The Independent: Halk yeni parti istiyor mu?

The Independent: Halk yeni parti istiyor mu?

Independent Türkçe’nin ulaştığı ama isminin açıklanmasını istemeyen başka bir anket firması sahibi de yeni partiyle ilgili anket yaptıklarını ankette  yeni bir siyasi parti ile ilgili toplumda yüzde 30’a varan bir beklentinin olduğunun ifade etti.

Independent Türkçe’nin ulaştığı ama isminin açıklanmasını istemeyen başka bir anket firması sahibi de yeni partiyle ilgili anket yaptıklarını ancak bu araştırmayı herhangi bir isim veya grup adına değil kendi inisiyatifleriyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplumdaki beklenti yüzde 30’a dayandı

Firma sahibi, araştırmalarıyla yeni bir siyasi partiyle ilgili beklentinin olup olmadığını anlamaya çalıştıklarını ve toplumda yüzde 30’a varan bir beklentinin olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Araştırmada Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan isimlerinin öne çıktığını ama Ali Babacan isminin daha önde olduğunu söyleyen şirket sahibi, sürekli olarak kamuoyunda öne çıkan kişilerin bu anlamda sorulduğunu ve bu durumun da zaman ve tartışmalara göre farklılık çizdiğinin özellikle altını çizdi.

“Bazı firmalar başka şirketlerin ismini kullanarak araştırma yapıyor”

Anket firması sahibi bazı firmaların başka anket şirketlerinin ismini kullanarak araştırma yaptıklarını, bu durumun nedenlerinden biri olarak  çalışmanın gizli kalmasının istenmesi ve sorumluluktan kurtulma düşüncesi yattığını ve ambargoya uğramamak için bu yolun tercih edildiğini ifade etti.

Konuyla ilgili bir kamuoyu araştırmasının yapılmış veya yapılıyor olmasını  “Her siyasi oluşum bu tür araştırmaların sonuçlarının ardından yola çıkar” diyerek değerlendirdi ve zaman zaman isimler üzerinden kamuoyunun yoklandığının da altını çizdi.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR