Çok Okunanlar

'İşte içilmemesi gereken su markaları!'

FETÖ'nün kasası dinci-faşist Sami Karahan 'darbe' ile tehdit etti

Nevşin Mengü: 'Binali Yıldırım haklı'

Ankara'da ses getiren açıklama: ‘Evet, adayım'

AKP'den istifa eden 250 kişi CHP'ye katıldı

3 bin kişi ishal şikâyetiyle hastaneye başvurdu

Bitlis'te son 5 günde 3 bin kişi ishal şikâyetiyle hastanelere başvurdu. Su kaynaklarına dış etkenlerin karıştığı tespit edildi.

Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, kentte su kaynaklarına dış etkenlerin sirayet etmesi sonucu 3 bin kişinin ishal şikayetiyle hastaneye başvurduğunu söyledi. 

Bu tespitten sonra İl Sağlık Müdürlüğü ile belediye ekiplerinin başta su depoları olmak üzere tüm isale hatlarında inceleme yaptığını ifade eden Ustaoğlu, 23 Temmuz'da kentte şiddetli yağışın etkili olduğunu, analizler sonucunda yağmur başta olmak üzere bazı kaynak sularına dış etkenlerin karıştığı tespitine vardıklarını belirtti.

BAŞVURULAR AZALDI
Ustaoğlu, ekiplerin su kaynaklarına şok klorlama yaptığını, kamuoyunun da bilgilendirildiğini anlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Belediye tarafından anonslar yapıldı. Hijyen konusunda tüm vatandaşları bilgilendirdik. Alınan tedbirler neticesinde perşembe ve cuma günkü ishal vakası ile hastaneye gelen vatandaşların cumartesi ve pazar günü yüzde 50'ye düştüğünü, bugün itibarıyla daha çok düşüşün yaşandığını gördük. Her yıl buna benzer vakalar görüyoruz. Mevsim şartlarının çok sıcak olması ve çocukların başta dereler olmak üzere serinlemek amacıyla gölü kullanmaları, sıcakların ve su tüketim ihtiyacının artması olumsuzlukları beraberinde getiriyor."

Günde 3 kez tüm depolardan numune alınarak klorlama seviyelerine bakıldığını vurgulayan Ustaoğlu, bugün alınan verilere göre bir sıkıntının olmadığını dile getirdi.

"ŞEBEKE HATLARIMIZ ÇOK ESKİ"
Bu tip ishal vakalarının bakteriden kaynaklandığını ve insandan insana bulaşabildiğini aktaran Ustaoğlu, şunları kaydetti:

"Bu yıl kış hafif geçti. İlkbaharda ne kadar yağmur yağsa da karın yerini tutmuyor. Her yıl sondajlarımız günde bir iki saat çalışırken bu yıl susuzluk nedeniyle 24 saat çalışıyor. Bu suların insan sağlığını olumsuz etkilememesi için tüm çalışmalarımızı yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın bu süre zarfında hijyenik kurallara uyarak su kullanmalarını istiyoruz. Şebeke hatlarımız çok eski. Bunun ister istemez olumsuz yönleri bulunuyor. Bunları da bu yıl yeniliyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık 3 bin kişi ishal nedeniyle hastanelere başvurdu. Gerekli tedbirler alınarak doktor takviyesi yapıldı."

İlgili Haberler

Sağlık

Canan Karatay: Okullardaki kantinler kaldırılsın

Sağlık

Bu cilt hastalıkları en çok kış mevsimini seviyor…

Sağlık

Kış mevsiminin yeni salgını: Mide Gribi!

Sağlık

Hayati önem taşıyan ilaçlar piyasada bulunmuyor

Sağlık

Kadın doktora beyzbol sopalı saldırı

Sağlık

Cinsel performansta 35 yaş uyarısı

Sağlık

'Damacana suyun içinde ne olduğu tespit dahi edilemiyor, musluk suyu daha sağlıklı'

Sağlık

Sağlık Bakanlığı: Gripli hasta sayısındaki artış olağan

Sağlık

'Doktorlar hastayı ameliyathanede unuttu'

Sağlık

Çağın hastalığı, tablet bağımlılığı

Sağlık

43 farklı markanın suyu analiz edildi: İçme suyu değil zehir içiyoruz

Sağlık

Kendini buzdolabının önünde bulanlar dikkat!