Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Türkiye AİHM'de bir günde dört dava kaybetti

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

İşte TÜSİAD'ın yeni başkanı: Simone Kaslowski

Randevu almak imkansız! Tedavi olmak için de ‘tanıdık’ gerekiyor

Nüfusu 15 milyondan fazla olan İstanbul’da sadece 4 diş hastanesi yer alıyor. Çocuğunu tedavi ettirmeye çalışan Ö.A, diş hastanelerinden randevu almanın imkânsız olduğunu ifade etti.

AKP’nin övündüğü sağlık politikaları en çok diş hastanelerinde kendini gösteriyor. Tedavi sürecinin uzun zamana yayıldığını veya randevu bulamadıklarını belirten hastalar özel hastanelere gitmek mecburiyetinde kalıyor. 1 yıl sonrasına aksayan tedaviler, diş kayıplarına sebep oluyor.

Birgün'den Rıfat Kırcı'nın haberine göre, Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde çocuğunun enfeksiyon kapan dişi için sıra bekleyen Ö. A. randevu bulamadığını ve bir tanıdığı aracılığıyla doktora görünmeye çalıştığını belirtti. Ö. A. şu ifadeleri kullandı: ‘’Çocuğumun dişi kırıktı, çürük de vardı. Acilden soktuk çocuğu. Kaç tane doktora götürdüysem antibiyotik verdiler. Ancak antibiyotik de iyileştirmedi, çocuk hâlâ ağrı çekiyor. Buradan da randevu bulamadık. Randevuyu 182’den almaya çalıştık ancak bulamadık. Sürekli dolu gözüküyor. Çocuğun dişi tedavi edilmiyor. Biz de artık tanıdıklara başvurduk. Tanıdık vasıtasıyla girmeye çalışıyoruz ancak o da bugün pek mümkün değil gibi çok kalabalık çünkü. ‘’ 

Ö. A. çocuğunu özel hastaneye götürmeyi de düşündüğünü ancak mali durumu el vermediği için gidemediğini de söyledi. Asgari ücretle çalıştığını anlatan Ö. A. şu ifadeleri kullandı: ‘’Özele de götürdüm çocuğu. En az 300-400 lira fiyat verdiler. Devlet-özel karışık bir hastaneye götürdüm. Orası da dedi ki bizde çekimler 50 liradan başlar. Dolguyla kanal tedavisini 400 liraya yapıyoruz dediler. En son umut diye buraya getirdik. Özeller çok pahalı. Biz zaten asgari ücretliyiz. İmkân olsa veririz parayı. Kimse çocuğunun acı çekmesini istemez. 500 lira vermek gerçekten çok zor.’’

Ö. A. daha önceden de kendi dişiyle ilgili sorun yaşadığını ve İstanbul’da randevu bulamadığı için memleketi Aydın’a gittiğini söyledi.

RANDEVU ALMAK NEREDEYSE İMKÂNSIZ

Ses Şişli Şube Eş Başkanı Abuzer Aslan ise Türkiye’de diş hekimi ve hastane sayısının yetersiz olduğunu, halkın sağlık hizmetine erişimde büyük sıkıntılar yaşadığını vurguladı. Diş hastalıklarıyla ilgi merkezi randevu sistemiyle alınan randevularda boş yer bulunmadığı için randevu alınamadığını belirten Aslan, konuyla ilgili hekim sayısının azlığına dikkat çekti. Aslan’ın ifadelerine göre randevular en yakın 15 gün sonrasına alınabiliyor. Bu süreçte ise enfeksiyon kapan diş kurtarılabilecekken enfeksiyon ilerleyebiliyor ya da dişin çekilmesi gerekebiliyor. Tedavi edilebilecek dişler yakın zamanda randevu alınamadığı için çekilmek zorunda kalınacak duruma gelebiliyor.

İlgili Haberler

Sağlık

Güney Kıbrıs'ta domuz gribinden ölenlerin sayısı 9'a yükseldi

Sağlık

30 yaş sendromu ve bilinmeyenleri…

Sağlık

Göz tansiyonu dünyanızı karartabilir!

Sağlık

Bugün yemekte toprak ve plastik var…

Sağlık

Dikkat! Deodorantta bunlar yazıyorsa sakın almayın!

Sağlık

'Yüzde 26'lık zam ilaç akışını durdurdu'

Sağlık

Bu nasıl zam? İlaç fiyatları yüzde 26 arttı!

Sağlık

Renklerin gücü ve etkileri...

Sağlık

Randevu almak imkansız! Tedavi olmak için de ‘tanıdık' gerekiyor

Sağlık

Tuvalette uzun kalanlar dikkat: Hemoroid tehlikesi

Sağlık

Dikkat! Bazı ilaçlar öldürüyor iddiası meclis gündeminde

Sağlık

İsmi masum, kendisi tehlikeli: Çikolata kisti