dönemin İstanbul Valisi’nin Haziran Direnişi sırasında aldığı ‘keyfi kararları’ anımsatan Aydoğan, “O Vali’nin şimdi mahkumiyet aldığını" belirtti. “Şimdi tek kişilik bir iradeye toplumsal olayları müdahale etme hakkı verdiğinizi hayal edin... Nasıl bir ortam olur” diye soran Aydoğan, teklifte valilere ilişkin yer alan ‘hayatı durduracak’, ‘hayatı kesintiye uğratacak’ ifadelerinin “muğlak olduğuna” da dikkat çekti. Aydoğan, uygulamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve anayasada yer alan “kişilerin serbest dolaşım hakkına” aykırı olduğuna da vurgu yaptı.

Komisyonda, HDP ve CHP’li milletvekilleri ile AKP’li milletvekilleri arasında “Bakanı şehre sokmayan vali” tartışması da yaşandı. HDP’li Ayşe Başaran ile CHP’li Mahmut Tanal, “Bir dönem şehirlere bakanları sokmayan bir Vali vardı” deyince, AKP’li Abdullah Güler, söz konusu durumun 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında, 8-9-10 Eylül tarihlerinde yaşandığını söyledi.

PARTİLİ VALİ GÖNDERMESİ

“Şırnak’ın Cizre ilçesinde Jandarma Özel Harekat ile Polis Özel Harekat’ın o tarihlerde bir operasyon yürüttüğünü” söyleyen Güler, “O zamanki yasa gereğince, 7 Haziran’dan sonra oluşturulan geçici hükümette iki bakan kontenjanı vardı. HDP’den Ali Haydar Konca ve Müslim Doğan. Partilerin talimatı doğrultusunda, Şırnak’ın Cizre ilçesine yakın bölge olan İdil’de toplandılar. Polis ve askerin yürüttüğü operasyonun içine girmeye çalıştılar. Vali ’keyfiyetten’ değil, can güvenliği için girişi engelledi” dedi.

Güler’in bu sözlerine HDP’li Başaran’dan tepki geldi. Her iki ismin o dönem bakan seçildiğini yeniden anımsatan Başaran, “Tabii kendi partilerinin talimatları doğrultusunda gidecekler” dedi.

Böylesine geniş yetkilerin kime verilirse verilsin denge ve denetim ile hukuk yoksa her zaman bu yetkilerin kötüye kullanılacağını belirten Başaran, “’Devletin içinde cemaatçi var’ söylemleriniz var. Biz bu söylemler karşısında o valilere nasıl güvenelim? Cemaatçi olmadıklarına nasıl güvenelim? Kayyum atadığınız belediye başkanları cemaatçi çıktı” diye konuştu.

KİM GÜVENCE VERECEK

CHP’li Tanal da “O dönem ‘Hendek Siyaseti’nin müşterek tarafları varsa, biri AKP’dir, diğeri ise HDP’dir. ’Hendek Siyaseti’ne o valiler neden izin verdi? İstanbul Valisi’nden söz edildi. Yarın, öbür gün bu kadar yetki verdiğiniz valinin terör örgütüyle iltisaklı olmamasının güvencesini kim verebilir bize?” görüşünü dile getirdi.

İlgili Haberler

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…