Sinemada ‘sansür yasasının’ ilk uygulaması reklam süreleri

Sinemada ‘sansür yasasının’ ilk uygulaması reklam süreleri

“Sinemada sansür yasası” olarak da bilinen  sinema kanununda yapılan  değişiklikle reklam sürelerine kısıtlama getirilen sinema salonları, 1 Temmuz itibarıyla ilgili yasa hükmünü uygulamaya başlayacak.

Sektörden kimi isimlerin Erdoğan’ın huzurunda Saray’da ağırlandığı, içerisinde yeni üretimlerin incelenerek vizyona girmesi gibi kimi maddelerle sanatçılar tarafından oldukça eleştirilen ‘Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasıyla Desteklenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikler 1 Temmuz’dan itibaren uygulanacak.

DEĞİŞİKLİKLER NELER?

1 Temmuz Pazartesi itibarıyla yürürlüğe girecek maddeye göre, sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi 10 dakikayı geçemeyecek. Fragman gösterim süresi ise en az 3, en fazla 5 dakika olacak. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler belirtilen sürelere dahil edilmeyecek.

Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşamayacak. Reklam, fragman ve film arası sürelerine uymadan gösterim yapan sinema salonu işletmecilerine salon başına 50 bin Türk lirası ceza verilecek. Öte yandan sinema salonu işletmecilerinin, filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı ile yapılacak sözleşme ile belirlenecek indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremeyeceğine yönelik hüküm de 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR