Venezüela’nın ABD’deki tüm varlıklarına bloke

Venezüela’nın ABD’deki tüm varlıklarına bloke

Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve yönetimini meşru olarak kabul etmeyen ABD yönetimi, Maduro üzerindeki baskıyı daha da artırmayı amaçlayan yeni bir adım atarak, Venezüela’nın ABD’deki tüm mal varlıkları bloke etti.

Beyaz Saray’ın Trump imzasıyla yayınladığı ‘Venezüela Devletinin Varlıklarının Dondurulması’ başlıklı kararnamede, “Venezüela’nın ABD’deki tüm mal varlıkları ve bu varlıklara dahil olan çıkarları bloke edilmiştir, bunlar transfer edilemez, ihraç edilemez, geri çekilemez ya da ticareti yapılamaz” ifadelerine yer verildi.

Venezüela yönetimini ‘ekonomik bir blokaj’ altına alacağı belirtilen adımla Trump yönetimi, ABD’den Caracas’la yapılabilecek ekonomik işlemlerin önünü tamamen kesmiş oldu.

Öte yandan aynı kararname ile insani yardımlar hariç Venezüela yönetimindeki tüm yetkililerle yapılacak tüm işlemler de kısıtlanmış oldu.

Geçen hafta ABD Başkanı Trump, Venezuela’ya blokaj veya karantina uygulayabileceğini söylemişti.

ABD yönetimi, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu meşru görmeyen, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki muhaliflere açık destek veriyor.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR