Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

TBMM'yi karıştıran sağlık teklifinde 'geri adım attılar'

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

3 bin kişi ishal şikâyetiyle hastaneye başvurdu

Bitlis'te son 5 günde 3 bin kişi ishal şikâyetiyle hastanelere başvurdu. Su kaynaklarına dış etkenlerin karıştığı tespit edildi.

Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, kentte su kaynaklarına dış etkenlerin sirayet etmesi sonucu 3 bin kişinin ishal şikayetiyle hastaneye başvurduğunu söyledi. 

Bu tespitten sonra İl Sağlık Müdürlüğü ile belediye ekiplerinin başta su depoları olmak üzere tüm isale hatlarında inceleme yaptığını ifade eden Ustaoğlu, 23 Temmuz'da kentte şiddetli yağışın etkili olduğunu, analizler sonucunda yağmur başta olmak üzere bazı kaynak sularına dış etkenlerin karıştığı tespitine vardıklarını belirtti.

BAŞVURULAR AZALDI
Ustaoğlu, ekiplerin su kaynaklarına şok klorlama yaptığını, kamuoyunun da bilgilendirildiğini anlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Belediye tarafından anonslar yapıldı. Hijyen konusunda tüm vatandaşları bilgilendirdik. Alınan tedbirler neticesinde perşembe ve cuma günkü ishal vakası ile hastaneye gelen vatandaşların cumartesi ve pazar günü yüzde 50'ye düştüğünü, bugün itibarıyla daha çok düşüşün yaşandığını gördük. Her yıl buna benzer vakalar görüyoruz. Mevsim şartlarının çok sıcak olması ve çocukların başta dereler olmak üzere serinlemek amacıyla gölü kullanmaları, sıcakların ve su tüketim ihtiyacının artması olumsuzlukları beraberinde getiriyor."

Günde 3 kez tüm depolardan numune alınarak klorlama seviyelerine bakıldığını vurgulayan Ustaoğlu, bugün alınan verilere göre bir sıkıntının olmadığını dile getirdi.

"ŞEBEKE HATLARIMIZ ÇOK ESKİ"
Bu tip ishal vakalarının bakteriden kaynaklandığını ve insandan insana bulaşabildiğini aktaran Ustaoğlu, şunları kaydetti:

"Bu yıl kış hafif geçti. İlkbaharda ne kadar yağmur yağsa da karın yerini tutmuyor. Her yıl sondajlarımız günde bir iki saat çalışırken bu yıl susuzluk nedeniyle 24 saat çalışıyor. Bu suların insan sağlığını olumsuz etkilememesi için tüm çalışmalarımızı yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın bu süre zarfında hijyenik kurallara uyarak su kullanmalarını istiyoruz. Şebeke hatlarımız çok eski. Bunun ister istemez olumsuz yönleri bulunuyor. Bunları da bu yıl yeniliyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık 3 bin kişi ishal nedeniyle hastanelere başvurdu. Gerekli tedbirler alınarak doktor takviyesi yapıldı."

İlgili Haberler

Sağlık

Kola içenler dikkat: Genç kadının kemikleri eridi!

Sağlık

Cinsel birliktelik gribe iyi geliyor

Sağlık

62 ilaç geri ödeme listesine dahil edildi

Sağlık

SGK 62 ilacı geri ödeme listesine aldı

Sağlık

Mecidiyeköy'ün havası meğer harikaymış: Muğla için kötü haber

Sağlık

Tedavi edilmeyen böbrek taşları erken doğum sebebi olabilir

Sağlık

SMA hastalarının ilaç temini için süreç başlatıldı

Sağlık

Bakteri kaynaklı zatürre kalp için tehlikeli

Sağlık

Sağlık Bakanı Koca'dan SMA hastalarını ilgilendiren önemli açıklama

Sağlık

Balıkesir'de bir mahalle 2 aylık karantinaya alındı!

Sağlık

Sperm bağışına ve özendirene 5 yıl hapis

Sağlık

Sivas'ın 'doktor balıkları'na Rus ilgisi