• Tesla Motors , eski çalışanı tarafından ihanete uğradığından emin

  Dev Amerikan şirketleri son dönemde Çinli şirketlerin casusluk faaliyetlerinin hedefi oldu. Kısa bir süre önce eski bir Apple çalışanın kendisine içeriden veri sızdırdığı iddia edilen Çinli otomobil üreticisi Xiaopeng Motors, bu kez de Tesla Motors ’un başına bela oldu.

  Tesla geçtiğimiz günlerde eski bir mühendisinin şirketin yüz binlerce dosyalık otopilot verisini dışarı sızdırdığı şüpheleriyle kırmızı alarma geçti. Bir anda şirketi ayağa kaldıran bu beklenmedik olay hemen Amerikan yargısına taşındı.

  Amerikan otomotiv devi Tesla, eski mühendisi Guangzhi Cao‘nun şirketin otonom sürüş sistemi için yazılan ve tamamlanan 300 bin dosyalık ve milyonlarca satırlık kaynak kodu verisini dışarı sızdırdığını iddia ediyor.

  Eskiden çalıştığı şirket tarafından casusluk iddiaları ile suçlanan Cao ise otopilot ile ilgili bazı kaynak kodlarını kopyaladığını; ancak bunları kimseye satmadığını mahkemede itiraf etti. Bununla birlikte kodları Apple marka kişisel mobil cihazının iCloud bulut hesabına indirdiğini söyleyen Cao bu işte şirket bilgisayarlarını kullanmadım dedi.

  Mahkemede sergilediği iyi hallerle işlediği suçtan pişman bir itirafçı gibi görünen Cao; yaptığı iCloud açıklaması ile herkeste ufak da olsa bir şüphe uyandırdı. Neden mi? Apple’ın kişisel verilerin gizliliği konusundaki hassasiyetini ve müşterilerinin kişisel verileri korumada yürüttüğü sıkı gizlilik politikalarını iyi biliyor olmalı; çünkü hangi casus çaldığı verileri nerede depoladığını bu kadar rahat söyler ki?

  Tesla bu işin peşini bırakmayacak!

  Tesla, eski çalışanı tarafından ihanete uğradığından emin ve onu yargıya teslim etmek konusunda son derece kararlı.

  Geçtiğimiz hafta açılan bu casusluk davasındaki ilk duruşma bitti. Önemli olansa bir sonraki duruşma. Tesla eski çalışanını hapse göndermek istiyorsa bu veri hırsızlığı konusunda sağlam deliller bulmak zorunda. Yoksa dosya kapanır gider. Tesla’nın dahi CEO’su Elon Musk da durumun ciddiyetinin gayet farkında. Apple CEO’su Tim Cook‘tan bu konuda yardım talep eden Musk, eski çalışanın e-posta yazışmalarının ve tüm iCloud verilerinin mahkemede delil olarak kullanılmak üzere kendisine verilmesini istedi.

  Geçtiğimiz Haziran ayında tıpkı Tesla gibi Çinli rakipleri tarafından şirket çalışanlarının alet edildiği casusluk faaliyetlerine hedef olan Apple bu konuda Tesla’ya yardım eder mi bilinmez; çünkü Tim Cook, Elon Musk’ın bu acil yardım talebine hala yanıt vermedi.

  Tesla

  Tesla çalışanı otopilot verilerini çalmakla suçlanıyor!

  Son olarak; Silikon Vadisi son günlerde hiç beklenmedik olaylara sahne oluyor. Çinli e-ticaret devi Alibaba Group Holding Ltd. ve Amerikan teknoloji devi Foxconn‘un finanse ettiği Çinli otomotiv şirketi Xiaopeng Motors, kendi ofislerinin de Silikon Vadisi’nde bulunmasına rağmen burnunun dibindeki iki büyük Amerikan devine üstü kapalı bir biçimde ardı ardına göz dağı veriyor. Sizce bu durumun ABD ile Çin arasında gittikçe kızışan ticaret savaşlarının bir parçası olabilir mi? Ya da mesele otonom sürüş teknolojileri ve elektrikli otomobillerin otomotiv sektöründeki belirsiz pasta payı mı? Bir ihtimal de olsa işin arkasında majör ülkelerin kendi aralarında yaptığı petrol ihracat ve ithalatı yatıyor olabilir mi? Ne diyelim şimdilik hepsi sadece birer ihtimalden ibaret. Tabii siz yine de bu konudaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bize aktarmayı ihmal etmeyin.