Soylu’ya çağrı: İşkence iddiasına cevap ver

Soylu’ya çağrı: İşkence iddiasına cevap ver

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Seçim çalışması için sağda solda gezen İçişleri Bakanı kaçırılan insanlarla ilgili halen cevap vermiyor” dedi.

İnsan Hakları Gündemi ve Cezaevi Hak İhlalleri Basın toplantısında konuşan HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Hükümet adil olmayan bir mülteci politikası izleyerek halk arasında gerginliklere neden oluyor. Toplumsal linç girişimleri, saldırılar bir çok endişelendirici durum yaşanırken bu gerginliği azaltacak adımları da hükümet atmamakta. Bugün mülteciler günün kutlayacak olan yöneticilerimize hatırlatalım gün kutlamak marifet değil. Yöneticiler, bu gerginliği azaltacak adımları atmamaktadır. Suriyeliler ve Türkiye halkı sık sık karşı karşıya gelmektedir. Kavgalar, toplumsal linç girişimleri gibi olaylar yaşanmaktadır. Bunlar kabul edilebilecek hadiseler değildir. Mutlak suretle doğru bir mülteci ve Suriyeli politikası takip edilmelidir” dedi.

Anayasal olarak herkesin seyahat hakkı olmasına rağmen KHK ile ihraç edilenlerin pasaportlarının ilelebet iptal edildiğini söyleyen Gergerlioğlu, “İnsanlara, ‘sonsuza kadar sen bir hapishanede mahpussun’ deniliyor. Böyle ilginç bir ülkeyiz. Buna boyun eğilmemesi gerektiğini hep söylüyoruz. Dün, Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nde bir KHK’li kişi bu duruma itiraz ediyor ve davayı kazanıyor. Pasaportunu alarak yurt dışına gidiyor. Bu emsal bir karardır. Bir an önce tüm KHK’lilere uygulanmalıdır” ifadesini kullandı.

Bazı cezaevlerinde yaşanan sorunlara da değinerek, cezaevlerindeki vahametin her geçen gün büyüdüğünü belirten Gergerlioğlu, “Yargı reformunda gerçek anlamda hem adli hem de siyasi mahkumlara yönelik bir ceza indirimi ve af gündeme gelecek mi? Açık söylüyorum, gündeme gelmesi de gerekiyor. Çünkü, cezaevleri dolmuş, taşmış durumdadır. Mutlak suretle yüz binlerce kişinin beklediği ceza indirimi konusunda bir adım atılmalıdır” dedi.

İnsan Hakları Gündemi ve Cezaevi Hak İhlalleri Basın toplantısında Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yaptığı konuşmanın tamamı:

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR