Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

CHP'li Aygun'dan süt önergesi: Ulusal Süt Konseyi'ne baskı mı yaptınız?

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatlarını son 5 günde 3 kez değiştirmesi üzerine Tarım Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ulusal Süt Konseyi’nin 27 Temmuz’dan bu yana 5 gün içinde 3 farklı açıklama yaparak, çiğ süt fiyatlarını ve uygulama tarihini değiştirmesi üzerine TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

'ULUSAL SÜT KONSEYİ’NE BASKI MI YAPTINIZ'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verilen önergede, “Ulusal Süt Konseyi’ne baskı mı yaptınız? Hayvancılığın bitmek üzere olduğunun farkında mısınız? Süt üreticisinin masraflarını karşılayacak mısınız? Çiğ sütte litre fiyatı nedir? Üreticinin de tüketicinin de kafası karışık” diye sordu.

'HAYVANCILIĞIN BİTMEK ÜZERE OLDUĞUNUN FARKINDA MISINIZ?'

Aygun, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergesinde tarım ve hayvancılık politikalarında plan ve stratejiden uzak yaklaşımların ülkemizi çıkmaz sokağa ittiğini vurgulayarak,

'ÇİĞ SÜTTE LİTRE BAŞINA 1.70 LİRA KARARI NE ZAMAN UYGULANACAK?'

çiğ sütte yaşanan fiyat tartışmasına değindi. Ulusal Süt Konseyi’nin 27 Temmuz 2018’den bu yana üç farklı açıklama yaptığını anımsatan Aygun, ciddiyetsiz bir durum yaşandığını kaydetti.

'ET FİYATLARI DA ARTAR'

Süt üretiminin et sektörünü de etkileyeceği uyarısını yapan Aygun, konuya acilen el atılması gerektiğini söyledi.

İlk açıklamasında çiğ sütün litre fiyatı için üreticinin eline net 1.70 lira geçmesi ve 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi yönünde açıklama yapan Konsey’in, daha sonra bu fiyatı masraflar dahil 1.70 ve yürürlük tarihi 15 Ağustos’a çektiğini kaydeden Aygun, “Ulusal Süt Konseyi, son açıklamasında da tarihi kaldırdı. Yani çiğ sütün litre fiyatının 1.70 lira olarak ne zaman uygulanacağı belli değil! Bu kafayla hayvancılık biter. Konsey’e belli ki hükümet baskısı var. Süt Konseyi, süt fiyatlarına su katmıştır” eleştirisini getirdi.

'ULUSAL SÜT KONSEYİ’NİN BU ÜÇ FARKLI AÇIKLAMASININ PERDE ARKASINDA HÜKÜMET BASKISI MI VAR?'

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Türkiye’de süt üreticileri için önemli bir kuruma yakışmayan bu anlayışın halay kırıklığı yarattığını ve hayvancılık sektöründe çalışanları üzdüğünü söyledi. Bir süt üreticisinin para kazanabilmesi için 1 litre sütle 1.3 kilogram yem alması gerektiğini vurgulayan Aygun, Bakan Pakdemirli’nin şu 5 soruya yanıt vermesini istedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun

CHP’li Aygun’un verdiği 5 soruluk önerge;

1) Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt konusunda üç farklı referans açıklaması, güvenilirliğini ve saygınlığını yok etmiştir. Konsey’in üç farklı açıklama yapması, hükümet baskısına bağlanmaktadır. Bu iddia doğru mudur?

2) Çiğ sütün litre fiyatı son açıklamalar ışığında nedir ve hangi tarihte uygulanacaktır?

3) Süt üreticileri, daha önceki açıklamalarında 2 liranın altındaki fiyatların kendilerini kurtarmayacağını, inekleri kesmeye başlayacaklarını söyleyerek uyarıda bulunmuştur. İneklerin kesilmesi, ette yaşadığımız büyük sıkıntıyı ikiye katlayacaktır. Et ve sütle ilgili gelişmeler, doğrudan birbirini ilgilendirmektedir. Hayvancılık, bitmek üzeredir. Hayvancılık yapan üreticimize dönük kapsamlı bir destek paketi uygulamayı düşünüyor musunuz?

4) Bir süt üreticisinin para kazanabilmesi için 1 litre sütle 1.3 kilogram yem alması gerekmektedir. 1 torba yem (50 kilogram) 80 liradır. Dünyada hayvancılık yapanların geçinebilmeleri için bu durum; 1.3 süt-yem paritesi olarak belirlenmiştir. Bu yüzden Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı çiğ süt için 1,70 TL/Litre olarak rakamının, üreticinin eline geçen net rakam olması gerekmektedir. Süt üreticisinin masraflarını karşılayacak mısınız?

5) Ette yaşanan tartışmalardan sonra sütte de kötü bir döneme giriyoruz. Ulusal Süt Konseyi ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında sağlıklı bir koordinasyon gerekmektedir. Yeni dönemde Ulusal Süt Konseyi ile Bakanlık arasındaki ilişkiler hangi çerçevede yürüyecektir?

 

İlgili Haberler

Sağlık

Mecidiyeköy'ün havası meğer harikaymış: Muğla için kötü haber

Sağlık

Tedavi edilmeyen böbrek taşları erken doğum sebebi olabilir

Sağlık

SMA hastalarının ilaç temini için süreç başlatıldı

Sağlık

Bakteri kaynaklı zatürre kalp için tehlikeli

Sağlık

Sağlık Bakanı Koca'dan SMA hastalarını ilgilendiren önemli açıklama

Sağlık

Balıkesir'de bir mahalle 2 aylık karantinaya alındı!

Sağlık

Sperm bağışına ve özendirene 5 yıl hapis

Sağlık

Sivas'ın 'doktor balıkları'na Rus ilgisi

Sağlık

Bu besinlerle diyabet riskinizi azaltın

Sağlık

Sağlıkta yeni düzenleme: Cezalar ve yasaklar

Sağlık

Tedbir alınmazsa 2.4 milyon kişinin hayatı tehlikede

Sağlık

Solucan ve bitlenmelere karşı ailelere bedava ilaç önerisi