ABC Özel | Şampiyonların yumrukları hangi ülke için konuşacak?

  • 16.11.2018 12:36
  • Spor

Stuttgart – Işın Toymaz

Almanya’da biri Türk kökenli diğeri Arnavut iki “büyük” boksör Dünya Şampiyonluğu için ringe çıkacak. Her iki boksörün promotörü de Türk üstelik: Erol Ceyla ve Okan Yavuz. Alman spor dünyasının boks arenasındaki çok renkliliğini gözler önüne seren gala 17 Kasım Cumartesi akşamı gerçekleşecek.

Türk profesyonel boks tarihinin ilk ve tek “Dünya şampiyonu” ünvanını taşıyan Fırat Arslan rakibi Sefer Seferi ile birlikte gala öncesi Stuttgart kentinde Türk ve Alman basın mensuplarının karşısına çıktı. 

Alman ve Türk medyasının büyük katılım gösterdiği basın toplantısında sporcuları soru yağmuruna tutan gazeteciler özel röportajlar da alabilmek için birbirleriyle adeta yarıştılar.

AĞABEYİ 2 YIL ÖNCE RAKİBİNE YENİLMİŞTİ

ABC’nin sorularını yanıtlayan ünlü boksörler Almanya’daki uyuma da önemli örnek oluşturacak yanıtlar verdiler. Müsabakalarda hem Türk hem de Alman milli marşları eşliğinde ringe çıkan Türk kökenli Alman boksöre Fırat Arslan'a ve Arnavut kökenli Sefer Seferi’ye "Cumartesi günü yumruklarınız kimin için konuşacak?", “Fırat Arslan 48 yaşında Sefer Seferi 39 yaşında. Yaş farkı karşılaşmada ne derece etkili olacak? “Fırat Arslan iki yıl önce Nuri Seferi’ye karşı galibiyet kazanmıştı. Bu bir ‘Ağabeyin intikamını ‘almaya yönelik rövanş maçımı?“ diye sorduk.

Dünya şampiyonu Türk kökenli Alman boksör Fırat Arslan(Sol) ve Türk kökenli Arnavut boksör Sefer Seferi(Sağ)

ALMANYA VE TÜRKİYE BENİM ANNEM VE BABAM GİBİ. ‘KİMİ DAHA ÇOK SEVİYORSUN’ DİYE SORAMAZSINIZ

Türkiye’nin en önemli erkek giyim markalarından Damat’ın Almanya partnerleri Yvonne Akpınar, Erkan Akpınar ve Metin Usta’nın Stuttgart mağazasında gerçekleşen buluşmada önce Türk kökenli Alman şampiyon Fırat Arslan yanıt verdi:

“Almanya’da doğdum, Türkiye’de askerlik yaptım. Profesyonel hayatıma Almanya’da devam ediyorum. Bana Alman ismi teklif ettiler kabul etmedim. Türkiye geldiğim yer, Almanya ise yaşadığım yer. Çocuğa ‘Kimi daha çok seviyorsun? diye sorduğunuzda bir evlat anne babasını ayıramaz. Almanya ve Türkiye benim için anne baba gibi. Sözün kısası ben de hem Türkiye hem de Almanya için yumruk sallayacağım. Türkiye’de de Almanya’da büyük bir heyecanla ve mutlulukla boks yapıyorum.

'ÖLECEĞİMİ BİLSEM YİNE SAVAŞIRIM'

Yaşıma gelince... Benim için bir engel değil. Kendimi son derece güçlü ve fit hissediyorum. Sıkı hazırlık yaptım. Ben burnum kırıldığımda dahi ki kırılmadı parçalanmıştı resmen o zaman bile sonuna kadar mücadele ettim. Öleceğimi bilsem bile yine savaşırım. Diğer taraftan Sefer Seferi çok güçlü ve başarılı, iyi bir boksör. Saygı duyduğum bir sporcu. Bizim aramızda intikama dayalı bir maç olamaz.

'ARKAMDAN GELECEK ÇOK İYİ BOKSÖRLERİMİZ VAR'

Son söz de gençlere gelsin. Almanya’daki Alman gençlerine olduğu kadar Türk gençlerine örnek olmak benim için çok önemli. Gençleri motive etmek için okullara gidiyorum, camilere gidiyorum. Onlarla konuşuyorum. Onlara önce ‘eğitim’ diyorum. İlle de profesyonel bir sporcu olmaları gerekmiyor. Ancak spor yapmalarını öneriyorum. Ancak bizim dala gönül verenlere ise başarılı olmaları için inanç, azim, disiplini elden bırakmamalarını öneririm.  İlk yenilgide pes etmesinler. Benim tam 19 sene sürdü. Ben 37 yaşında 2007 yılında Dünya Şampiyonu oldum. İnşallah bizden sonra yine nice Türk genci dünya şampiyonu olacak. Avni Yıldırım, Ali Eren Demirezen, Hüseyin Cinkara, ve daha niceleri, çok iyi boksörlerimiz var. Umarım hepsi dünya şampiyonu olur.“

ÜSKÜDAR’DA TÜRK ALMAN DOSTLUĞU İÇİN DÖVÜŞECEK

Cumartesi akşamı altıncı kez dünya şampiyonu olmak için Almanya'da ringe çıkacak olan Fırat Arslan maçtan 10 gün sonra yani 24 Kasım’da Türkiye’de Üsküdar’da Türk Alman Dostluğu için Porsche Denetleme Konseyi Başkanı ve İşyeri İşçi Temsilciliği Başkanı Uwe Hück’e karşı dövüşecek. Gecenin geliri çocuklar için hayır kurumlarına bağışlanacak. Aynı karşılaşma Temmuz’da Almanya’nın Pforzheim kentinde de düzenlenecek.

'YUMRUKLARIMIZ HER İKİ ÜLKE İÇİN DE KONUŞACAK. BİRİ GELDİĞİMİZ DİĞERİ YAŞADIĞIMIZ'

Sefer Seferi de şu samimi açıklamalarda bulundu: Benim damarlarımda Arnavut kanı dolaşıyor. İsviçre’de yaşıyorum. Elbette burada kendimizi evimizde hissediyoruz. Ancak nereden geldiğimizi de asla unutmamalıyız. Bu nedenle yumruklarımız her iki ülke konuşacak tabii. Fırat Arslan büyük bir boksör. Onunla karşılaşacağım için seviniyorum. Abim Nuri Seferi’nin intikamını almak için ringe çıktığım iddiaları ise gerçeği yansıtmıyor. Bizler profesyonel sporcularız ve böyle şeyleri kişisel algılamayız“.

Öte yandan aynı gece iki kemer mücadelesi yapılacak: Dünya şampiyonluğu ve WBO Kıtalar Arası Şampiyonluğu.
Fırat Arslan Cumartesi akşamı Göppingen'de EWS Arena'da Sefer Sefer'iye karşı yumruk sallayacak. 

YAZARLAR