Suriyelilere ‘gönüllü’ sömürüsü: MEB tarafından atama

Suriyelilere ‘gönüllü’ sömürüsü: MEB tarafından atama

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) çeşitli okullarda “gönüllü” adı altında ucuz işgücü olarak Suriyeli personel görevlendirmeye başladığı ortaya çıktı.

Yabancı öğretmenlerin Suriyelilerin yoğun oldukları sınıflarda yardımcı eğitimci olması, veliler ile ilgili idari işlemlerde çalışması öngörüldü.

Ancak “gönüllü eğitimci” adı altında görevlendirilmesi yapılan kişilerin akademik geçmişleri, formasyonlarının olup olmadığına ilişkin bilgilendirme ve araştırma bakanlık verilerinde yer almadı. Görevlendirilen öğretmenler okullara resmi yazı ile duyuruldu. Suriyeli personel “gönüllü” denilse de il milli eğitim müdürlükleri “teşvik ödemeleri”nin okullar tarafından yapılması talimatını verdi.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, bakanlık, Suriyeli eğiticilerin “Suriyelilerin yoğun oldukları sınıflarda Türk öğretmen ile birlikte yardımcı eğitici olarak”, “Suriyeli velilerle ilgili idari işlerde”, “Suriyeli öğrencilerle iletişim ve rehberlik işlemlerinde”, “Suriyeli öğrencilerin devam takiplerini sağlamada ve aile ziyaretlerinde” görev alacaklarını belirtti. MEB ayrıca Suriyeli eğiticilere diğer öğretmenler gibi “kat nöbetçisi”, “bahçe nöbetçisi” görevlerinin verileceğini de duyurdu. Bakanlık yazısında “Suriyeli gönüllü eğiticiler, ikili eğitim veren okullarda yarım gün/tam gün eğitim veren okullarda tam gün görev alacaklardır. Gönüllü hizmetliler her durumda tam gün görev yapacaklardır” denildi.

DEVAMSIZLIK- DİSİPLİNSİZLİK TUTANAKLARINA DAHİLLER

Görevlendirilen personelin “gönüllü” olduğu belirtilse de MEB, “Devamsızlık- Disiplin işlemleriyle ilgili tutanak tutulacaktır” talimatı verdi.

Ayrıca okul yönetimlerine tutulan tutanakların il milli eğitim müdürlüğüne hızlıca ulaştırılması istendi. Personel hakkında da İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi (YÖBİS) birimi ile iletişim içerisinde olarak muhtelif konularda bilgi alışverişinde bulunulabileceği duyuruldu.

IŞİD sanığı: Hastalandığım zaman aşırı dinci oluyorum

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR