Çok Okunanlar

Yılmaz Özdil'den 'kitap fiyatı' açıklaması: Atatürk için çaba harcayınca 'istismar' öyle mi?

'Kabataş yalancısı' yandaş gazeteci isyan etti: Sizin gibi düşünmeyen başörtülülere...

Celal Şengör: Elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok!

Bitmemiş devlet hastanesine milyonlar ödenmiş! 'Arkasında Menzilciler var...'

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş'tan Soylu'ya yanıt!

Yandaş sendika Hak-İş'ten Erdoğan'a 'düşünceli mektup'

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup gönderdi. Arslan mektup yazıp “kaybedersiniz, zam yapın” dedi.

Sendikalar taşerondan kadroya geçen işçilerin ücretlerine, enflasyon oranı olan yüzde 20.30 oranında artış yapılmasını istiyor. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'ın da konu hakkında 'Türkiye'nin yerel seçim döneminde olduğunun' altını çizerek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'a bir mektup gönderdiği öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın aktardığına göre, kamuda kadroya, belediyelerde ise şirketlere geçirilen işçilerin maaş zamları 2020 sonuna kadar yüksek hakem kurulu tarafından karara bağlanan sözleşmelere endekslendi. Bu nedenle de işçiler 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara mahkûm oldu. Aralık ayında enflasyonun yüzde 20.30 çıkmasıyla sendikalar, işçi zamlarının da güncellenerek bu orana çıkarılmasını istedi. Bu kapsamda işçi konfederasyonları tarafından Cumhurbaşkanı ve bakanlıklara da yazılar gönderildi.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SelçukAKP genel başkan yardımcıları Jülide Sarıeroğlu ile Lütfi Elvan’a mektup göndererek, kadroya yeni geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçiler için 2018 yılı için açıklanan yüzde 20.30 oranında enflasyon zammı istedi.

Arslan’ın, bu talebini dile getirirken, martta yapılacak yerel seçimlere gönderme yapması ise dikkati çekti. Çalışanların çok büyük talep ve beklentileri bulunduğunu, üyelerinin bu beklentilerini açık ve net olarak kendilerine ilettiğine işaret eden Arslan, “Mahalli seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek, emekçi kardeşlerimizin, bu haklı ve yerinde taleplerine olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapmak istiyoruz. Bu nedenle, artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerimizde ve sosyal haklarımızda en az enflasyon oranında (yüzde 20.30) artış / zam yapılmasını yüksek müsaadelerinize arz ediyoruz” dedi.

İŞÇİDEN DİLEKÇE KAMPANYASI 

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası da üyeleri aracılığıyla dilekçe kampanyası başlattı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gönderilen dilekçelerde bir işçinin asgari ücret altında çalıştırılamayacağı belirtilip zam oranının yeniden belerilenmesi istendi.

TÜRK-İŞ DE ZAM İSTEDİ 

Geçen günlerde Türk-İş de Erdoğan’a işçilerin ücret zamlarının artırılması için mektup gönderdi. Türk-İş’in mektubunda, “2018 yılı sonunda tüketici fiyatları endeksindeki artış yüzde 20.30 oranında gerçekleşmiştir. Orta vadeli program’a göre, öngörülen TÜFE yıl sonu değişim oranı ise 2019 yılı için yüzde 15.90 ve 2020 yılı için yüzde 9.80’dir. Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçiler ile ailelerinin beklentisi ‘ücretli çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ sözünün yerine getirilmesi ve geçim şartlarının iyileştirilmesidir” denildi.

İlgili Haberler

Politika

Adalar'da 714 'taşıma seçmen' tespit edildi

Politika

HDP'de 20 il ve ilçede adaylar belli oldu... İşte tam liste!

Politika

AKP'de ‘istifa' beklentisi

Politika

Hayalet bina, su kuyusu, 160 yaş seçmenleri: İtiraza red!

Politika

İşte son İBB anket sonuçları

Politika

Ömer Ödemiş | Suriye bağımsızlık savaşında bir yurtsever Kürt lider: Henano

Politika

TSK'da kripto FETÖ operasyonu: 33'ü muvazzaf 51 askere gözaltı kararı

Politika

Tartışmalı kararlara imza atan RTÜK başkanı istifa etti!

Politika

Ekrem İmamoğlu: Sürpriz ilçeler alacağız ve ulaşım sorununu çözeceğiz

Politika

MHP'nin seçim sloganı belli oldu

Politika

Türkiye'yi 2019'da nelerin beklediğini raporlaştırdılar

Politika

15 Temmuz gecesi Erdoğan'ın bulunduğu otelin sahibinden seçim kararı