Türkiye’nin ilk başarısız ‘ihtilalinin’ öyküsü

Türkiye’nin ilk başarısız ‘ihtilalinin’ öyküsü

22 Şubat 1962’te Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Talat Aydemir,  mevcut hükümete karşı bir ihtilal girişimi başlattı, bu girişim Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başarısız ihtilal girişimi oldu.

27 Mayıs 1960 ihtilali ile yönetimi ele geçiren subaylar, daha sonra yönetimin sivile devredilmesi ya da askerilerin elinde kalması arasında tartışmaya düştü. Bir grup yönetimin sivil politikacılara devredilmesinden yanayken, başlarında Talat Aydemir’in de olduğu bir grup ihtilalin hedefine ulaşmadığını düşündükleri için yönetimin sivile devredilmesine karşı çıkıyorlardı.

SİLAHLI ÇATIŞMALAR YAŞANDI

2. Başarısız girişim yine Talat Aydemir’den geldi. Aydemir, 21 Mayıs 1963’te Harp Okulu öğrencilerini de yanına alarak, bir ihtilal girişiminde daha bulundu.

Radyo ele geçirildi, ihtilal bildirisi okundu. Bunun üzerine Genelkurmay’a bağlı bir yarbay ve iki muhafız radyo evini basarak karşı anons yaptı. Hükümet güçleri ile Harbiyeliler arasında silahlı çatışmalar yaşandı. Gün ağardığında ihtilal girişimi bastırılmıştı.

TÜM HARBİYELİLER OKULDAN ATILDI

Başarısız olan girişim sonrası binden fazla kişi yargılandı. Dava sonrası bütün Harbiyeliler okuldan atıldı ve Harbiye o yıl mezun vermedi. Binbaşı Fethi Gürcan ve Albay Talat Aydemir hakkında idam cezası çıktı. Fethi Gürcan 27 Haziran 1964’te, Talat Aydemir ise 5 Temmuz 1964’te idam edildi.

 

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR