• Trabzonspor’un borcu örtülü ödenekten mi verildi…

  Kulüpler Birliği toplantısı sonrası A Spor’a açıklamalarda bulunan Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, kulüp olarak yaşadıkları mali sıkıntının AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çözüldüğünü ifade etti. Açıklamanın ardından kulüp borcunun Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden verildiği görüşü öne çıkarken bir çok kişi olaya tepki gösterdi. Ağaoğlu Trabzonspor’un borcunun 50 milyon Euro olduğunu söylemişti.

  Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, A Spor’a verdiği röportajda UEFA süreciyle ilgili açıklamalar yaptı. Ağaoğlu, “Fair-play anlaşmasına uymadığımız için Disiplin Kurulu’na sevk edildik. Bunun cezası da ‘1 ya da 2 yıl Avrupa kupalarından men edilme’ cezasıdır. Ama orada fair-play komitesinin 7 maddesi var. Fair-play komitesi ‘yeni yönetimin tasarrufları, gerçekleştirmiş olduğu ekonomik program, futbolcu alış-satışlarındaki dengesi, gelir gider dengesini koruması, bu ekonomik programı devam ettirmesi, 5 milyon euro’dan fazla açık vermemesi ve Bankalar Birliği ile anlaşmayı imzalaması halinde önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına katılması yönünde bir tavsiyede bulunuyor” dedi.

  Ahmet Ağaoğlu şöyle devam etti:

  Komite ‘Her ne kadar da bizimle yapılan anlaşma şartlarına uyulmamışsa da yeni görev alan yönetimin yapmış olduğu uygulamalar, ekonomik uygulamalar, transferde gösterilen özen, altyapıya verilen önem, A takımda yer alan 19 futbolcunun 17’sinin altyapıdan gelmiş olması, seyirci hasılatında ve ürün satışlarındaki artış göz önüne alınarak Trabzonspor’un bu sene belirli bir ceza ödeyerek, Avrupa gelirlenin yüzde 50’sine el konulması şeklinde ceza uygulanabilir’ diyor. Disiplin kurulu kararını vermeden ‘ceza geliyor ya da gelmiyor’ denemez. Biz zaten geldiğimizden bu yana hemen her gün bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Hatta bugün içinden çıkamayacağımız noktayla gelmiş olduğumuz bir sorunda, kendisine buradan şükranlarımı arz ediyorum, Sayın Cumhurbaşkanımızın devreye girmesi ile çözüme ulaştı. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu sorunun ortadan kalkmasında göstermiş oldukları çabadan dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Çok çabuk karar verilmesi gerekiyordu, Sayın Cumhurbaşkanımız devreye girmesi ile bu sorunu sıkıntısız şekilde atlattık. Allah’a şükürler olsun. Tabii bu Trabzonspor’un sorunları bitti anlamına gelmesin. Her zaman sıkıntılarla karşılaşan bin kulübüz. Hazirandaki kura çekimini göz önüne aldığımızda 2-3 hafta içinde disiplin kurulunun kararı vermesini bekliyoruz. Hem bizim için hem Fenerbahçe için karar verecekler. dedi.

  TRABZONSPOR’UN BORCU 50 MİLYON EURO

  Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’ın 13 Mayıs 2019’da yayınlanan Ahmet Ağaoğlu ile yaptığı röportajda, Ağaoğlu kulübün borcunun 40-50 milyon Euro civarında olduğunu dile getirmişti.
  Ahmet Ağaoğlu şu ifadeleri kullanmıştı, ”Yabancı oyunculara Euro üzerinden ödemeler yapıyoruz. Belirli ölçülerde devam eden kurdaki oynamalardan dolayı olumsuz etkilendik. Bu süreci tasarruf ederek yönetmeye çalışıyoruz. 40-50 milyon TL borçla kapattık. Bizim için ödenmeyecek borç değil. Bankalar Birliği ve TFF’nin devam eden ciddi bir projesi var kulüplerin borçlarının yapılandırmasına yönelik. Eğer bu hayata geçerse bundan sonra kulüplerin geleceğe yönelik borçlanmasının önüne geçilecek. Uygulanacak yaptırımlarla kulüplerin lisansları bile iptal edilebilecek. Bunu sadece UEFA uyguluyordu, şimdi ülkemizde de yapılacak. Aşırı borçlanmayı önleyecek bir proje. Kulüpler böylece transferlerini gelir-gider oranına göre yapacak. Bu uygulamanın diğer önemli yanı ise UEFA’nın mali kriterleriyle olan sıkıntılarımız ortadan kalkacak. Futbolumuzun geleceği için bu proje çok önemli.”

  SOSYAL MEDYA’DA BÜYÜK TEPKİ GÖRDÜ

  Ağaoğlu’nun açıklamaları sosyal medyada büyük tepki çekti. İşte o tepkiler:


  .