unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Balotelli’ye ırkçı sataşma

Neonazi eğilimli Forza Nuova partisi Nizza'nın atak oyuncusu Balotelli'yi hedef alırken İçişleri Bakanı Salvini, İtalya'daki Roman vatandaşlar için dosya hazırlanmasını istedi.

Aslı Kayabal / İtalya

Neofaşist eğilimli, milliyetçi Forza Nuova partisi, Nizza takımının hücum oyuncusu Mario Balotelli’yi hedef aldı. Forza Nuova’nın Brescia’daki parti binasına, “Siyahtan çok aptalsın” yazılı bir pankartasıldı. Brescia lehçesinde yazılan afişte, Balotelli’nin göçmenlerin onuruna sahip çıkan, ırkçılık karşıtı bir festivalin temsilcisi olması gerekçe gösterildi.

 

Forza Nuova’nın ırkçılık düzeyine varan tepkisini, Balotelli’nin göçmenler sorununa yönelik açıklamaları nedeniyle verdiği öne sürülüyor. Balotelli İtalya ile Hollanda arasında oynana dostluk maçı öncesinde katıldığı basın konferansında, “İtalya dışarıdan gelen göçmenlerin ülkeye uyum sağlamasına katkı verirse bu özellikle İtalya’da yaşayan Afrikalı göçmenler için güzel bir jest olur.” diye yorumda bulunmuştu. Romanlar için sayıma Öte yandan İtalya İçişleri bakanı Matteo Salvini, Çizme’de ikamet eden Romanlar konusunda yeni bir dosya hazırlanmasını ve sayıma gidilmesini isterken oturma izni olmayan Roman vatandaşların sınır dışı edileceğini duyurdu. Salvini İtalyan vatandaşı olan Romlar hakkında, “Ne yazık ki İtalyan vatandaşı olanları tutmak zorundayız.” diye konuştu.

“Nazi İtalya”

Matteo Salvini’nin göçmenler konusunda izlediği sert politika, birçok İtalyan vatandaşı tarafından olumlu karşılanırken La Repubblica’da yazan gazeteci Paolo Berizzi!nin kaleme aldığı “Nazi İtalya” başlıklı kitap Baldini Castoldi’den yayımlandı. Faşizmin İtalya’da gerçekte ölmediğine vurgu yapan 46 yaşındaki Berizzi, yaklaşık yirmi yıldır İtalya’daki aşırı sağcı hareketi odak alan araştırmalar yapıyor. 2017’den bu yana sağcı militanların tehdidi nedeniyle koruma altında yaşamını sürdüren Berizzi, “Nazi İtalya”da Çizme’de çıktığı yolculukta geçmişin faşistlerinin günümüzün Nazilerine nasıl dönüştüğünü tanıklıklar ve belgeler ışığında anlatıyor.

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Eski AKP'li Osman Can'dan 'darbe' uyarısı

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

Torba yasada bedelli dışında 3 sürpriz madde daha!

İlgili Haberler

Spor

Asırlık kulübün stadı yok!

Spor

Zico Japonya'ya döndü

Spor

Milli tenisçi Büyükakçay ilk turda elendi

Spor

Abdurrahim Albayrak'tan transfer açıklaması

Spor

Sporda şiddetin önlenmesi için yeni maddeler yolda

Spor

Usain Bolt, profesyonel futbola geçiyor

Spor

Galatasaray'dan Yusuf Yazıcı açıklaması!

Spor

Beşiktaş'tan önemli açıklama: Ceza alma ihtimalimize karşın

Spor

Taraftarlar kulüp binasını bastı, yönetime el koyduğunu duyurdu

Spor

Galatasaray, 2018-2019 dış saha formasını tanıttı

Spor

Beşiktaş'tan Babel'e yeni sözleşme

Spor

Ronaldo: Juventus'ta iz bırakmak istiyorum