TELE1 ABD temsilcisi Yılmaz Polat’a ‘Milli Mücadele Madalyası’

Kıbrıs Barış Harekatı’nda 28’nci Tümen Komutanı olarak Magosa harekatını gerçekleştirip Maraş Bölgesini Türk Bölgesine katan Korgeneral Osman Fazıl Polat‘ın KKTC ‘Milli Mücadele Madalyası’ Başbakan Ersin Tatar tarafından düzenlenen törenle oğlu TELE1  ABD temsilcisi Yılmaz Polat’a verildi.

KKTC’de düzenlenen törene Türk Kuvvetleri barış komutanlığı adına alay komutanı albay güzel, başbakanlık başdanışmanı Emekli Büyükelçi Çavlan sürdem ve davetliler katıldı.
Başbakan tatar, Polat paşanın Kıbrıs türkünün özgürlük mücadelesindeki katkılarını anlattı, Magosa harekatının önemine değindi.

Yılmaz Polat, törende gerçekleştirdiği konuşmada harp günlüklerine ve anılara dayanarak Maraş bölgesinin planlamada olmamasına rağmen Polat Paşa tarafından inisiyatif kullanılarak alındığını söyledi ve tarihi bir gerçeği açıkladı.

O dönemde babasının harekatı sürdürürken kendisinin de genç bir gazeteci olduğunu söyleyen Yılmaz Polat, Kıbrıs Türkünün özgürlük mücadelesinde büyük rolü olan Kıbrıs’ın Sesi Radyosu’nda savaş muhabiri olarak harekatı izlediğini anlattı.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR