TOMA’nın ezdiği 6 yaşındaki Efe toprağa verildi: TOMA bir yıl önce de dedesini katletmişti

TOMA’nın ezdiği 6 yaşındaki Efe toprağa verildi: TOMA bir yıl önce de dedesini katletmişti

Zırhlı polis aracının çarpması sonucu yaralandıktan sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Efe Tektekin’in cenazesi defnedildi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinin 5 Nisan Mahallesi Emek Caddesi üzerinde zırhlı polis aracının çarpması sonucu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren 6 yaşındaki Efe Tektekin’in cenazesi, Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi. 11 Eylül’den beri Dicle Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren ve gece saatlerinde yaşamını yitiren Tektekin’in cenazesi, sabah saatlerinde otopsi işlemleri için Selahattin Eyyubi Hastanesi’ne götürüldü.

‘O ARACIN ORADA NE İŞİ VAR’

Hastane önünde bekleyen baba Ahmet Tektekin, zırhlı araçlara tepki göstererek, “Polis aracı çocuğumu katletti. Benim çocuğum 6 yaşındaydı, sivri sinek değildi. O zırhlı aracın orada ne işi var? Koskoca polis aracı nasıl görmedi? Bir yıl önce de kırmızı ışıkta geçen TOMA, babamı katletti” diyerek, tepkisini dile getirdi. Tektekin’in ismini vermek istemeyen bir akrabası ise polisin görgü tanığı iki kişiyi gözaltına aldığını söyledi.

İHD’DEN ZIRHLI ARAÇ KAZALARI RAPORU

Efe Tektekin’in ölümünün ardından açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu illerinde son 10 yılda zırhlı araç çarpması sonucu Tektekin ile birlikte yaşamını yitirenlerin sayısının 17 olduğunu açıkladı.

İHD’nin raporuna göre son 10 yılda Doğu ve Güneydoğu’daki zırhlı araç kazalarında hayatlarını kaybeden ve yaralananların sayısı

Açıklamada, “Kolluk kuvveti olan faillerin cezasız kaldığı için, zırhlı araçlar öldürmeye devam ediyor!” denildi.

Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin (85), 6 Haziran 2018 yılında TOMA’nın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR