Standard & Poor’s Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Standard & Poor’s Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı. Beklendiği gibi Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi. Kredi notu B+, görünüm ‘durağan’ seviyesinde bırakıldı.

S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “B+” olarak teyit etti, not görünümünü değiştirmeyerek “durağan” olarak bıraktı. Ekonomistler S&P’den değişiklik beklemiyordu.

Standard and Poors, yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Dış refinansman riskleri artmaya devam ediyor, ancak Fed’in daha gevşek para politikası, gelişmekte olan piyasalara sermaye akışını destekleyerek, acil baskıların uzak durmasına yardımcı oluyor.

Bölgesel güvenlik riskleri, ABD ve AB ile ilişkilerin bozulma potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli jeopolitik riskler sürüyor.

Türkiye’nin mali durumunu zayıflatma potansiyeli olan bir sistemik bankacılık sıkıntısı olasılığını görürsek, not düşürebiliriz.

Hükümetin, Türkiye’nin bankalarına ve ekonomisine olan güveni artıran, ödemeler dengesi risklerini azaltan ve enflasyonda sürekli bir düşüş getirecek güvenilir ve şeffaf bir ekonomik ayarlama programını başarıyla geliştirmesi ve uygulaması durumunda notları yükseltebiliriz.”

S-P, Türkiye’de işsizlik oranının bu yıl yüzde 12,9 olmasını, gelecek yıl yüzde 11,8, sonraki iki yıl yüzde 10,8’e düşmesini bekliyor.

S-P’nin Türkiye için enflasyon beklentileri bu yıl için yüzde 15,2, gelecek yıl için yüzde 11,0 ve sonraki yıl için yüzde 9,0 seviyesinde oluştu.

İşte Türkiye’nin üç büyük kurumdaki kredi notu:

S&P B+ Durağan Yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında
Moody’s B1 Negatif Yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında
Fitch BB- Negatif Yatırım yapılabilir seviyenin 2 kademe altında

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR