HDP neden kilit parti? Barajı aşması hangi nedenlerle önemli?

Türkiye toplumu tarihinin hiçbir döneminde içinde yaşadığımız dönemdeki kadar siyasallaşmamıştı. Bu yanıyla bu durum son derece olumlu. Bu durum, ülke gündemine ilişkin vatandaşın irade koyma isteğinin de önemli bir göstergesi. 

Başta büyükşehirlerde yaşayan yurttaşlarımız olmak üzere her nereye gidersek gidelim, muhalefet cephesinde,  ülke gündemine ilişkin ne yapılması gerektiği noktasında genel bir mutabakatın olduğu görülüyor; Erdoğanın karşısında ikinci turda Muharrem İncenin desteklenmesi, parti olarak da HDPnin barajı aştırılması.

Siyasi iktidar tüm saldırılarını bu iki olguya odaklamış gözüküyor. İnceyi rakip olarak görüyor. HDPyi toplumsal yaşamdan silmek istiyor. Ama olgunun iktidarın istediği gibi gelişmediği de açık. İncenin algısı gün be gün yükseliyor. 

Oydan öte, HDPnin siyasal yaşamda olması gerektiği algısı toplumun her kesiminde yer etmeye başladı. Bu yeni bir durumdur. HDPye karşı son derece öznel duyguların, tepkilerin olduğu toplum kesimlerinde, ülke kırsalında bile bu  kendisini hissettiriyor. Bu bir bakıma, hoşgörü ve tartışma ortamının yaratılması, Kürt sorunu da dahil ülkenin tüm temel sorunlarını tartışma zemininin yaratması  açısından son derece olumlu bir durum yaratıyor. Aynı zamanda bu durum AKP ve Erdoğanın toplumu kutuplara ayırıp, karşıtlıklar üzerinde güç toparlama politikasına bir tepki özelliği de taşıyor. 

Muharrem İnce ile muhalefet, son 16 yılda, Erdoğanın karşısında, toplumun diliyle konuşan, ona anında net cevaplar verebilen, hatta çoğu durumda susturabilen, neredeyse seçim kararı almaktan pişman eden, tüm ezberlerini bozan bir performans gösteriyor. 

Buna karşılık iktidar kanadı ancak var olan söylemleri tekrar etme, kalemşörleri ve çanak medyası ile bugüne kadar temcit pilavıgibi sundukları algıyı tekrar etmekten öteye bir şey yapamıyorlar. 

Yapacakları çok şeylerinin kalmadıklarını onlar da görüyor. Belki de son bir hamle ile, orduyu kuzey Iraka sokarak, çoktan boşaltılmış Kandille yeni bir milliyetçi dalga yaratmaya çalışacaklar. Ama bunun da pek işe yaramayacağı açık. Büyük umutlarla girdikleri Afrinde istediklerini alamadılar. Şimdi işleri daha zor. 

Türkiyede Kürt sorunu yok diyerek, zaten tümden Kürtlerden umutlarını kestiklerini gösterdiler, şimdi iç Anadoluya ve Karadenize oynuyorlar. 

Gelelim HDPnin barajı aşmasının neden elzem olduğunun diğer nedenlerine.

1- Ülkenin kurucu partisi olan CHPnin, parti yönetiminin yaptığı son operasyonlar ile tamamen, sol, sosyal demokrat çizgi ile bağlarından koparması, parti içinde yer alan sola açık unsurların tasfiye edilmesi parti tabanının ezici bir bölümünde infialde yol açtığı görülüyor. 

Seçim sonucu ne olursa olsun seçimden hemen sonra büyük bir tartışmanın ortaya çıkacağı, mevcut  yönetimin ve illerdeki, başta kimi belediye başkanları olmak üzere, izdüşümlerinin partinin önünü karartan, partinin rota değiştirmesinin mimarları olarak algılanacakları açık. Genel başkan bunu görmüş olacak ki son günlerde sıkça bundan sonra ön seçim yapacağından, listelerde hatalar yaptıklarından bahsetmeye başladı. Tabanda bunları neden yapmadın, ellerini tutan mı vardı, manevra yapıyor şeklinde algılanıyor. Parti tabanı bu tür söylemlerden artık bıktı, kimseyi  inandıramıyor. 

Seçim sonrasında Muharrem İncenin ve bu sürece destek olanların önüne, partinin demokratik bir yapıya kavuşturulması, uluslararası güçlerin markajından kurtulmuş, politika üretir ve inandırıcılığı ile bunu yaşama geçirir bir duruma gelmesi gibi devasa sonunlar gelecektir. CHP sivil toplum örgütlerinin, sendikaların, sivil inisiyatiflerin, toplumsal ve demokratik güçlerin desteğini almadığı, onların toplum yararına çabalarına destek olmadığı sürece sol bir yapıya kavuşmuş olamaz. Bu açık. 

Seçim sonucunda AKP iktidarının ve Erdoğanın iktidardan uzaklaşacağına derinden inanmakla birlikte, seçim sonucu ne olursa olsun CHP mevcut anlayışla yoluna devam edemez gözüküyor.

İşte bu noktada, eksikliklerine, hatalarına rağmen sol bir çizgi izlediği açık olan HDPnin hem aldığı oy itibari ile hemde kimliği nedeniyle CHPnin üzerinde olumlu bir etki yapacağı, sol bir rüzgar estireceği açık. Bu durum parti tabanında  siz demokratik özgürlükçü bir yapıya dönüşmezseniz ortada alternatif var duygusu yaratacaktır. Bu durum da bu dönüşümü yapmak isteyen iradenin işini kolaylaştıracaktır. Nitekim 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesi de aynı etki yaşandı ve CHP yönetimi nefret etmesine rağmen ön seçim kararı aldı.

2- Yukarıda da kısmen değinildiği gibi, HDPnin güçlü bir şekilde siyasal yaşamda yer alması, toplumda hoşgörü ortamının, farklılıkları tartışma zemininin güçlenmesine büyük katkı yapacaktır. Diyalog ortamı büyük toplumsal sorunların çözümünün anahtarıdır. 

Belki de, tam 40 yıldır yaşanan çatışma ortama yerini barışçı bir ortama bırakacaktır. Yıkıcı olmayan yapıcı bir tartışma uzlaşıyı getirebilir. Tüm halkların var olan birlikte yaşama iradesini daha da güçlendirebilir. 

Bir düşünün; resmi makamlarca açıklanan, bu süre boyunca çatışmaya ayrılan bir trilyon dolar gibi bir rakamın ülke kalkınmasına, vatandaşın işine, aşına, çağdaş bir eğitime, sağlığa ayrıldığını. 

İşte o zaman, bundan sonra bu gerçekleşirse, ülkeye gerçek anlamda bir bahar ortamı gelmez mi?
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARLAR