Van’a kayyum olarak atanan Vali Bilmez belediye meclisini feshetti! Peki şimdi ne olacak?

Van’a kayyum olarak atanan Vali Bilmez belediye meclisini feshetti! Peki şimdi ne olacak?

Van Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye meclisini feshetti.

Van Büyükşehir Belediyesine kayyım olarak atanan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye meclis üyelerine gönderdiği yazıyla belediye meclisinin feshedildiğini bildirdi.

Kayyım Vali Bilmez’in gönderdiği mesajda şu ifadeler yer aldı:

“İçişleri Bakanlığı’nın 19/08/2019 tarih ve 14291 sayılı onayı ile İlimiz, Büyükşehir Belediye Başkanı görevden uzaklaştırılmış ve 5393 sayılı kanunun 45’inci ve 46’ıncı maddeleri gereği Bakanlık Makamı’nın 19/08/2019 tarih ve 14293 sayılı onayı ile İl Valisi; Mehmet Emin BİLMEZ, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. 5393 sayılı Kanunun 45. maddesinin 2’inci fıkrası gereğince bundan böyle Belediye Meclisinin görev ve yetkileri Belediye Encümeni tarafından yürütülecektir. Bu nedenle 19/08/2019-23/08/2019 tarihleri arasında yapılacağı ilan edilen Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin katılacağı toplantının yapılmayacağı bilgilerinize.”

Peki şimdi ne olacak?

Edinilen bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı tarafından atanan Kayyumun devre dışı bıraktığı belediye meclisinin görevlerini belediye encümeni yürütecek.

Kayyum darbesi devam ediyor: Belediye meclis üyesinin yerine de kayyum atandı

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN YERİNE DE KAYYUM ATADI

Kayapınar Belediyesi’nin HDP’li Meclis üyesi Adnan Akgül, İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevden alındı. Akgül’ün yerine Kayapınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Zülküf Güler kayyum olarak atandı.

Yandaş yazar Barlas kayyum tepkisi: AKP de şiddetle eleştirirdi

Van Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 31 Mart seçim sonuçları uyarınca HDP’nin 44, AKP’nin ise 27 üyesi bulunuyordu. 2016’da da atanan kayyım da meclisin işlerini kendi seçtikleri memurların yer aldığı encümenlerle yürütmüştü.

Kılıçdaroğlu kayyum atamalarına ilişkin ilk kez konuştu! CHP’li belediyelere kayyum atanırsa…

Van Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 31 Mart seçim sonuçları uyarınca HDP’nin 44, AKP’nin ise 27 üyesi bulunuyordu.

İLK İŞİ ATATÜRK FOTOĞRAFINI İNDİRİP ERDOĞAN’I ASMAK OLMUŞTU

Van Büyükşehir Belediyesine Kayyım olarak atanan Mehmet Emin Bilmez’in makam odasına girdiği anda ilk işi Atatürk’ün portresinin yerine Erdoğan’ın portresini asmak oldu. Kayyum Bilmez, Erdoğan’ın portresi asılırken bizzat eliyle düzenledi. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş başkanlarının 4. ayda görevden alınarak yerlerine kayyum atanması Türkiye gündemini bir anda değiştirmişti.

Yerine kayyum atanan Ahmet Türk polislere tepki gösterdi: Hangi yasada var bu?

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR